Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Boris Johnson, trans sporcu tartışmasına can simidi gibi sarıldı: Erkek olmadan penisle doğulmaz

© AAİngiltere Başbakanı Boris Johnson,
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, - Sputnik Türkiye, 1920, 27.06.2022
Abone olTelegram
Dünyanın ve Britanya'nın krizlerle çalkalandığı dönemde gazetecilerin trans sporcu tartışmasıyla ilgili soru yağmuruna tuttukları Başbakan Boris Johnson, "Penisle doğmuşsa erkektir, kadın olamaz" görüşünü uzun uzadıya anlatma fırsatı buldu. BoJo'ya LGBT örgütlerinden ulusun içinde bulunduğu krizlerle ilgilenmesi ikazı geldi.
En sıkı pandemi kapanması emrettiği dönemde başbakanlıkta tam gaz parti vermekle (partygate) meşgul olduğunun ortaya çıkmasıyla koltuğu kaybetmenin eşiğine gelen, Ukrayna'yı Rusya'ya karşı kışkırtıp Moskova ile barış anlaşmasından uzak tutmaya uğraşan, Rusya yaptırımları yüzünden rekor yükseklikte enerji ve gıda fiyatlarına ve dolayısıyla enflasyona neden olan, Ruanda'ya düzensiz göçmen göndermesi AİHM kararıyla durdurulan Britanya Başbakanı Boris Johnson'ın (BoJo) yeni bir uzmanlık alanı ortaya çıktı. Cinsiyet kimliği tartışmasına müdahil olan BoJo, uluslararası su sporları federasyonu FINA'nın transseksüel sporcuları kadın yarışmalarından men etme kararına destek verdi.
Yüzme - Sputnik Türkiye, 1920, 20.06.2022
YAŞAM
Trans yüzücüler artık kadınlar kategorisinde mücadele edemeyecek
FINA'nın trans sporcuların yalnızca erkek ergenliğini yaşamamışlarsa, yani 12 yaşından evvel cinsiyet değiştirdilerse kadın yarışmalarına katılmaya hak kazanacaklarına dair kararına yaslanan Britanya Başbakanı, 'kadın ile trans kadının aynı olmadığı, kişinin penisle doğmuşsa kadın olmasına imkan bulunmadığı, illa erkek olması gerektiği' mesajını verdi.
Almanya Futbol Federasyonu DFB - Sputnik Türkiye, 1920, 24.06.2022
SPOR
Alman Federasyonu: Trans, inter, nonbinary futbolcu, erkek veya kadın takımını tercih edebilecek
Başbakan'ın trans sporcuların kadın yarışmalarından çıkarılmasına desteğini açıklamasına koşut, Muhafazakar Parti hükümeti de yasağı hayata geçirmeleri için spor organları üzerinde teyakkuza geçti. Kültür Bakanı Nadine Dorries, yarın spor organlarının başkanlarıyla toplantı düzenleyerek, kararın izinden gitmelerini talep ettiğini bildirecek.
Öncesinde gazetecilerin FINA'nın kararıyla ilgili sorularını "Ayrıntılı olarak incelemedim, ama muhalefet etmek için bir neden göremiyorum" diye yanıtlayan BoJo, kararın özetinin hatırlatılması üzerine "Benim daha önce söylediklerime uyuyor" dedi.
Anatomi ve cinsiyetle ilgili tartışma kapsamında penisle doğup kadın olup olunamayacağı sorulduğunda, "Erkek olmadan penisle doğulmaz" yanıtını veren BoJo, "Benim görüşüm budur" diye ekledi.
Londra'da binlerce kişi hayat pahalılığına karşı yürüdü - Sputnik Türkiye, 1920, 18.06.2022
DÜNYA
Londra'da binlerce kişi hayat pahalılığına karşı yürüdü: Maaşları artırın, faturaları düşürün
Düzensiz göçmenleri uçağa koyup göndermek için anlaşma yaptığı Ruanda'yı ziyaretinde gazetecilere konuşan Britanya Başbakanı, kadın olmakla trans kadın olmak arasında fark olduğunu düşünüp düşünmediği sorulduğunda duraksayıp "Evet" dedi.
Elektronik kelepçe - Sputnik Türkiye, 1920, 20.06.2022
DÜNYA
Ruanda'ya göndermek yetmedi: Britanya'da bazı sığınmacılar elektronik kelepçe takılarak izlenecek

'Diğer herkese karşı olabildiğince anlayışlı olmalıyız'

Ardından "Bakın bir toplum olarak diğer herkese karşı olabildiğince anlayışlı olmamız çok ama çok önemli. Ben her zaman bundan yana oldum" diye ekleyen BoJo, şunları söyledi:
“Cinsellik meselelerinden toplumsal cinsiyet meselelerine geçmeye başladığınızda, belirli sorunları gündeme getirmeye başlarsınız. Sanırım geçmişte sahip olduğum üç endişeden bahsetmiştim: (Britanya'da 16 yaş altı çocukların kendi bedenleri üzerindeki tıbbi uygulama ve tedavilere onay verip veremeyeceğini belirlemek üzere oluşturulan) Gillick ehliyeti alma yaşı, kadınlar için güvenli alanlar sorunu ve spor müsabakalarında karşılaşılan zorluklar. Bunların hepsi çok zor sorunlar ve çok, çok hassas olmalısınız."
Britanya'da RMT sendikasına bağlı 50 binden fazla demiryolu işçisi son 30 yılın en büyük grevini düzenledi. Tren istasyonları ve Londra metrosunun kepenk kapatmasıyla ulaşım felç oldu, çoğu çalışan işe gidemedi.  - Sputnik Türkiye, 1920, 21.06.2022
DÜNYA
Britanya'da enflasyona göre maaş verilmemesine karşı ilk grev ateşi demiryollarında yakıldı
LGBT örgütü Stonewall, Başbakan'ın tartışmaya müdahil olma tarzını eleştirerek, asıl derdinin dikkatleri içinde bulunduğu siyasi skandallardan ve ekonomik krizden başka yöne çekmek olduğunu belirtti.

'Gazeteciler değerli röportaj zamanını neden boşa harcıyor?'

Örgütün kampanya direktör yardımcısı Sasha Misra "Ulusun tartışması gereken asıl soru şu: Pek çok ulusal kriz yaşadığımız dönemde, gazeteciler neden bunları bir kenara bırakıp Başbakan'a küçük, savunmasız bir azınlık hakkında sorular sorarak değerli röportaj zamanını boşa harcıyor" diyerek ekledi:
“Halkın çoğunluğunun aileleri, arkadaşları ve komşuları olan translara destekleyici ve şefkatli olduğunu biliyoruz."
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sibirya tatilinde üstü çıplak halde ata binerken - Sputnik Türkiye, 1920, 26.06.2022
Ukrayna krizi
G7'de Johnson'dan 'Göğsümüz çıplak ata binip Putin'den daha kabadayı olduğumuzu gösterelim' önerisi

'Halkın acil siyasi meseleler hakkında hükümetten haber alma fırsatına darbe'

“Medyada bu tür haberlerle elde edilen tek şey, transların günlük yaşamlarında kendilerini daha az güvende hissetmeleri ve halkın günlük acil siyasi meseleler hakkında hükümetten haber alma fırsatının azalmasıdır."
"Başbakan dikkati dağıtmaktan memnun olabilir, ancak trans karşıtı konuşmaların oy kazandıracağını düşünerek kendini aldatmamalı."
İngiltere - Pazar - Enflasyon - Market - Sputnik Türkiye, 1920, 22.06.2022
EKONOMİ
İngiltere'de enflasyon 40 yılın zirvesinde
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала