- Sputnik Türkiye, 1920
Ukrayna krizi
Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah tedarik etmeye dönük hamleleri ülkede krizi tırmandırdı. Ukrayna ordusu, güçlerinin neredeyse yarısını ülkenin doğusundaki çatışma hattına yığdı. 2021'de Ukrayna'ya 650 milyon dolardan fazla askeri yardım sağlayan ABD, Kiev’e silah göndermeyi sürdürüyor.

Bakan Akar: Boğazların giriş çıkışları ilgili arkadaşlarla birlikte kontrol sağlanacak

© AAHulusi Akar
Hulusi Akar - Sputnik Türkiye, 1920, 22.07.2022
Abone olTelegram
Milli Savunma Bakanı Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres'in katılımı ile düzenlenen tarihi 'tahıl koridoru' anlaşmasına ilişkin detayları paylaştı. Akar, "Türkiye olarak Boğazların giriş çıkışları ilgili arkadaşlarla birlikte kontrol sağlanacak. Egemenlik haklarımızı erozyona uğratmamakta hassasız" dedi.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dolmabahçe Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in katılımı ile düzenlenen tarihi 'tahıl koridoru' anlaşması sonrası anlaşmalara ilşkin değerlendirmelerde bulundu.
CNN Türk'ten Uğur Önver'in sorularını yanıtlayan Bakan Akar, "Birincisi, özetlemek gerekirse zorlu ve uzun bir süreçti. Çok taraflı olması görüşmeleri uzattı. Arkadaşlarımız yoğun çalışma yaptılar. Sonuçta bu noktaya geldik. Dünyadaki tahıl arzına baktığımızda 3'te 1'ini Rusya ve Ukrayna sağlıyor. Gıda üretimi konusunda önemli rolü var. Çatışmadan dolayı Ukrayna'dan engellenmesiyle küresel gıda krizi çıktı. Bu sorunun çözülmesi açlık ve güvenlik sorununu gidermesi açısından çok önemli" dedi.

'25 milyon ton tahıldan bahsediyoruz'

25 milyon ton tahıldan bahsettiklerini hatırlatan Akar, şu bilgileri paylaştı:
Deniz yoluyla emniyetli şekilde nakli koridor ihtiyacı söz konusu. Ateşkesin sağlanmasını istememize rağmen kısa sürede sağlanmayacağı açık gerçek. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Putin ve Zelenskiy ile görüşmesi inisiyatif alması söz konusu oldu. Bu çalışmayla ilgili arkadaşlarımız fedakarca çalıştılar. Dışişleri Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile çalışmalarımızı sürdürdük. İlk olarak bir kırmızı hat tesisine ihtiyaç olduğunu ortaya koyduk. Görüşmeler sırasında dile getirdik ve mutabık kaldık.
"Görüş alışverişini sürdürdüler. BM'den bir temsilcinin katılmasıyla sağlıklı bir şekilde olması sağlandı" diye devam eden Akar, "Biz 1 Haziran'da başladık çalışmalara. 7 Haziran'la birlikte Ukrayna Savunma Bakanı ve Altyapı Bakanı ile konuşmaları tamamladık. Heyetler arası toplantı yapıldı Moskova'da. Bir geminin serbest bırakıldığını Rus muhataplarımız iletti. 13 Temmuz'da burada Rus, Ukrayna ve Türk askeri heyetleri BM'nin katılımıyla toplantı gerçekleşti. Bugün, hem Rus muhatabımız hem Ukrayna muhatabımızla imzalama imkanı bulduk. Diğer muhataplarımızın da olumlu katkıları oldu. Onlara da teşekkür ediyorum" diye ekledi.

'Egemenlik haklarımızı erozyona uğratmamakta hassasız'

Bakan Akar, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:
Bizim Ukrayna limanlarında 3 limanımız ve 3 gemimiz var. Biri vinç gemisi. Koordinasyon merkezine ihtiyaç olduğuna karar verilmişti. Bugün ön toplantıda söyleyeceğiz ve süratle seçtikleri personeli merkeze göndermelerini bekliyoruz. Ukrayna limanlarından emniyetli şekilde giriş çıkışlarını takip edeceğiz. Müşterek bir koordinasyon merkezi olacağı için rota belirleyeceğiz. İntikali mümkün olacak. İnsani maksatlı bir faaliyet. İhtiyaç sahipleri ihtiyaçlarının son haddinde olduğunu belirtiyor. Bizimle alakalı konu Türkiye olarak Boğazların giriş çıkışları ilgili arkadaşlarla birlikte kontrol sağlanacak. Egemenlik haklarımızı erozyona uğratmamakta hassasız. Bu çalışmalar güncellenerek devam edecek.

'Gıda fiyatlarında düşme olacağını uzmanlar söylüyor'

Anlaşma sayesinde gıda fiyatlarının düşeceği öngörüldüğü belirten Akar, şunları söyledi:
Gıda fiyatlarında düşme olacağını uzmanlar söylüyor. Gıda fiyatlarının düşmekte olduğunu söylüyorlar. Ülkemiz için gurur kaynağı. İnsani bakımdan da mutluluk duyuyoruz. Ülkemiz bütün dünyanın takdirini topluyor. İnsani bakımdan da mutluluk duyuyoruz. Krizin sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ayçiçek yağı krizinin sonlandırıldığı gibi. Biz her şeye rağmen diyaloğu sürdürmemiz lazım diyoruz. Ateşkesin sağlanması gerektiğini söylüyoruz. Şuan şartlar müsait değil ama ilerleyen günlerde barış görüşmelerinin başlayabileceğini söylüyoruz. Gıda krizinin çözümü dahil üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz. Biz tarihimizle, değerlerimiz, nüfusumuzla ve ekonomimizle büyüklüğümüzü biliyorduk dünya da farkına vardı diyelim. İlerleyen günlerde önemli yerlere geleceğimizi söylemek mümkün.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала