- Sputnik Türkiye, 1920
Ukrayna krizi
Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah tedarik etmeye dönük hamleleri ülkede krizi tırmandırdı. Ukrayna ordusu, güçlerinin neredeyse yarısını ülkenin doğusundaki çatışma hattına yığdı. 2021'de Ukrayna'ya 650 milyon dolardan fazla askeri yardım sağlayan ABD, Kiev’e silah göndermeyi sürdürüyor.

Ukrayna: Gıda anlaşması kapsamında Odessa, Çernomorsk ve Yujnıy limanları yeniden faaliyete geçti

© Sputnik / Дмитрий Макеев / Fotoğraf bankasına girTahıl
Tahıl - Sputnik Türkiye, 1920, 27.07.2022
Abone olTelegram
Ukrayna Deniz Kuvvetleri, gıda anlaşması kapsamında Ukrayna'daki Odessa, Çernomorsk ve Yujnıy limanlarının yeniden faaliyete geçtiğini açıkladı.
Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nin yazılı açıklamasında, "Ukrayna limanlarının tahıl ihracatına açılmasıyla ilgili anlaşmanın imzalanmasıyla bağlantılı olarak Odessa, Çernomorsk ve Yujnıy limanlarında çalışmalar yeniden başladı. Gemilerin limanlara giriş ve çıkışı, öncü gemiye refakat eden bir kervan oluşturularak gerçekleştirilecek" dendi.
Gemiler için güvenli güzergahların belirlenmesi konusunda hummalı çalışma yapılması gerektiğini de kaydeden Deniz Kuvvetleri, "Askeri ve sivil uzmanlar, su altı nesnelerini aramakta ve gemi trafiğinin güvenliğine yardımcı olacak navigasyon ekipmanının özel araçlarını belirlemektedir" ifadelerini kullandı.
22 Temmuz'da İstanbul'da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında Ukrayna tahılının çıkarılması için tahıl koridoru kurulmasını öngören 'Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi' imzalanmıştı.
Tahıl Koordinasyon Merkezi - Sputnik Türkiye, 1920, 27.07.2022
DÜNYA
Tahıl Koordinasyon Merkezi açıldı: 'Gıda krizinin aşılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum'
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала