Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Pelosi 3. Dünya Savaşı çıkarma pahasına Tayvan'a indi: 'Çin'in Su-35'leri Tayvan Boğazı'nı geçti'

© AP Photo / Chiang Ying-yingTayvan- Nancy Pelosi
Tayvan- Nancy Pelosi - Sputnik Türkiye, 1920, 02.08.2022
Abone olTelegram
ABD hiyerarşisinin 3 numarası konumundaki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Pekin'in 'tek Çin politikasına ihanetin bedeli olacağı' uyarılarına rağmen, Tayvan'ın başkenti Taipei'ye indi. Çin devlet medyası, Çin'in Su-35 savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçtiği haberine yer verdi.
ABD Hava Kuvvetleri'nin Boeing C-40C tipi 'SPAR19' uçağı ile Tayvan başkenti Taipei'nin Songshan Uluslararası Havalimanı'na inen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi zaten krizler içinde bunalan dünyayı olası bir krize daha sürükledi.
ABD hiyerarşisinin 3 numarasını karşıdaki kuleden 'Hoşgeldin Meclis Başkanı, Teşekkürler' yazan ışıklarla ve 'Hoşgeldin Pelosi' diye bağıran bir kalabalıkla karşılayan Songshan'da uçaksavar silahların üzerlerindeki kamuflajlar kaldırıldı.
Tayvan'da yarın yerel saatle 17.00'ye kadar kalması, Başkan Tsai Ing-wen ile görüşmesi ve meclise hitap etmesi beklenen Pelosi liderliğindeki ABD Kongresi heyeti, havaalanında Tayvan delegasyonuyla görüşme gerçekleştirdi.
Ancak Tayvan Boğazı'nı sivil uçaklara kapattığı belirtilen Çin'in Su-35 savaş uçakları Tayvan Boğazı'na yöneldi. Çin'in Tayvan'a 125 km mesafedeki Fujian eyaletinden siren sesleri yükseldi.

Pekin: Devasa bir siyasi provokasyon

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin Tayvan ziyaretini kınayan açıklamasında, bunun 'devasa bir siyasi provokasyon' olduğunu belirtti.
Açıklamada sorun şöyle izah edildi:
"Tayvan sorunu, Çin-ABD ilişkilerinin tam kalbindeki en önemli ve en hassas konudur. Tayvan Boğazı yeni bir gerilim ve ciddi zorluklarla karşı karşıya ve bunun temel nedeni, Tayvan makamları ile ABD'nin statükoyu değiştirmek için tekrarlanan hamleleridir. Tayvan makamları, bağımsızlık gündemleri için ABD desteği aramaya devam ediyor."

'Ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli'

"Pelosi'nin Tayvan ziyaretine yanıt olarak, devlet egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gerekli tüm önlemleri kararlılıkla alacağız, bunun sonuçlarından ABD ve Tayvanlı ayrılıkçılar sorumlu olacaktır" denilen açıklamada Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in ABD Başkanı Joe Biden'a uyarısındaki sözlerle şu vurgu yapıldı:
"Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakıp yok eder."

Tayvan'a tatbikatlarla kuşatma

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Tayvan çevresindeki 6 bölgede gerçek mühimmatla askeri atış tatbikatları düzenleyeceğini duyurdu.

Pelosi: Tayvan'ın canlı demokrasisine destek

Pelosi, ayağının tozuyla yaptığı açıklamada, "Kongre heyetimizin Tayvan ziyareti, Amerika'nın Tayvan'ın canlı demokrasisini destekleme konusundaki sarsılmaz taahhüdünü onurlandırıyor" dedi.

'ABD'nin Çin politikasıyla çelişmiyor'

"ABD'nin Tayvan halkıyla dayanışması bugün her zamankinden daha önemli" vurgusunu yapan Demokrat Parti'nin önde gelen ismi, "Tayvan ziyareti ABD'nin Çin'e yönelik politikasıyla çelişmiyor" iddiasında bulundu. Daha önce birkaç kez ABD Kongresi heyetlerinin Tayvan'ı ziyaretini hatırlatarak "1979 Tayvan İlişkileri Yasası, ABD-Çin Ortak Bildirileri ve 6 Güvence'nin rehberliğinde uzun süredir devam eden ABD politikasıyla hiçbir şekilde çelişmiyor" dedi.

'ABD Çin tehdidine seyirci kalamaz'

Temsilciler Meclisi Başkanı, bu vesileyle Washington Post'ta yayımladığı ve sosyal medya hesaplarında paylaştığı makalesinde, 'Çin Tayvan'a yönelik tehditlerini ilerletirken ABD'nin seyirci kalamayacağını' tehdidinde bulundu.

'Otokrasi ile demokrasi arasında seçim'

'Tayvan ziyaretinin dünyanın otokrasi ile demokrasi arasında seçimle karşı karşıya kaldığı bir döneme denk geldiğine' dair bir manzara çizen Pelosi, 'ziyaretinin Washington'un demokrasi taahhüdünün bir parçası olduğunu ve Tayvan ile dünyadaki diğer demokrasilere saygı duyulması gerektiğini' vurguladı.

'ÇKP'nin tırmanan saldırganlığı karşısında'

Temsilciler Meclisi Başkanı, "Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) tırmanan saldırganlığı karşısında, Kongre heyetimizin ziyareti, Amerika'nın kendisini ve özgürlüğünü savunan demokratik ortağımız Tayvan'ın yanında olduğunun sarsılmaz ifadesi olarak görülmelidir" diye altını çizdi.

'En özgür demokrasilerden biri'

Taipei'deki yönetimi 'canlı, sağlam bir demokrasi olarak dünyadaki en özgürlerden biri' diye öven Pelosi, 'Tayvan'ın Kovid pandemisi ve iklim değişikliğiyle mücadelesindeki başarılarının yanısıra girişimci ruh, inovasyon kültürü ve teknolojik becerisine' de övgüler düzdü.

Beyaz Saray: Egemenlik ihlali yok

Beyaz Saray'dan da 'Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin Çin'in egemenliğinin ihlali anlamına gelmediği' savunması geldi. Hatta Beyaz Saray, daha da ileri gidip "Pelosi'nin Taipei ziyareti 'Tek Çin' politikasıyla yüzde 100 tutarlıdır. Pelosi'nin ziyaretini Çin'in herhangi bir tür eylemi için bahane etmesine hiçbir sebep yok" dedi.
Pelosi adayı ziyaret ederken Pekin'in 'kavgacı söylemlerinin' ABD'yi yıldırmayacağını söyleyen Beyaz Saray, Çin uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçtiği haberlerini doğrulayamayacağını, ancak bunun 'şaşırtıcı olmayacağını' dile getirdi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала