- Sputnik Türkiye, 1920
YAŞAM
Türkiye ve dünyadan ilgi çekici yaşam haberleri, toplumsal olaylar, güncel araştırmalar, fotoğraf ve video galerileri.

Dünya çapında gurbetçi anketi ezber bozdu: Yeni Zelanda, taşınmak için en kötü ikinci ülke

© WikipediaYeni Zelanda
Yeni Zelanda - Sputnik Türkiye, 1920, 14.07.2022
Abone olTelegram
Tüm dünya yüksek enflasyona teslim olurken, kendi ülkelerindeki hayat pahalılığından başka bir ülkeye kaçmak isteyenlere uyarı geldi. Pek çok kişinin yeni bir yaşam kurmak için ilk tercihi olan Yeni Zelanda'nın rekor hayat pahalılığı, çok düşük ücretler nedeniyle taşınmak için en kötü ikinci ülke olduğu belirtildi. Ondan da beteri Kuveyt çıktı.
Kendi ülkesinin dışında çalışanların, yani gurbetçilerin dünya çapındaki en büyük örgütü InterNations'ın yürüttüğü araştırmada, Yeni Zelanda, taşınılabilecek 52 ülke arasında sondan ikinci oldu.
Araştırmaya 181 ülkede yaşayan 177 farklı ulustan yaklaşık 12 bin gurbetçi katıldı. Katılımcılara yeni ülkelerinin yaşam kalitesi, yaşam maliyeti, güvenlik, finansal görünüm, bürokrasi ve uyum kolaylığı gibi etkenlerle ilgili performansı soruldu.
Yeterince büyük örneklem büyüklüğüne sahip 52 ülkeden oluşan sıralamada, dışardan bakıldığında cennet gibi görülen Yeni Zelanda beklenmedik şekilde 51. geldi.
Pasifik Okyanusu'nun güneybatısındaki ada ülkesine taşınanlar hayatın çok pahalı, ücretlerin çok düşük, bununla birlikte doğal çevre, iklim ve spor hayatının takdire değer olduğunu söyledi.
Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesine son yıllarda birden fazla şehirle giren, başkenti Auckland ile pandemi dönemi olan 2021'de listenin başına tırmanan Yeni Zelanda'ya taşınmak, özellikle Donald Trump'ın başkanlığı döneminde ülkelerindeki siyasi görünümden memnun olmayan Amerikalılar arasında yaygın bir slogan haline gelmişti.
Auckland - Yeni Zeland - Sputnik Türkiye, 1920, 09.06.2021
DÜNYA
Dünyanın en yaşanabilir şehirleri: Auckland birinci sırada
Gerçekten taşınanlar nezdinde kötü performansı, düşük ücretlere ve yüksek yaşam maliyeti kaynaklı.
Yeni Zelanda, kişisel finans ölçümlerinde en kötü performans gösteren ülke oldu. Yeni Zelanda'da harcanabilir hane gelirinin rahat bir yaşam sürmeye yetmediğini söyleyenlerin oranı yüzde 49'ı buldu. Dünya çapında ortalama ise yüzde 28. Genel yaşam maliyetini olumsuz değerlendirenlerin oranı yüzde 75'e kadar çıktı. Küresel ortalama ise yüzde 35. Yeni Zelanda, emekleri karşılığı adil ücret aldığını hisseden, çalışmalarında bir amaç gören veya çalışma saatlerini beğenen katılımcılar açısından da küresel ortalamalardan uzak kaldı.
Viyana Devlet Operası önündeki durakta tramvay bekleyen kadınlar - Sputnik Türkiye, 1920, 23.06.2022
YAŞAM
Viyana, dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinin tepesine geri döndü
Botswanalı bir gurbetçi "Yaşam maliyeti maaşlara göre çok yüksek" dedi. Hindistanlı bir gurbetçi, 'zenginlerle yoksullar arasındaki büyüyen uçurumdan endişesini' dile getirdi.

Avustralya adil ücret ve mesai saatleriyle ilk 10'da

Yeni Zelanda'nın komşusu Avustralya ise taşınmak için en iyi 9. ülke oldu. Avustralya'da yeni bir hayat kuranlar, Yeni Zelanda'ya gidenlere kıyasla ekonomiyi çok daha olumlu değerlendirdi, emeklerine karşılık görece adil ücret aldıkları ya da adil çalışma saatlerine sahip oldukları hissiyatını dile getirdi.
Yeni Zelanda'da sosyal devlet, toplumsal eşitlik politikalarını öne çıkaran İşçi Partili Başbakan Jacinda Ardern, 2020'de rekor oyla yeniden seçildi. Ancak 2022'de solcu hükümet, gıda, enerji, konut fiyatlarının tırmandığı ülkenin hayat pahalılığı krizinin ortasında olduğu eleştirilerinin odağında.

Yeni Zelanda'da açık havada olmak güzel

Bunun dışında Yeni Zelanda'da açık havada olmak güzel. Çevre ve iklim açısından üst sıralarda yer alan Yeni Zelanda'ya taşınanların yüzde 95'inin doğal çevreye hayran kalması, yüzde 83'lük küresel ortalamayı geçti. Eğlence amaçlı spor fırsatlarından memnun kalanların oranı da yüzde 84'le yüzde 75'lik küresel ortalamayı geçti.
ABD Başkanı Joe Biden, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador - Sputnik Türkiye, 1920, 12.07.2022
DÜNYA
Obrador: Meksika, Amerikalıların ucuz benzin alabilmeleri için Meksika'ya geçmesine izin veriyor

Liste başı Meksika

Kuveyt'in en dibinde yer aldığı listenin bir diğer sürprizi de dışarıdan uyuşturucu kartelleri, silahlı çatışma, katliam haberleriyle dikkat çeken Meksika'nın en tepede yer alması oldu. Orta Amerika devine taşınanlar özellikle kişisel finans ve yerleşme kolaylığı açısından memnun kaldı. İlk 5'i Meksika'nın ardından Endonezya, Tayvan, Portekiz ve İspanya doldurdu.
Tutuklu gazeteci Julian Assange'a özgürlük ve ABD'ye iadesine karşı eylem - Sputnik Türkiye, 1920, 04.07.2022
DÜNYA
Meksika lideri Obrador: Assange ABD'de mahkum edilirse Özgürlük Heykeli sökülmeli
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала