- Sputnik Türkiye, 1920
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Sağlık örgütleri şiddeti protesto etti: ‘Ne sağlıkçının ne de halkın can güvenliği kalmamıştır'

© Sputnik / Sertaç KayarSağlık örgütleri şiddeti protesto etti: ‘Ne sağlıkçının ne de halkın can güvenliği kalmamıştır'
Sağlık örgütleri şiddeti protesto etti: ‘Ne sağlıkçının ne de halkın can güvenliği kalmamıştır' - Sputnik Türkiye, 1920, 25.07.2022
Abone olTelegram
Diyarbakır’daki sağlık örgütleri, hastane güvenlik görevlilerinin darp edilmesini protesto etti. Sağlık örgütleri “Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, ne sağlıkçının ne de halkın can güvenliği kalmamıştır“ açıklaması yaptı.
Diyarbakır’daki sağlık örgütleri, Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde özel güvenlik görevlilerinin darp edilmesini ortak bir açıklama ile protesto etti.
Dicle Üniversitesi Hastanesi önünde yapılan ortak açıklamaya Diyarbakır Tabip Odası, SES, Dev Sağlık İş, Türk Sağlık Sen gibi kurum temsilcileri katıldı. “Üzgünüz, öfkeliyiz “ pankartının açıldığı eylemde DiSK Dev-Sağlık İş Sendikası Diyarbakır Bölge Temsilcisi Ümit Umdu hazırlanan ortak basın metnini okudu.

‘Tüm uyarılarımız görmezden gelindi’

22 Temmuz’da güvenlik görevlilerine yönelik saldırıya tepki gösteren Umdu, “Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak; bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı defalarca uyardık. Şiddetin artmasına neden olan söylem ve davranışlar, toplumda olumsuz bir reaksiyona dönüşüyor. Bununla birlikte Sağlıktaki şiddetin münferit bir olgu olmadığını, toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, yürütülen sağlık sisteminin her geçen gün şiddeti daha fazla beslediğini, gerekçeleriyle birlikte tekrar tekrar ifade ettik. Sağlık kurumlarındaki şiddetin artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifleri önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi, bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Bakanlığın hastanelere x-ray cihazı yerleştirmek için ihaleye çıkma girişimi, bu sorunu çözmek istemediğinin göstergesidir“ dedi.

‘Ne sağlıkçının ne de halkın can güvenliği kalmamıştır’

“Sorumlular bu durumu arada bir kınamak dışında bir adım atmadı“ diyen Umdu şöyle devam etti: “Kınamanın bir işe yaramadığı ve sağlıkta şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sağlıkta şiddet istatistiklerinin yer aldığı “Beyaz Kod” verileri tüm ısrarlarımıza ve konuya dair dava açmamıza rağmen toplumla paylaşılmamaktadır. Yetkililerin sorumsuz yaklaşımı, Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, ne sağlıkçının ne de halkın can güvenliği kalmamıştır. Her anlamıyla tıkanan sağlık sisteminin tüm sorumluluğu sağlık emekçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri hedef haline getirmekte, sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere şiddet, ölüm, çaresizlik ve umutsuzluk olarak geri dönmektedir.“
Umdu, sivil toplum kuruluşları olarak çözüm önerilerini şöyle sıraladı:
* Kapsamlı bir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılarak etkin uygulanması ve saldırganların tutuklu yargılanması
* Caydırıcı cezai müeyyide sisteminin getirilmesi
* Sağlıkta şiddet uygulayanlara belirli süreli sağlık hizmeti sunumunun kolluk kuvvetleri eşliğinde yapılması
* Kamu spotları ve Milli eğitim sistemi destekli sağlık okuryazarlığının artırılması gerekmektedir.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала