Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

BM Afganistan raporuna göre, Taliban insan hakları ihlallerinde bulunuyor

© AATaliban'dan açıklama: ABD'yi düşman olarak görmüyoruz
Taliban'dan açıklama: ABD'yi düşman olarak görmüyoruz - Sputnik Türkiye, 1920, 20.07.2022
Abone olTelegram
Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA), "Afganistan'da İnsan Hakları" başlıklı raporunda Taliban yönetiminin insan hakları ihlallerinde bulunduğunu kaydetti.
UNAMA, Taliban yönetiminin Afganistan yönetimini devralmasından bu yana 10 aylık süreçte ülkedeki insan haklarının durumuyla ilgili bulgularını paylaştığı raporunu yayımladı.
15 Ağustos 2021-15 Haziran 2022 arası verileri kapsayan raporda, Afganistan'ın mevcut yöneticilerinin "yargısız infaz, işkence, keyfi tutuklama, gözaltı ve kötü muamelede" bulunduğu ifade edildi.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Afganistan'da 1.2 milyon ortaokul öğrencisi kızın, Taliban'ın yönetimi devralmasından bu yana okullarına devam edemediğini bildirdi. - Sputnik Türkiye, 1920, 01.07.2022
DÜNYA
BM: Afganistan'da 1.2 milyon kız çocuğu ortaokul öğrenimini sürdüremiyor
Ayrıca, raporda Afganistan'da ifade özgürlüğü ve kadın haklarına yönelik ciddi gerilemelerin olduğu belirtildi.
Verilere göre, söz konusu süreç içerisinde IŞİD'in Afganistan kolu IŞİD-H'ye atfedilen bombalı saldırılarda 700 insan hayatını kaybederken, 1406'sı da yaralandı.
Molla Heybetullah Akhundzade - Sputnik Türkiye, 1920, 01.07.2022
Taliban kontrolünde Afganistan
'Ulema' toplantısında 'tek yol şeriat' diyen Taliban lideri Ahundzade: Dünya niye işimize karışıyor?

Taliban'a yönelik ithamlar

Rapora göre Taliban, önceki hükümet görevlileri ve güvenlik güçlerine yönelik 160 yargısız infaz, 178 keyfi gözaltı ve tutuklama, 23 hücre hapsi, 56 işkence ve kötü muamelede bulundu.
Afganistan'da yaşayan kadınlar - Sputnik Türkiye, 1920, 19.05.2022
DÜNYA
Taliban'ın İçişleri Bakanı Vekili Hakkani: Yaramaz kadınları evde tutuyoruz
Taliban yönetimi 217 kişiye "insanlık dışı ceza" verdi ve 118 defa aşırı güç kullandı.
İnsan hakları ihlallerinden 173 gazeteci etkilendi, 5'i IŞİD-H 1'i ise kimliği tespit edilemeyen bir kişi tarafından olmak üzere 6 gazeteci öldürüldü.
Gazetecilere yönelik 122 keyfi gözaltı ve tutuklama, 58 kötü muamele, 33 tehdit, 12 hücre hapsi uygulandı. Söz konusu uygulamalardan 65 insan hakları aktivisti de olumsuz etkilendi, bu kişilere yönelik 47 tutuklama, 17 hücre hapsi uygulandı.
Taliban kontrolündeki Afgan başkenti Kabil'deki başkanlık sarayının önünde kadın hakları protestosu - Sputnik Türkiye, 1920, 19.07.2022
DÜNYA
Taliban'dan kadın memurlara talimat: Yerinize işinizi yapacak bir erkek gönderin ki sizi kovabilelim

Taliban, raporu reddetti

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid konuyla ilgili kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, raporun doğruları yansıtmadığını belirtti.
Mücahid, "Ülkede keyfi öldürme ya da tutuklama yoktur. Eğer biri keyfi olarak öldürür ya da tutuklarsa, suçlu sayılır ve şer-i yasalarla yargılanır. Bu konudaki UNAMA raporu doğru değildir ve propagandadan başka bir şey değildir." ifadelerini kullandı.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала