İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye, 1920
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Pakdil: Çayır tırtılı nedeniyle rekolte kaybı olmayacak

© İHA / EMRE AKARCA-AW670341 Çayır tırtılı - ayçiçeği
 Çayır tırtılı - ayçiçeği  - Sputnik Türkiye, 1920, 18.07.2022
Abone olTelegram
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, çayır tırtılı nedeniyle ayçiçeği rekoltesinin düşmeyeceğini hatta geçen senenin biraz üzerine çıkabileceğini söyledi.
Trakya'da görülen çayır tırtılı zararlısıyla ilgili incelemede bulunmak üzere bölgeye gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Tekirdağ'ın ardından Edirne'yi ziyaret etti.
Keşan ilçesine bağlı Maltepe köyündeki ayçiçeği tarlasını gezen Pakdil, üreticilerle sohbet etti.
Pakdil, gazetecilere yaptığı açıklamada, üreticilerin çayır tırtılına karşı hızlı bir şekilde önlem alıp çevreye duyarlı bir şekilde mücadele verdiğini söyledi.
Ekiplerin inceleme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Pakdil, "Anında bitti' şeklinde değerlendirmek yanıltabilir. Birkaç gün daha takip eder arkadaşlar ama Edirne'de ve Kırklareli'nde de durum benzer. İnşallah Tekirdağ'da da bu hale gelir diye bekliyoruz." dedi.
Çayır tırtılı zararlısının Türkiye'nin toplam ayçiçeği rekoltesini olumsuz etkilemeyeceğinin altını çizen Pakdil, şunları kaydetti:
"Genelde rekolte kaybı açısından Türkiye'nin üretimi açısından bir kaybımız olmaz. Böyle bir hesap ve beklenti yok. Ama bazı parsellerde düşeceğini hep beraber gördük. Bu sene sezon iyi geldi, özellikle yağışlar güzeldi, iyiydi. Belki daha fazla olacakken biraz daha düşmüş olabilir ama ortalama verimin üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Çayır tırtılı nedeniyle toplam rekoltede bir kaybımız olmayacak. Hatta geçen seneye göre biraz üstünde bekliyoruz verimi. Bu açıdan olumsuz bir tablo yok çok şükür"
çayır tırtılı - Sputnik Türkiye, 1920, 17.07.2022
YAŞAM
Ayçiçek tarlalarını istila eden ‘çayır tırtılı’ ile mücadele: ‘Acil şekilde ilaçlamak gerekiyor’
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала