Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

CIA Direktörü: İran nükleer silah programını kesinlikle yeniden başlatmadı, Putin de çok sağlıklı

© AFP 2022CIA Direktörü William Burns
CIA Direktörü William Burns - Sputnik Türkiye, 1920, 21.07.2022
Abone olTelegram
ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Aspen Güvenlik Forumu'nda yaptığı açıklamalarda Rusya'dan Çin ve İran'a uzanan değerlendirmelerde bulundu.
ABD Başkanı Joe Biden'dan "İran asla nükleer silah sahibi olmayacak" diye resmi taahhüt alıp askeri müdahaleye kapı aralatan İsrail'in altından halıyı çeken açıklama, CIA Direktörü William Burns'den geldi.

'2004'te fişi çektiler'

Aspen Güvenlik Forumu'nda 'İran'ın geçmiş dönemdeki nükleer silah edinme çabalarını asla yeniden başlatmadığını' söyleyen CIA Direktörü, 'ABD istihbarat topluluğunun vardığı yargıya göre İranlıların 2004 yılına kadar sürdürdüğü nükleer silah edinme çabalarını o tarihten sonra yeniden başlatmadığını ve tümüyle askıya aldığını' vurguladı.
Burns, "Bu, elbette bizim CIA'de ve ABD istihbarat topluluğu genelinde çok, çok keskin bir şekilde odaklandığımız bir mesele" sözleriyle bunun titiz çalışmalar sonucu varılan bir yargı olduğuna işaret etti.
Kudüs'ü ziyaret eden ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Yair Lapid, 'ABD ile İsrail arasındaki kopmaz bağlar ve ABD'nin İsrail'in güvenliğine dair taahhütlerinin' teyit edildiği ortak bildiri imzalamalarının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.  - Sputnik Türkiye, 1920, 14.07.2022
DÜNYA
Biden: Kaşıkçı'yla ilgili görüşlerimi zaten herkes biliyor, Suudi ziyaretimin amacı çok daha geniş

'Ruslarla İranlıların birbirlerine ihtiyacı var'

Tahran'da Rusya-Türkiye-İran liderlerinin zirvesi sonrası konuşan Burns, "Şu anki gerçeklik Ruslarla İranlıların birbirlerine ihtiyacı olduğu" diyerek 'Rusya ile İran'ın maruz kaldıkları yaptırımların etkilerinden kaçınmak için birbirlerine yardım etmek ve kolektif Batı'dan başka seçenekleri de olduğunu göstermek istediğini' söyledi.

'Putin tamamen çok sağlıklı'

Batı medyasında her gün güvenilirliği kendinden menkul uzmanlara dayanarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ölümcül hasta olduğuna dair iddialar çıkarken, aynı zamanda ABD'nin eski Moskova Büyükelçisi olan CIA Direktörü, Putin'in 'tümüyle ziyadesiyle sağlıklı göründüğünü' belirtti.
'Rusya liderini sağlıksız ya da istikrarsız mı bulduğu' sorulduğunda, "Hayır. Demek istediğim Başkan Putin'in sağlığı hakkında birçok söylenti var ve anladığımız kadarıyla kendisi tamamen çok sağlıklı" yanıtı veren Burns, salondan gülüşmeler yükselmesi üzerine "Bu bir resmi istihbarat yargısı değildir" diye ekledi.

'Derdi, Rusya'nın büyük güç olmasını yeniden tesis etmek'

CIA Direktörü, Putin'le ilgili şu yorumu yaptı:
"Putin, Rusya'nın lideri olarak kaderinin Rusya'yı büyük güç olarak yeniden tesis etmek olduğuna inanıyor. Bunu yapmanın anahtarının, Rusya'nın çevresinde nüfuz alanı yaratmakta yattığına inanıyor ve Ukrayna ile tercihlerini kontrol etmeden bunun yapılabileceğine inanmıyor."

'Çin Tayvan'da güç kullanmakta kararlı'

Washington'ın 'tek Çin' politikasını fiilen terk edip Tayvan'a başta askeri olmak üzere her türlü desteği vererek adeta Pekin'i kışkırttığı dönemde, Burns, 'Çin'in Tayvan'da güç kullanma konusunda kararlı göründüğünü' söyledi.

'Rusya'nın Ukrayna tecrübesinden çok ders çıkardılar'

'Rusya'nın Ukrayna tecrübesinin Çin'in hesapları üzerinde etki yarattığını' öne süren CIA Direktörü, bunun 'Pekin'in Tayvan'ı kontrol etmek için güç kullanıp kullanmamayı değil, ne zaman ve nasıl güç kullanacağına dair düşüncelerini etkilediğini' iddia etti.

'Çin'in Rusya'ya askeri destek sunduğuna inanmıyoruz'

'Rusya'nın Ukrayna tecrübesinden Çin liderliği ve ordusunun gelecekte bunu yapmaya niyet ediyorsan ezici güç toplamak gerektiği dersini çıkardığından şüphelendiğini, Çin'in enformasyon alanını kontrol etmesi ve ekonomiyi olası yaptırımlara karşı desteklemek için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini de muhtemelen öğrendiğini' dile getiren Burns, 'Pekin'in retorik desteğine rağmen Rusya'ya askeri destek sunduğuna inanmadıklarını, Çin'in Rus enerjisi alımlarını tırmandırmakla birlikte Batı yaptırımlarına maruz kalmama konusunda dikkatli göründüğünü' söyledi.
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in bu yıl içinde yapılacak Çin Komünist Partisi'nin önemli toplantısından sonra Tayvan konusunda harekete geçebileceği yönündeki spekülasyonlara itibar etmeyen Burns, 'ama bu on yıl içinde ilerledikçe risklerin daha da artacağını' öngörerek "Başkan Şi'nin Tayvan üzerinde Çin kontrolünü dayatma kararlılığını küçümsemem" dedi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала