Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Pelosi'nin muhtemel Tayvan ziyaretine Çin'den tepki: Güçlü tedbirler alırız

© REUTERS / Aly SongÇin - ABD bayrakları
Çin - ABD bayrakları - Sputnik Türkiye, 1920, 26.07.2022
Abone olTelegram
Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesi halinde 'güçlü' tedbirler alacağını açıkladı.
Çin'in Kore Yarımadası İşleri Özel Temsilcisi Liu Xiaoming'in yaptığı açıklamada, Pekin'in Tayvan'nı Çin anakarasının bir parçası olarak gördüğü vurgulanarak, ulusal egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunacağı kaydedildi.
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesi durumunda Pekin'in 'güçlü tedbirler alacağını' belirten Liu, 'bunun tüm sonuçlarından Washington'un sorumlu olacağı' uyarısında bulundu.
Pelosi, Tayvan'a planladığı ziyareti gerçekleştirir ise, bu son 40 yılda Tayvan'a yapılmış en üst düzey ziyaret olacak.

Tayvan'da hava saldırısı sirenleri: Geniş kapsamlı askeri tatbikat düzenlendi

Öte yandan Tayvan'da, Çin ile gerilimin tırmanması durumunda gerçekleşebilecek muhtemel bir saldırıyı püskürtmeyi amaçlayan bir dizi askeri tatbikat düzenlendi.
Yıllık 'Wanan' tatbikatları kapsamında askerlerin ve zırhlı araçların konuşlandırılması da dahil müşterek hava ve deniz tatbikatları düzenlenirken, Başkent Taipei'de hava saldırısı sirenleri duyuldu.
Tatbikatlar hakkında açıklama yapan Taipei Belediye Başkanı Ko Wen-je, Çin'e ait savaş uçaklarının son yıllarda sıklıkla Tayvan hava sahasına girdiğini ileri sürerken, Ukrayna'daki krize de işaret ederek, "Tüm bunlar bize barış zamanlarında tetikte olmanın ve muhtemel bir savaş durumuna hazırlıklı olmanın önemini anlamamızı sağlıyor" dedi.
Çin - ABD - Sputnik Türkiye, 1920, 10.06.2022
DÜNYA
ABD ile Çin savunma bakanı arasında kavga: Çin'den 'Tayvan için savaş başlatmaktan çekinmeyiz' resti

'Çin ordusu daha saldırgan ve tehlikeli' diyen ABD Genelkurmay Başkanı'na yanıt: Tek amaçları, ABD'nin askeri yığınağını meşrulaştırmak

Ayrıca, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley'in Çin hava ve deniz araçlarının Pasifik bölgesinde ABD ve müttefiki güçlere yönelik müdahalelerini arttığını ileri süren açıklamasına Çin Dışişleri'nden yanıt geldi.
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, olağan basın toplantısında konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, "ABD'de bazı kişiler Soğuk Savaş'ın 'sıfır toplamlı oyun' zihniyetine saplanmış halde 'Çin tehdidi' değerlendirmeleri yapıyor. Bunun tek amacı ABD'nin askeri yığınağını meşrulaştırmak. ABD'nin askeri harcamaları dünyada birinci sırada, dünya genelinde 800'den fazla deniz aşırı askeri üssü bulunuyor. Bir süre önce 2023 Mali Yılı Bütçesi'nde savunma harcamalarına 813 milyar dolar ayrılmasına yönelik teklif sunuldu." dedi.
Çin - ABD bayrakları - Sputnik Türkiye, 1920, 24.07.2022
SAVUNMA
ABD Genelkurmay Başkanı: Çin ordusu daha saldırgan ve tehlikeli
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала