Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Hollanda'da hükümetten maymun çiçeği önlemi: Eşcinsel erkekler aşılanacak

© DHAmaymun çiçeği
maymun çiçeği - Sputnik Türkiye, 1920, 09.07.2022
Abone olTelegram
Hollanda hükumeti, maymun çiçeği virüsüne yakalanma riski yüksek olan ve aralarında daha çok eşcinsel erkekler, trans bireyler ve seks işçilerinin bulunduğu yaklaşık 32 bin kişilik grubun aşılanacağını açıkladı.
Hollanda'da hükümet, maymun çiçeği virüsü için bir aşı programı başlatıyor. Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, risk gruplarının mümkün olan en kısa sürede ilk aşılarını yaptırmaya davet edileceğini duyurdu.
Bakanlık, Amsterdam'da HIV virüsüne karşı koruma sağlayan 'PrEP' adlı ilacı kullanan yaklaşık 2 bin kişinin aşılamada öncelikli olacağını belirtti.
Öte yandan hükümet, yaklaşık 32 bin kişilik daha büyük bir risk grubu için aşıları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu kişiler daha çok eşcinsel erkekler olmak üzere trans bireyler ve seks işçilerini içeriyor.
Şimdiye kadar, Hollanda'da 402 kişiye maymun çiçeği teşhisi kondu. Bu kişilerin çoğunlukla virüsü Belçika'nın Anvers kentinde mayıs ayında düzenlenen 'fetiş festivali' sırasında kaptıkları tespit edildi.
Virüsün semptomları hafif olduğu için şimdiye kadar ülkede 402 hastadan hiçbirinin tıbbi bakıma ihtiyaç duymadığı belirtiliyor.
Hamile kadın , kürtaj - Sputnik Türkiye, 1920, 04.07.2022
YAŞAM
Hamilelere maymun çiçeği virüsü uyarısı

Amsterdam Pride ile ilgili endişeler

Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nün (RIVM) eski direktörü Roel Coutinho, hafta başında yaptığı açıklamada, Pride hazırlıklarını sürdürmenin iyi bir fikir olup olmadığını sorguladıklarını söyledi.
Coutinho, "Bence bu tür olayların ekstra risk taşıdığını anlamalısınız. Ve bunu muhtemelen istemeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.
Amsterdam Üniversitesi cilt enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar uzmanı Profesör Henry de Vries'e göre ise Onur Yürüyüşü'nü iptal etmek için hiçbir neden yok.
Yaptığı açıklamada De Vries, "Pride bu ayın sonunda düzenlenecek ancak seks tüm yıl boyunca gerçekleşecek" dedi.
Ayrıca De Vries, Pride'ın geçmişte STD (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) enfeksiyonlarında bir artışa yol açmadığını vurguluyor.
Maymun çiçeği virüsü - Sputnik Türkiye, 1920, 08.07.2022
DÜNYA
DSÖ: Dünya genelinde maymun çiçeğinden 3 kişi öldü
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала