Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Davutoğlu: Muhalefet kaostan medet umuyor

© AA / Murat Kaynak Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu
Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'lilerin Meclis'teki kavgayı Kandil'den gelen talimat üzerine çıkardığını savundu. Muhalefeti "Kaostan medet ummak" ile suçlayan Davuroğlu, bu tepkinin arkasında paralel unsurların olduğunu ifade etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pakistan gezisi dönüşü uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. İç Güvenlik Paketi hakkında Meclis'te çıkan kavgayı değerlendiren Davutoğlu, muhalefeti provokasyonla suçladı. "İki kadın milletvekili, Özgecan olayından sonra öyle bir intiba vermek istiyorlar ki kadın milletvekilleri gidip kürsüyü işgal ediyor. Kadınlığı neredeyse bir provokasyon unsuru olarak kullanıyorlar" yorumunu yaptı. Davutoğlu şunları söyledi:

TBMM Genel Kurulu - Sputnik Türkiye
POLİTİKA
'İç güvenlik' kavgası: 'İlk kanı Meclis'te döktüler'
"İki kadın milletvekili, Özgecan olayından sonra öyle bir intiba vermek istiyorlar ki kadın milletvekilleri gidip kürsüyü işgal ediyor. Kadınlığı neredeyse bir provokasyon unsuru olarak kullanıyorlar. Özgecan olayı dolayısıyla psikoloji yükselmişken Ak Parti kadına saldırdı olsun istiyorlar. Peki kürsüde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili'ne sen niye müdahalede bulunuyorsun? Peki yerinden dinlemesi gereken kadın veya erkek milletvekilinin kürsüde ne işi var? Peki kürsüde Meclis Başkanlığı'nda oturan Ayşenur Bahçekapılı kadın değil mi? Çıkıyorsunuz ona saldırarak onun elindeki çekici almaya çalışıyorsun. Mahmut Tanal'ın bütün bu paralel yapıyla ilişkisi bilinmiyor mu?

Meclis'in çoğunluğunu bir parti oluşturacak ama küçük bir azınlık Meclis kürsüsünü işgal edecek. Böyle şey olur mu? Dikkat edin nasıl bir algı operasyonu. Yani kadın milletvekilleri üzerinden tekrar şiddet uygulanıyor kadına Meclis'te gibi bir algı oluşturma çabası, tesadüf değil bu."

'HDP-MHP ORTAK HAREKET EDİYOR'

TBMM Genel Kurulu - Sputnik Türkiye
TBMM'de kavga: 5 milletvekili yaralandı
HDP ile MHP'nin birlikte hareket ettiğini belirten Davutoğlu, kaostan medet umduklarını söyledi. Davutoğlu, "Normal bir siyasi süreçten değil de kaostan siyaset üretmek. Normal siyasi süreç nedir? Seçime gidiliyor. O süreçte senin her türlü yöntemi barışçıl anlamda kullanma imkânın var. Yani önümüzde 3 sene yok. 3 ay sonra bir seçim, 4 ay sonra bir seçim var. O seçimde bile Türkiye'de varsa bir iddian bir değişim gerçekleştirebilirsin yani. Farklı bir iktidar oluşturma imkânın zaten var. Ama sen bunu denemiyorsun. Ve bir kaotik şeye yöneliyorsun. Aslında bu Gezi, 17-25 Aralık ve Kobani olayları farklı 3 kesimin kaos çıkarma denemeleriydi. Şimdi bunların bir zeminde, bunları bir araya getirmeye çalışanları görüyoruz" dedi.

 'ELİMİZDE İSTİHBARATLAR VAR'

Ellerinde istihbaratlar bulunduğunu belirten Davutoğlu, "Zaten istihbarata gerek olmadan da açıklamalar var. Şimdi HDP dün grup konuşmasında biz kilitleyeceğiz dedi. CHP'de Kılıçdaroğlu direnin dedi, MHP onların yanında olacağını ifade etti. Ortada böyle bir tablo var. Buradaki temel husus bence bunlara bu partiler seçimle bir netice elde edemeyeceklerini düşünüyorlar. Muhalefet seçime odaklanmak yerine gerginliğe odaklanıyor.  Tabii istihbarat da var yani, işte belki basına yansıyan bazı şeyleri de gördünüz. CHP ile paralel arasındaki ilişkiler. Şimdi bunlar hep bizim önümüze geliyor. Herkesin takip ettiği olaylar. Perde gerisinde bir senaryo yazılmaya çalışılıyor. Bu senaryoda hep şu intiba var, toplumu geren AK Parti. Şimdi bakın toplumu geren kim? Kobani olayını kim çıkardı, HDP. Sokağa milleti kim çağırıyor, CHP. Bunlara kim destek veriyor, MHP. Toplumu geren benden şimdiye kadar muhalefete dönük olarak ortamı geren bir açıklama gördünüz mü?" diye konuştu.

'TALİMAT ÜZERİNE OLAY ÇIKARIYORLAR'

Başbakan Davutoğlu, HDP'lilerin KCK yöneticileri ile yaptığı görüşmeyi kastederek, Meclis'teki kavgayı da bu Kandil ziyaretine bağladı:

"Bakın çok ilginç o talimat üzerine Meclis'te olay çıkarıyorlar ve bu olaya da CHP sahip çıkıyor, MHP destek veriyor, tablo bu. Ne zaman biz çözüm sürecini belli bir olgunluğa getirmişsek bir gerginlik çıkardılar. Ne zaman biz çözüm sürecini belli bir olgunluğa getirmişsek bir gerginlik çıkardılar. Habur olayını düşünün, Oslo görüşmelerini düşünün… Şu anda bu şeyi yapan ve bazı dış unsurlarla paralel yapı, örgüt içine sızmış unsurlar birlikte bu süreci sabote ettiler. Sonra tesadüf mü Allah aşkına, 2013 Nevruz'u sonrası biz Türkiye'de olumlu bir atmosferle çözüm sürecine gidilirken, hani silahlı unsurlar çekilecekken, Gezi üzerinden öylesine bir ajitasyon yapıldı ki ve oraya katılan aktörleri düşünün bu sefer. 17-25 Aralık bir anda ülkenin psikolojisi atmosferi değişti. Cumhurbaşkanı seçimi yapıldı, taşlar yerine oturdu devlette ve hiçbir gerilim yaşanmadı, bu sefer 6-7 Ekim olayları çıkarıldı tam bir çözüm sürecinde ivme beklerken. Şimdi aylardır sabırla yürütülen çalışmalarla bir yere gelindi, bu sefer bu iç güvenlik üzerinden gerilim oluşturulmaya çalışıldı. Burada doğal bir süreç yok, yönlendirilmiş bir tepki var."

"BİLİNMİYOR ZANNEDİLMESİN"

Bu tepkinin arkasında paralel unsurların olduğunu kaydeden Davutoğlu, şunları söyledi: "Çünkü onu da biliyoruz, paralelle ilgili bazı unsurların nerede hangi örgüt mensubuyla konuştuğunu biz biliyoruz, kimse bunların bilinmediğini zannetmesin. Bu kadar gerginlik psikolojilerine giderken kimin kiminle konuştuğunu, CHP'nin paralelle ne yaptığını, örgütün paralelle ne ilişkiler kurduğunu biliyoruz."

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала