Rusya lideri Putin: İsveç ve Finlandiya’yla sorunumuz yok

© Sputnik / Григорий Сысоев / Fotoğraf bankasına girRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin - Sputnik Türkiye, 1920, 29.06.2022
Abone olTelegram
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hazar Zirvesi’nin ardından Ukrayna’daki durumu, NATO’nun genişlemesini ve Batı liderlerinin sert açıklamalarını değerlendirdi.
Putin, Hazar Zirvesi’nin arından düzenlediği basın toplantısında, “İsveç ve Finlandiya ile, Ukrayna ile olduğu gibi bir sorunumuz yok. Bu ülkelerin topraklarına NATO’nun askeri altyapısının konuşlandırılması durumunda aynı şekilde yanıt vermek zorunda kalacağız” ifadelerini kullandı.
Putin, Ukrayna’daki özel askeri operasyonun hedeflerinin değişip değişmediği sorusuna, “Hiçbir şey değişmedi. Taktikler farklı olabilir” dedi.
Rus lider, Batı’nın, silahlı çatışmaları sürdürme çağrılarının, onlar için 'Ukrayna’nın iyiliğinin amaç değil, çıkarlarını korumak için bir araç' olduğu yönündeki tahminleri doğruladığını dile getirdi.
Rus ordusunun sivil tesisleri hedef almadığını söyleyen Putin, Kremençug’daki olayla ilgili, “Orada hiçbir terör eylemi yok” diye kaydetti.
Putin, G7 liderlerinin, “Putin’den daha havalı olmak için soyunmaları gerektiği” sözlerini de değerlendiren Putin, “Nasıl soyunmak istediler bilmiyorum ama bence iğrenç bir görüntü olurdu” yorumunu yaptı.

İngiltere Başbakanı Johnson'a: Thatcher, Arjantin'e savaş açmıştı

Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un "Rusya Devlet Başkanı kadın olsaydı, savaş olmazdı" şeklindeki sözlerine cevaben eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'in Falkland Adaları için Arjantin'e karşı savaş başlattığını hatırlattı.
"İşte bir kadın savaşı başlatma kararı almış. Falkland Adaları nerede İngiltere nerede?" diye devam eden Putin, Johnson'un bugün yaşananlarla ilgili atıflarının yanlış olduğunu vurguladı.

'Harekattaki hedeflerimiz değişmedi, belki uygulanan taktik değişebilir'

4 ayı aşkın bir süre önce başlatılan özel askeri harekata da değinen Putin, "Ukrayna'daki hedeflerimiz değişmedi. 24 Şubat sabahı halka açık şekilde tüm ülkeye ve tüm dünyaya her şeyi söyledim. Buna ekleyeceğim bir şey yok. Değişen bir şey yok" diye konuştu.
Belki uygulanan taktiğin farklı olabileceğini söyleyen Rusya lideri, birliklerin nereye intikal edeceğine ve hangi tesislerine vurulacağına Savunma Bakanlığı'nın karar verdiğini, harekatı yürüten askerlere güvendiğini belirtti.
Putin, harekatın nihai amacının Donbass'ın korunması ve Rusya'nın güvenliğini garanti edecek koşulların oluşturulması olduğunu bir kez daha anımsattı.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg - Sputnik Türkiye, 1920, 29.06.2022
Stoltenberg: NATO, 2014’ten beri Rusya’yla çatışmaya hazırlanıyordu
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала