- Sputnik Türkiye, 1920
Ukrayna krizi
Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah tedarik etmeye dönük hamleleri ülkede krizi tırmandırdı. Ukrayna ordusu, güçlerinin neredeyse yarısını ülkenin doğusundaki çatışma hattına yığdı. 2021'de Ukrayna'ya 650 milyon dolardan fazla askeri yardım sağlayan ABD, Kiev’e silah göndermeyi sürdürüyor.

Rus hacker grubu RaHDIt, Ukrayna ordusunun gizli belgelerini ele geçirdi

© Flickr / Ivan David Gomez ArceHacker grubu
Hacker grubu - Sputnik Türkiye, 1920, 11.07.2022
Abone olTelegram
Rus RaHDIt ve Ukraynalı Beregini hacker grupları, Ukrayna ordusunun eylemlerine ve cephedeki duruma ilişkin gizli bilgiler elde etti.
RaHDIt grubunun bir üyesi, ismini açıklamama şartıyla Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Evet, Ukrayna ordusunun gizli belgelerine erişimimiz var. Son duruma ilişkin veriler var. Dostlarımız, Beregini kadın hacker grubu ile çalışıyoruz. Çok da iyi çalışıyoruz. Çok büyük veri dizileri alıyoruz, ama maalesef hemen şimdi tüm kartlarımızı size açamayız, çünkü bu takdirde neler bildiğimiz, neler gördüğümüz anlaşılacak” ifadelerini kullandı.
Rus hackerların bu bilgileri, Beregini grubunun yardımıyla gerçek zamanlı olarak almaya devam ettiğinin altını çizen kaynak, “Onlara da Ukrayna ordusunda hizmet eden onların dostları yardım ediyor” dedi.

‘Ukrayna istihbaratı suç örgütleriyle işbirliği yapıyor’

Ukrayna istihbaratının Avrupa’dan alınan silahı üçüncü tarafa sattığına ilişkin belgeler elde ettiklerini kaydeden Rus hacker, “Ukrayna istihbaratının bu amaçla suç grupları ve kaçakçılarla da çalıştığını kesin olarak biliyoruz. Avrupa silahlarının üçüncü taraflara satıştan elde edilen paranın nereye gittiğini artık söyleyemiyoruz” diye konuştu.
Ukrayna istihbaratının bu yolla kendine ek finansman sağlıyor olabileceğini dile getiren kaynak, “Silah kaçakçılığından kazandıkları parayı emeklilik için biriktiriyor olabilirler” değerlendirmesini yaptı.
Söz konusu silahın tüfeklerin yanı sıra, ABD yapımı Javelin, İngiltere yapımı NLAW ve bombaatarlar olduğunun altını çizen Rus hacker, “Bombaatarlara rağbet çok daha büyük, çünkü bu silahla, zırhlı limuzin içinde hareket eden rakibin işini bitirmek daha kolay” bilgisini paylaştı.

‘ABD, Ukrayna’ya uydu görüntülerini sağlıyor’

RaHDIt hackerı, “Amerikan istihbaratının Ukrayna istihbaratına uydu görüntüleri ve radar verilerini sağladığını kesin olarak biliyoruz. Buna Rusya topraklarının uydu görüntüleri de dahil. Sonra Ukrayna füzeleri ve mermileri bu topraklara düşüyor. Radar tespit sisteminin Ukrayna istihbaratının çıkarları için çalıştığını görüyoruz. Bu tür saldırıları gerçekleştirmek için hedeflerin yerine ilişkin net enformasyona ihtiyaç var” dedi.
Dmitriy Peskov - Sputnik Türkiye, 1920, 08.07.2022
Ukrayna krizi
Kremlin: Ukrayna'daki askeri operasyonda Rus potansiyelinin sadece küçük bir kısmı kullanılıyor
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала