Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

ABD, Rusya’ya yönelik yaptırım listelerine yeni isimler ve kuruluşlar ekledi

© AP Photo / Denis BalibouseABD- Rusya bayrakları
ABD- Rusya bayrakları - Sputnik Türkiye, 1920, 02.08.2022
Abone olTelegram
ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı, Rusya’ya yönelik yaptırım listelerine aralarında büyük girişimci ve iş insanlarının da bulunduğu yeni isimler ve kuruluşlar ekledi.
ABD Hazine Bakanlığı’nın güncellenen yaptırım listesine Rus gübre üreticisi Yevrohim ve kömür enerjisi şirketi SUEK’in kurucusu ve eski lehtarı Andrey Melniçenko, Rus çelik boru üreticisi TMK A.Ş.'nın eski yönetim kurulu başkanı Dmitriy Pumpyanskiy, Magnitogorsk Metalurji Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve lehtarı Viktor Raşnikov dahil olmak üzere 13 gerçek kişi dahil edildi.
Rus gübre üreticisi FosAgro'nun CEO'su Andrey Guryev, Şeremetyevo Havalimanı eski Yönetim Kurulu Başkanı Aleksandr Ponomarenko, Innopraktika Devlet Dışı Kalkınma Enstitüsü Genel Müdürü Birinci Yardımcısı Natalya Popova, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkan Yardımcısı Anton Urusov da yaptırımlara tabi tutuldu.

Mariupol Belediye Başkanı İvaşenko ve Herson bölge idaresinin başkanı Saldo da ABD’nin yaptırım listesine alındı

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Rusya’ya karşı uygulamaya konulan yeni yaptırım paketi Mariupol Belediye Başkanı Konstantin İvaşenko, Herson Bölgesi askeri-sivil yönetimi başkanı Vladimir Saldo ve yardımcısı Kirill Stremousov gibi isimleri de kapsadı.
Yayınlanan listeye toplam 13 gerçek kişi ve 36 tüzel kişi, ayrıca Rusya vatandaşları ile bağlantılı olduğu İleri sürülen iki yat dahil edildi.
Hazine Bakanlığı'nın yaptırımları genelde ABD yargı alanındaki varlıkların dondurulmasını, ayrıca ABD’den kişi ve kuruluşlar ile ticari işlemlerin yasaklanmasını öngörüyor.

ABD Dışişleri, aralarında Rus asker ve senatörlerin de bulunduğu 893 resmi yetkiliye vize yaptırımı uyguladı

ABD Dışişleri Bakanlığı ise, aralarında Rus askeri yetkililerin ve Federasyon Konseyi üyelerinin de bulunduğu toplam 893 resmi yetkiliye vize yaptırımı uygulandığını duyurdu.
İsim listelerine yer verilmeyen açıklamada, ‘Ukrayna'nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü veya siyasi bağımsızlığını’ tehdit eden faaliyetlerde aktif olarak yer alan kişilerin yaptırımlara tabi tutulduğu belirtildi.
Açıklamada yine isim listesi eklenmeden, ayrıca Kırım'ın Rusya ile birleşmesini desteklemek adına hareket eden 31 ‘yabancı hükümet yetkilisine’ de vize yaptırımı uygulandığı kaydedildi.

ABD’den Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’ne yaptırım

ABD Dışişleri Bakanlığı, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’ne (MFTI) karşı, Rus ordusunun çıkarları için teknoloji geliştirdiği sebebiyle yaptırım kararı alındığını belirtti.
MFTI, insansız hava araçlarını ve savaş uçakları için görselleştirme sistemini geliştirmekle, Rus askeri uzay sektörü için faaliyet gösteren laboratuvara sahip olmakla ve askeri sanayi sektörü için uzmanlar yetiştirmekle suçlanıyor.
Yaptırım listesine ayrıca Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü, Skolkovo teknoparkı, Skolkovo Fonu, Penza Elektroteknik Bilim ve Araştırma Enstitüsü, Zelenograd Nanoteknoloji Merkezi, Elektronik Kontrol Makineleri Enstitüsü, Rusya Bilimler Akademisi Sistem Analizi Enstitüsü ve diğer ileri teknoloji kuruluşları.
Magnitogorsk Metalürji Fabrikası ve Devlet Taşımacılık ve Kiralama Şirketi de ‘kara listeye’ alınan işletmeler arasında.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала