Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Gazprom, Avrupalı birçok büyük müşterisine 'mücbir sebep' bildirdi

Gazprom - Sputnik Türkiye, 1920, 18.07.2022
Abone olTelegram
Gazprom, Avrupalı birçok büyük enerji şirketine "mücbir sebep" bildirdi. Buna göre, şirket elinde olmayan "olağanüstü" koşullardan dolayı gaz tedarikini sağlayamayacak.
Rus devlet enerji şirketi Gazprom, birçok Avrupa ülkesine elinde olmayan "olağanüstü" koşullardan dolayı gaz tedarikini sağlayamayacağını bildirdi.
Bloomberg, konu hakkında bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un 14 Haziran’dan başlamak üzere birçok büyük Avrupalı enerji şirketine “mücbir sebep” bildiriminde bulunduğunu yazdı.
Gazprom'un uyarısını alan şirketler arasında Alman enerji şirketleri Uniper SE ve RWE AG yer alıyor. RWE şirket temsilcileri Gazprom tarafımdan bildirim aldığını doğrularken, yasal sebepler dolayı yorum yapmaktan kaçındı.
Energy Aspects Ltd'de Doğalgaz, Kömür ve Karbon Başkanı Trevor Sikorski, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Düşük akışlar sadece planlanmış bakım döneminden daha uzun süre devam edebileceğine dair bir sinyal gibi geliyor. Şirketler genellikle yangın veya doğal afet gibi öngörülemeyen bir olayda mücbir sebep ilan eder.” dedi. Yasal nedeni geriye dönük olarak tetiklemenin "en hafif tabirle olağandışı" olduğunu belirten Sikorski, Avrupalı ​​alıcıların bildirime itiraz etmelerini ve tazminat talep etmelerini beklediğini de sözlerine ekledi.
Rusya’dan Almanya’ya gerçekleştirilen gaz akışı, Temmuz ortasında başlayan bakım çalışmaları nedeniyle azaltılmış ve çalışmaların Perşembe günü bitmesi bekleniyordu.
Alınan kararın, Rus fosil yakıt kullanımını 2027 yılına dek sonlandırmayı hedefleyen Avrupa ile Rusya arasındaki gerginliği derinleştirmesi bekleniyor.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала