Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Davutoğlu: İlk vazifeniz kadına yönelik şiddeti önlemek

© Fotoğraf : AATürkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu
Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
AK Parti istişare toplantısında belediye başkanlarına seslenen Başbakan Davutoğlu, Özgecan cinayeti üzerinden kadına yönelik şiddete değindi. Davutoğlu, "Belediye başkanlarımıza görev veriyorum, ilk vazifeniz kadına karşı şiddeti engellemek" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Yönlendirme Toplantısı'nda, "İlk yapılacak Bakanlar Kurulu kararıyla hayata geçirilmek üzere, kapanan belediyelerden ilçe ve büyükşehir belediyelerine intikal eden borçlar bir yıl ertelenmiştir" dedi Davutoğlu,  Özgecan cinayeti üzerinden kadına yönelik şiddete değindi.

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye Başbakan Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
Davutoğlu: Sadece Özgecan değil, toplumun vicdanı katledildi
"Provokasyonlarla şehirlerimizde karışıklıklar üretilmeye çalışıldığı ortamda Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan gür sesini çıkardı. Kızının hatırası ebediyen yaşayacak. Bu bilincin yaygınlaşması için çaba gösterin.

Kadınlara yönelik şiddete karşı belediye başkanlarımıza görev veriyorum. İlk vazifeniniz kadına karşı şiddeti engellemek olacak. Hiçbir şekilde bu şiddetin yaygınlaşmasına izin vermeyeceğiz.

Şehir kültürü nezaket kültürüdür. Bu nezaketi kaybettiğiniz noktada şehir kültürü yok olmaya başlar. 6-7 Ekim olayları şehir kültürüne yönelik saldırının ürünüdür. Şehir kültürünü yeni değerlerle inşa etme yolunda ilerlemeliyiz. Şehir kültürü şehir ahlakıyla oluşur. Şehrin estetiği mimari insan estetiği ahlakidir."

BELEDİYE BORÇLARINA ERTELEME

Davutoğlu'nun belediyelere bazı müjdeleri de oldu. Buna göre;

— İlk yapılacak Bakanlar Kurulu kararıyla hayata geçirilmek üzere, kapanan belediyelerden ilçe ve büyükşehir belediyelerine intikal eden borçlar bir yıl ertelenmiştir.

— İlçe belediye başkanlarımızdan bazı belediyelere yönelik şikayetler var. Büyükşehir belediyeleri ilçe belediyeleri başka partiden de olsa, ilçeye hizmet götürmek sizin görevinizdir. Biz şu belediyeler bizim bunlar başkalarının diye ayrım yapmadık. Seçimden sonra vatandaşa eşit muamele etmek bizim görevimizdir. Bizim için her vatandaşımız bizim için kutsal emanettir. Aldığımız karara göre, eğer herhangi bir ilçeye dönük ayrım yapılırsa, o ile bu hizmeti alamıyorsa gerekli hukuki işlem yapılıp, ihtiyaç merkezden karşılanacak.

— Biz belediyelerin öz gelirlerinin güçlendirilmesini istiyoruz. Belediyelerimiz kendi yağlarıyla kavrulur hale getirilecek.

— Bazı şehirlerimizin normalde kendilerinden beklenen hizmetlerin ötesinden beklenen bir sorumlulukla karşılaştığının farkındayız. Suriyelilere kapılarını açan tüm belediyelerimize teşekkür ediyorum. Bu belediyelerimizin ek yükü hafifletilecek. Ek tedbir gerekirse hemen alınacak.

MUHALEFET LİDERLERİNE SERT TEPKİ

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
Davutoğlu: Muhalefet kaostan medet umuyor
Meclis'teki görüşmeleri sırasında kavgalara neden olan İç Güvenlik Paketi'ne değinen Davutoğlu, konuyla ilgili kararlılıklarını bir kez daha dile getirdi. Davutoğlu, şunları söyledi:

"6-7 Ekim'de şehirlerimiz yakılıp yıkılırken eleştiren MHP ve CHP'ye soruyorum. Herkes toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkını kullanabilir. Ama bu hakkın istismar edilmemesi gerekir. Meclis'te İç Güvenlik Paketi'ne yönelik ilginç bir koalisyon var. Birlikte Meclis'in o vakur havasını kirlettiler. HDP ve MHP aynı anda karşı çıkıyorsa biz doğru yoldayız demektir.
Onlara bir de paralel unsurlar destek veriyorsa tam doğru yoldayız demektir. Bunlar halkı sandığa teşvik etmiyorlar, sokağa teşvik ediyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş yapacağınız iş halka gitmektir. Hangi maddeden rahatsızsanız dinlemeye hazırız. Molotofkokteylinin yasaklanmasına neden karşı çıkıyorsunuz. Dünyanın her yerinde silah olarak kabul ediliyor. Londra'da PKK yanlısı eylemde molotofkokteyli kullanan 3 kadın 19 yıl hapse mahkum edildi. Gidin bunu sorgulayın. Bir tek ülke gösterin molotofkokteylinin serbest olduğu biz bu yasayı yeniden değerlendirmeye hazırız.
Hadi HDP istiyor, MHP nasıl molotofkokteylini savunuyor. Genç kızlarımızı yakan molotofkokteyline kimse cevaz veremez. Molotofkokteyli ile sokağa çıkan bomba taşıyor muamelesi görecek. Molotofkokteylini savunmak terör örgütlerinin, provokatörlerin işi olabilir ama siyasilerin işi olamaz.

Gösteri yapmak isteyenlerin gösteri hakkını korumak durumundayız. Hakkari'yi de koruyacağız Edirne'yi de. Demokratik yollarla gösteri yapmak isteyen herkes serbesttir. Ama molotofkokteyli ve maske takanları savunmasınlar. Bu çerçevede gereken adımları atmak bizim görevimizdir.

"ÜÇÜZLER BİR ARAYA GELDİ, DÖRDÜNCÜSÜ PENSİLVANYA'DA"

Kamu düzeni dense hemen MHP konuşuyor. İşte imtihan vakti. Neden karşı çıkıyorsunuz. Ne olursa olsun AK Parti zaafa uğrasın. Ama bizi zaafa uğratamazlar. Kendi Tunceli'ye gittiğinde güvenlik önlemleri alınmasaydı girebilir miydi o kente?

Demirtaş'a da sesleniyorum. Çözüm sürecinde yol katetmişken neden Meclis'te böyle manzaralara izin veriyorsun. Çözüm süreci ivme kazandı, şiddet konusunu gündeme getiriyor. Mesele özgürlük ve huzur ortamı değil. Kader seçimine giderken bu üçüzler bir araya geldi, dördüncüsü de Pensilvanya'da olmak üzere kaos ortamı çıkarmaya çalışıyorlar."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала