İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye, 1920
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Sağlık çalışanları 7 ve 8 Temmuz’da greve gidiyor: ‘Sağlık müdürlüklerinin önünde olacağız’

© AAdoktor - önlük
doktor - önlük - Sputnik Türkiye, 1920, 06.07.2022
Abone olTelegram
Türkiye Tabipler Birliği ve Hekimsen, görevi başında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya’nın ölümünün ardından tüm sağlık çalışanlarının 7 ve 8 Temmuz’da iş bırakacağını açıkladı. Olay, bu hafta içinde gündeme gelen üçüncü ‘sağlıkta şiddet’ olayı oldu.
Bir süredir Türkiye’de sıkça tartışılan sağlık çalışanlara şiddetin son örneği Konya’da yaşandı. Konya Şehir Hastanesi'nde görev yapan Kardiyoloji Doktoru Ekrem Karakaya bir hastası ile arasında çıkan tartışma sırasında silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü. Saldırgan sonra aynı silahla kendini de vurarak intihar etti. Ancak söz konusu olay son 24 saatte yaşanan tek şiddet olayı değildi.
4 Temmuz’da Türkiye Psikiyatri Derneği'nin (TPD) önceki dönem Genel Başkanı Doç.Dr. Koray Başar, organize bir grup tarafından fiziksel saldırıya maruz bırakılmış, 5 Temmuz’da da Mardin EA Hastanesi Palliatif Servisi’nde görevli sağlık ekibine yönelik saldırı düzenlenmişti.

‘7 Temmuz’da sağlık müdürlüklerinin önünde olacağız’

Son yaşananların hemen ardından Türk Tabibler Birliği (TTB) ve Hekimsen 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde greve gideceğini duyurdu. Konuya dair basın toplantısı düzenleyen TTB’den, “Üzgünüz, öfkeliyiz, sorumlulardan hesap soracağız” açıklaması geldi.
Toplantıda konuşan TTB İkinci Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, “Yarın sağlık kurumlarımızın ve sağlık müdürlüklerinin önünde olacağımızı, tepkilerimizi haykıracağımızı ifade ediyoruz. Doktor Ekrem karakaya'nın ailesine ve tüm sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Son yolculuğunda meslektaşımızın yanında olacağımızı belirterek, şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayan, onlardan söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlerden mücadelemizi yükselterek hesap soracağınızı bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

‘Ülkede artan şiddet iklimi bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir’

Ökten, hayatını kaybeden doktor Ekrem Karakaya'yı anarak şu açıklamada bulundu:
“Türk Tabipler Birliği olarak bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında defalarca iktidarı uyardık. Sağlıkta şiddetin münferit olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu tekrar tekrar açıkladık. Sağlık kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı nedeniyle bu konuda önlemler alınmasını ve 6136 sayılı yasada değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini önerdik. Ancak tüm uyarılarımız görmezden gelindi. Bilinçli bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak sorun bireylere indirgendi. Bugün bu yaklaşımın yıkıcı sonucuyla yeniden karşılaştık. Ülkede artan şiddet iklimi bizlerin sadece çalışma koşullarını bozmakla kalmamış, maalesef can güvenliğimizi de ciddi oranda tehdit eder hale gelmiştir.”

‘Şiddet karşısında hekimlerin, sağlık çalışanlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmadı’

‘Her anlamıyla tıkanan’ sağlık sisteminin tüm sorumluluğunun hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkıldığını söyleyen Ökten, “Bu durum bizlerin hedef olmasına neden olmakta. Sağlık alanında yürütülen politikalar bizlere şiddet, ölüm, çaresizlik, umutsuzluk olarak geri dönmektedir. Dün bize giderlerse gitsinler diyenlere sesleniyoruz. Bugün bir meslek taşlı meslektaşımız sonsuzluğa gitti. Siz de sorumlusunuz. Doktor Ekrem Karakaya'nın katledildiği bugün yeniden ve daha güçlü bir şekilde söylüyoruz. Şiddet karşısında hekimlerin, sağlık çalışanlarının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Şiddet daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi öngörülebilir ve önlenebilir. Toplumsal bir sorundur ve bu sorun çözüme niyetli bütünlüklü politikalarla açılabilecektir. Bizler bu konuda yaşam hakkımızı sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları için gücümüzü her yerde her koşulda hep birlikte göstermeye hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz” şeklinde konuştu.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала