Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

© AARusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı uğurladı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı uğurladı - Sputnik Türkiye, 1920, 11.07.2022
Abone olTelegram
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Suriye’deki durumun yanı sıra Karadeniz’de tahıl ihracı için güvenli koridorlar oluşturulmasına dair hususlar ele alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Suriye’deki sınır-ötesi mekanizmanın uzatılmasına önem atfettiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in Karadeniz’de tahıl ihracı için güvenli koridorlar oluşturulması planıyla ilgili olarak harekete geçme zamanının geldiğini belirtti.
Recep Tayyip Erdoğan- Vladimir Putin - Sputnik Türkiye, 1920, 30.05.2022
TÜRKİYE
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda görüştü

Kremlin: Putin ve Erdoğan yakında yüz yüze görüşecek

Söz konusu görüşmeye ilişkin Kremlin’in yaptığı açıklamadaysa, Putin ve Erdoğan’ın yakında yüz yüze bir görüşme de gerçekleştirecekleri belirtildi. ancak bu görüşmenin tarihine ilişkin bilgi verilmedi.
Kremlin’in açıklamasında, telefon görüşmelerinde Putin ile Erdoğan’ın Ukrayna ile ilgili durum konusunda fikir alışverişi yaptıkları ve karadeniz’de gemilerin güvenli bir biçimde hareket etmeleri, böylece tahıl ürünlerinin dünya pazarlarına güvenli bir biçimde ulaştırılması için çabaları koordine etme konusu üstünde durdukları kaydedildi.
Putin ve Erdoğan ayrıca, ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin daha aktif hâle getirilmesi, ticaret hacminin artırılması, ticarette yerel para birimlerinin daha yaygın kullanılması ve Rus enerji kaynaklarının kesintisiz tedariki konularını ele aldıkları da belirtildi. iki lider, bu konularda ilgili kurumlar üstünden yakın işbirliği yapılmasında anlaştı.
Rusya ve Türkiye liderleri, Suriye ile ilgili olaraksa, Rusya, Türkiye ve İran’ı içeren astana üçlüsünün ortak çalışmalarının önemini vurguladı.
Bunun yanında Putin’in, Erdoğan ve tüm Türkiye halkının kurban bayramını kutladığı belirtildi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала