İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye, 1920
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Tahıl krizi İstanbul'da çözüldü: Anlaşma birçok ülke tarafından memnuniyetle karşılandı

© İHA / İHA-AW673499Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov, BM Genel Sekreter Antonio Guterres
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov, BM Genel Sekreter Antonio Guterres

 - Sputnik Türkiye, 1920, 22.07.2022
Abone olTelegram
Rus ihracat ürünlerinin tedarikine ilişkin kısıtlamaların kaldırılması ve Rusya'nın Ukrayna tahılının ihracatına yardım etmesine ilişkin İstanbul'da imzalanan anlaşma, tüm dünyada olumlu bir adım olarak karşılandı.
Beyaz Saray, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında imzalanan anlaşmayı memnuniyetle karşıladı, Guterres ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aracılık etmelerinden dolayı teşekkür etti.

Sergey Lavrov - Sputnik Türkiye, 1920, 22.07.2022
DÜNYA
Lavrov: ABD'nin gıda anlaşmasının imzalanmasına engel olmaktan vazgeçmesi memnuniyet verici
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in de ofisinden İstanbul'daki tahıl koridoru anlaşmasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada AB'nin Birleşmiş Milletler'in çabalarını desteklediği aktarılarak, "Türkiye'yi bu anlaşmaya aracılık etme ve uygulanmasını desteklemedeki önemli rolünden dolayı takdir ediyoruz." denildi.

Tahıl krizi İstanbul’da çözüldü - Sputnik Türkiye, 1920, 22.07.2022
Ukrayna krizi
Şoygu, gıda krizi yaşanmaması adına İstanbul’da imzaladıkları iki anlaşmanın içeriklerini anlattı

Orta Afrika Cumhuriyeti: İstanbul’da imzalanan anlaşma önemli bir adım

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Moskova Büyükelçisi Leon Dodonu-Punagaza, İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyat anlaşmasının önemli adım olduğunu belirtti.
Dodonu-Punagaza, Sputnik’e açıklamasında, “Gübre ve tahıl sorununun çözüme kavuşturulması önemli bir çözüm. Rusya’dan gübre nakletmek için daha nasıl hareket edebileceğimizi görmek için bunu, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne bildirmem gerekiyor” ifadesini kullandı.
Recep Tayyip Erdoğan - Sputnik Türkiye, 1920, 22.07.2022
Ukrayna krizi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin ve Zelenskiy'e sergiledikleri liderlik için teşekkür ediyorum

Finlandiya, İstanbul anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

Finlandiya, İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “Küresel gıda güvenliği krizinin üstesinden gelmek için umut verici adımlar. Genel Sekreter (António) Guterres'in çabalarını ve iyi niyetlerini takdir ediyoruz. BM, krize acil çözümler bulmada merkezi bir rol oynuyor” diye konuştu.İngiltere, Türkiye’nin tahıl koridoru anlaşmasındaki rolünü takdirle karşıladı

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde imzalanan anlaşmanın sağlanmasında Türkiye’nin rolünden övgüyle bahsetti.
İngiliz Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada Truss, “Ukrayna’nın tahılının uluslararası gıda pazarlarına ulaştırılması son derece önemlidir. Bu anlaşmanın sağlanmasındaki çabaları için Türkiye’yi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni alkışlıyoruz." ifadelerini kullandı.

İtalya, İstanbul'daki tahıl koridoru anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

İtalya Başbakanı Mario Draghi, İstanbul'da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının bütün uluslararası toplum için mükemmel bir haber olduğunu belirtti.
Draghi, İstanbul’da imzalanan anlaşmaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "İstanbul'da Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM tarafından imzalanan anlaşmalar, bütün uluslararası toplum için mükemmel bir haberdir." ifadesini kullandı.
Karadeniz limanlarında kalan milyonlarca ton tahıl üzerindeki blokajın kalkmasının, bunların düşük ve orta gelirli ülkelerin vatandaşlarına ulaşmasını sağlamanın küresel gıda krizinden kaçınmak için gerekli olduğunu vurgulayan Draghi, şunları kaydetti:
"Bu planın başarısı, bugün imzalanan anlaşmaların hızlı ve tam uygulanmasına bağlıdır. İtalya, son aylarda Birleşmiş Milletler’in (BM) merkezi rolünde Türkiye’nin ara buluculuk girişimini desteklemek için güçlü bir taahhütte bulundu. Bu anlaşmaların, Ukrayna için kabul edilebilir koşullarda barışı getirmesine yönelik somut umutlara doğru ilk adımı temsil etmesini umuyoruz."

'Küresel gıda krizini azaltmak için önemli adım'

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da katıldığı çevrim içi yayında, İstanbul'daki anlaşma haberini, "diyalog kanalını da açan iyi bir haber" olarak değerlendirdi.
Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda da şu ifadelere yer verildi:
"İtalya; Rusya, Ukrayna ve Türkiye’nin Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarındaki blokajın kaldırılması ve dünya çapında tahıl ihracatının sürdürülmesi konusunda yaptığı anlaşmayı memnuniyetle karşıladı. Bu sonuç, BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres ile BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü (Martin) Griffiths'in yorulmak bilmeyen çabaları sayesinde elde edildi. Küresel gıda krizini azaltmak için önemli adım."

Avusturya Dışişleri Bakanlığı: Gıda anlaşmalarının bir an önce uygulanmasını bekliyoruz

Avusturya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Viyana’nın Ukrayna, Türkiye, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında bugün İstanbul’da imzalanan gıda anlaşmalarını memnuniyetle karşıladığını ve bir an önce uygulanmalarını beklediği belirtti.

Açıklamada, “Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığının neden olduğu küresel gıda kıtlığı sorununun çözümünde büyük ihtiyaç duyulan Ukrayna tahılının ihracatı önündeki engelleri kaldıran Ukrayna, Türkiye, Rusya ve BM arasında bugün imzalanan anlaşmaları memnuniyetle karşılıyoruz. Anlaşmaların bir an önce uygulanmasını bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.Slutskiy: İstanbul anlaşması dünya pazarlarındaki gerilimi düşürecek

Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Slutskiy, İstanbul’da imzalanan tahıl anlaşmasının dünya pazarlarındaki gerilimi azaltma ve gıda krizi risklerini ortadan kaldırma fırsatını verdiğini belirtti.
Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da Dışişleri Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, anlaşmanın, Rusya’nın gıda güvenliğiyle ilgili konulara sorumluluk dolu yaklaştığını gösterdiğini kaydetti.

Slutskiy, basın mensuplarına açıklamasında, “İstanbul’daki görüşmenin sonuçlarının dünya pazarlarındaki gerilimi azaltma ve gıda krizi risklerini ortadan kaldırma fırsatını vermesini umuyoruz. Anlaşmaya imza atan tüm tarafların, anlaşmadaki koşullara tam uyması da önemli” dedi.


Rus vekil Şhagoşev: Gıda anlaşması Rusya'nın eylemlerindeki irade ve şeffaflığı gösteriyor

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma milletvekili Adalbi Şhagoşev, İstanbul’da imzalanan gıda anlaşmalarının Rusya'nın eylemlerindeki irade ve şeffaflığı gösterdiğini belirtti.
Duma Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Üyesi Adalbi Şhagoşev, Sputnik’e demecinde Rus ihracat ürünlerinin tedarikine ilişkin kısıtlamaların kaldırılması ve Rusya'nın Ukrayna tahılının ihracatına yardım etmesine ilişkin anlaşmaların Rusya'nın eylemlerindeki irade ve şeffaflığı gösterdiğini söyledi.
Şhagoşev, gıda krizinin çözümüne yönelik anlaşmaların imzalanmasının doğal olarak çok önemli önemli olduğunu, bunların uygulanmasının yakından izlenmesi gerektiğini belirterek, “Anlaşmaların imzalanması, Rus tarafının eylemlerindeki irade ve şeffaflığı gösteriyor” dedi.
BM ve Türkiye’nin anlaşmaların imzalanmasındaki rolünün önemine vurgu yapan Rus vekil, “BM ve Türkiye gibi etkili arabulucuları bu sürece dahil ettiğimiz anda ilerleme kaydedildi. Durumun nasıl gelişeceğini göreceğiz” diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала