Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Debaltsevo’da enkazlar altından Batı yapımı silah çıktı

© Sputnik / Mihail Voskresenskiy / Fotoğraf bankasına girDebaltsevo'da Ukrayna ordusuna ait yok edilmiş araçlar
Debaltsevo'da Ukrayna ordusuna ait yok edilmiş araçlar - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Tek taraflı olarak Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Savunma Bakanlığı yetkililerinden Eduard Basurin, geçtiğimiz haftalarda ele geçirilen Debaltsevo’da enkaz kaldırma çalışmaları sırasında, yabancı yapımı tüfeklerin bulunduğunu açıkladı.

Basurin, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Debaltsevo’da enkaz kaldırma çalışmaları sırasında, daha önce rastlamadığımız Batı yapımı tüfekler tespit edildi. Silahlar, uzmanlarımız tarafından inceleniyor” dedi.

Basurin, yoğun çatışmalardan zarar gören Uglegorsk ve Debaltsevo’da çok sayıda patlayıcı bulunduğu ve imha edildiğini kaydederek, Debaltsevo çevresinde 170 havan mermisi, 200 top mermisi, 18 tanksavar mayını (TM-62), geri tepmesiz tanksavar silah için 90 atım ve en az 70 kilogram barutun tespit edildiğini belirtti.

Tüm patlayıcı cisimler, kent dışındaki güvenli yerlere çıkarılarak imha edildi.

Ayrıca Ukrayna ordusunun Debaltsevo’da bıraktığı 9 tankın, 14 zırhlı piyade aracının, 11 topun ve mühimmat dolu 7 aracın Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin onarım fabrikalarına gönderildiğini söyleyen Basurin, onarımdan sonra bu teçhizatın Donetsk ordusuna teslim edileceğini kaydetti.

Milis birliklerin, çatışmalardan zarar gören bölgelerin normal hayata dönmesi için yerel idarelere gereken her türlü yardımda bulunduğunu ifade eden Basurin, son 24 saatte 11 transformatör santralinin onarıldığını ve 50’den fazla kazan dairesinin yeniden çalıştırıldığını anlattı.

DHC, AĞIR SİLAHLARI KARARLAŞTIRILAN PROGRAMA UYGUN TAHLİYE EDİYOR

Donetks ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin, ağır silahlarını Ukrayna ile kararlaştırılan programa göre tahliye ettiklerini belirten Basurin, “Bugün, 100’den fazla ağır silah tahliye edildi. Tahliyelerin gerçekleştirildiği kentlere göre bakılırsa, güney istikametteki Telmanovo’dan kuzeye doğru. Son olarak Debaltsevo yakınlarındaki Malaya Orlovka’dan çekildi. AGİT misyonu, bu bölgeleri denetleyecek ve yalan söyleyip söylemediğimizi kontrol edecek” dedi.

UKRAYNA ORDUSU EMİR ALMADI

Ukrayna ordusunun, ağır topçu sistemlerinin cephe hattının gerisine çekilmesi yönünde hiçbir emir almadığını belirten Eduard Basurin, “Aksine, Ukrayna ordusu tüm istikametlerde, mevkilerini güçlendirme çalışmalarını sürdürüyor” diye kaydetti.

Basurin şunları söyledi: “Maalesef, verilen sözler ve vaatler dışında, Ukrayna’nın ağır silahları geri çektiğini doğrulayan hiçbir uygulamayı biz ve gözlemciler saptayamadık. Lugansk Halk Cumhuriyeti milis birliklerinden alınan bilgiye göre bugün, onların sorumluluk alanında, Ukrayna ordusunun bulunduğu mevkilerden sadece topların kısmi tahliyesi tespit edildi. Ancak bu tahliye, bildiğimiz kadarıyla gözlemci ve basın yokluğunda gerçekleşti ve diğer bölgelerde gözlemlediğimiz Ukrayna topçu birliklerinin planlı rotasyonundan ve topların cephenin diğer pozisyonlarına kaydırılmasından hiçbir farkı yok. Bunu, istihbarat verileri de doğruluyor. Ukrayna’nın, söz ve vaatler dışında, ağır silahları tahliye ettiğini doğrulayan hiçbir uygulama, bugün ne biz ne de gözlemciler tarafından saptandı.”

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала