Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın 'Yola devam edeceğim' ısrarına karşı hükümette istifa tsunamisi

© AFP 2022 / GABRIEL BOUYSBoris Johnson
Boris Johnson - Sputnik Türkiye, 1920, 06.07.2022
Abone olTelegram
Britanya hükümetindeki istifa furyasının ortasında mecliste sigaya çekilen Başbakan Boris Johnson, "Zorlu koşullarda bir başbakanın işi yola devam etmektir ve ben de bunu yapacağım" dedi. Buna tepki olarak iktidardaki Muhafazakar Parti milletvekilleri içinden hükümetteki görevlerinden istifa edenlerin sayısı 30'a yaklaştı.
Skandaldan başka bir şeyle birlikte anılmayan Britanya Başbakanı Boris Johnson (BoJo), dün Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın, bugün çeşitli bakanlıklardan bir dizi ismin 'başbakanın liderliğine güvenlerinin kalmadığı' gerekçesiyle istifa etmesine rağmen, pes etmedi.

2019'daki ezici seçim zaferini hatırlattı

İstifa dalgasının ortasında bugün Avam Kamarası'nda haftada bir yapılan Başbakan'a Sorular oturumuna katılıp eleştiri bombardımanını göğüslemek zorunda kalan BoJo, "Size muazzam yetki verilmişse, zorlu koşullarda bir başbakanın işi yola devam etmektir ve ben de bunu yapacağım" dedi.

'Britanya, Ukrayna'ya desteği kesme noktasına gelirse istifa ederim'

İstifa edeceği koşulları sıralaması istendiğinde 'ancak hükümetin çalışmalarına devam edemeyeceğini fark ederse istifa edeceği' mesajını veren BoJo, şöyle konuştu: "Açıkçası, hükümetin devam etmesinin ve bize verilen görevi yerine getirmesinin imkansız olduğunu hissettiğim koşullar olsaydı... o zaman [istifa ederdim]." Britanya'nın Ukrayna halkını desteklemeye yönelik arzusunda bıkkınlık ve hüsran durumunda da böyle bir karar alacağını sözlerine ekledi.

BoJo görevi bıraksın diye istifa eden edene

Avam Kamarası'nda oturum sürerken, iktidardaki Muhafazakar Parti milletvekilleri içinden yeni isimler, BoJo'nun görevi bırakması çağrısı eşliğinde hükümetteki görevlerinden istifa etti.
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, - Sputnik Türkiye, 1920, 06.07.2022
DÜNYA
'Boris Johnson'a güvenmiyoruz': Hazine, eğitim, ulaştırma bakanlıklarından 4 isim daha istifa etti
Konuttan Sorumlu Bakan Stuart Andrew, Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığının Tarımsal İnovasyon ve İklim Adaptasyonundan Sorumlu Yetkilisi Jo Churchill, Hapishaneler ve Denetimli Serbestlik ve Afganların Yeniden Yerleştirilmesinden Sorumlu Bakan Victoria Atkins'in istifalarıyla sayı 21'e ulaştı.
Ardından 5 bakanlık yetkilisinden toplu istifa açıklaması geldi. Bu isimler Toplulukları Eşit Düzeye Getirmek ve Eşitliklerden Sorumlu Bakan Kemi Badenoch, aynı bakanlığın yetkilisi Neil O'Brien, Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Becerilerden Sorumlu Yetkilisi Alex Burghart, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı yetkilisi Lee Rowley, Medya ve Veriden Sorumlu Bakan Julia Lopez.
Toplu istifa açıklamasında 'Başbakan'ın hakkında ortaya çıkan skandallar ve bununla ilgili tavrı nedeniyle hükümetin işleyemez hale geldiğini' belirten beşli, Boris Johnson'a 'partinin ve ülkenin iyiliği için görevi bırakması' çağrısı yaptı.
Bunu İstihdam Bakanlığı yetkilisi Mims Davies'in Muhafazakar Parti'nin 'yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğunu' dile getiren istifa açıklaması izledi.

Javid: BoJo sorunun kendisi

Sağlık Bakanlığından istifa eden Sajid Javid, bugün Avam Kamarası'ndaki oturumda söz alarak, kabinede kalan bakanlara Boris Johnson'ı başbakanlıktan göndermeleri çağrısı yaptı.
Sorunun BoJo'nun ta kendisi olduğu mesajını veren Javid, "Başbakanın reset düğmesine basması artık işe yaramaz. Temelden yanlış bir şeyler var. Bence sorun en tepeden başlıyor ve bu, değişmeyecek" dedi.

İşçi Partisi lideri: Sıçandan kaçan batan gemi vakası

Anamuhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer, iktidarın içine düştüğü durumu betimlemek için 'batan gemiyi ilk fareler terk eder' deyimini ters yüz ederek BoJo için 'sıçan' benzetmesinde bulundu.
Starmer, "Bu, sıçandan kaçan ilk batan gemi vakası" esprisini yaptı.

1922 Komisyonu'na kural değişikliği baskısı

Muhafazakar Parti'nin çok sayıda milletvekili, Boris Johnson'ın parti liderliğinden gönderilebilmesi için parti içi kuralların değiştirilmesi talebini, bununla ilgili 1922 Komisyonu'na iletti. Bunun üzerine toplanan 1922 Komisyonu'ndan Boris Johnson'ın bu gece başka bir güven oylamasıyla karşı karşıya kalmasına yol açabilecek kural değişikliği kararı çıkmadı.
Geçen ay parti içi güven oylamasını kılpayı farkla kazanan BoJo, 1922 Komisyonu kuralları değişmezse, 12 ay daha, yani Haziran 2023'e dek kendi partisinde liderliğine dair oylama riskinden muaf kalacak. Ancak gelecek hafta 1922 Komisyonu üyeleri için seçime gidilecek olması kısa vadede kural değişikliği ihtimalini artırıyor.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала