- Sputnik Türkiye, 1920
Ukrayna krizi
Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah tedarik etmeye dönük hamleleri ülkede krizi tırmandırdı. Ukrayna ordusu, güçlerinin neredeyse yarısını ülkenin doğusundaki çatışma hattına yığdı. 2021'de Ukrayna'ya 650 milyon dolardan fazla askeri yardım sağlayan ABD, Kiev’e silah göndermeyi sürdürüyor.
Donbass operasyonu - Sputnik Türkiye

Canlı anlatım| Putin: Harekat plana göre ilerliyor, kentlere bombardıman yapılmıyor

Abone olTelegram
Donbass operasyonunda 8. güne girilirken yaptırımlar devam ediyor. Skoda, Ikea, Spotify, H&M ve Volkswagen faaliyetleri askıya aldı. Rusya, ABD'ye roket motoru sevkiyatını durdurdu. F1 artık Rusya'da yarış düzenlemeyecek. Putin, Macron'la operasyonu konuştu. Rusya- Ukrayna görüşmelerinin ikinci ayağının başlaması bekleniyor.
Rusya'nın Donbass operasyonu sürerken Moskova- Kiev heyetleri görüşmelerinin ikincisi gecikmeli de olsa bugün yapılacak.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile 1.5 saatlik telefon görüşmesi yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Rusya, Donbass'ın korunmasına yönelik özel askeri harekat sırasında, meskun mahallere askeri teçhizat konuşlandırarak ve sivil nüfusu canlı kalkan kullanarak savaş suçları işleyen Ukrayna'daki aşırı milliyetçi oluşumların militanlarıyla tavizsiz mücadeleyi sürdürme niyetinde" ifadelerini kullandı.
Ayrıntılar Sputnik'in canlı blogunda:
Başlıklar
Önce yenilerÖnce eskiler
17:29 03.03.2022
Ukrayna parlamentosundan BM’ye ‘Barış güçlerinizi gönderin’ çağrısı
Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada, Birleşmiş Milletler’e (BM) Ukrayna’ya barış güçlerini göndermesi çağrısını içeren bir kararı kabul etti.
17:24 03.03.2022
Kosova parlamentosu hükümetten NATO üyelik sürecini başlatmasını istedi
Kosova’da parlamento, hükümetin NATO ile üyelik görüşmelerine başlamasının önünü açan bir karar kabul etti. Kosova Başbakanı Albin Kurti, NATO’ya üyelik sürecini, İttifakın Barış Ortaklığı programına katılarak başlatacaklarını ifade etti. Kosova’da 1999’dan beri NATO güçleri konuşlu.
17:17 03.03.2022
Maduro, Batılı ülkeleri Ruslara karşı yabancı düşmanlığı yapmakla suçladı
Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ‘Venesolana de Television’ kanalına demecinde Batılı ülkelerin Ruslara karşı yabancı düşmanlığını körüklediğini söyledi.
Maduro, “Dünyanın her yerinde Ruslara baskı uyguluyorlar. Avrupa ülkelerinden birinde bir filarmoni orkestrasını yöneten mükemmel şef, sadece Rus olduğu için görevinden uzaklaştırıldı. Buna yabancı düşmanlığı, ırkçılık, zulüm, insan hakları ihlali denir” ifadelerini kullandı.
Maduro ayrıca, Rusya'ya karşı ‘çok sert bir enformasyon savaşı’ başlatıldığını da sözlerine ekledi.
Daha önce, Münih Filarmoni Orkestrası'nı yöneten dünyaca ünlü şef Valeriy Gergiev görevinden alınmıştı.
16:58 03.03.2022
DHC: Ukrayna ordusunun Yasinovataya’ya açtığı ateş sonucu bir kadın öldü
Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Bölgesel Savunma Karargahı, Ukrayna ordusunun Yasinovataya şehrine açtığı ateş sonucu bir kadının hayatını kaybettiğini belirtti.
DHC Bölgesel Savunma Karargahı’nın Telegram kanalından yapılan açıklamada, “Ukrayna silahlı oluşumlarının Yasinovataya şehrine açtığı ateş sonucu bir kadın hayatını kaybetti” ifadesine yer verildi. Şehirde, birkaç binanın hasar gördüğü, bir evin yıkıldığı aktarıldı.
16:52 03.03.2022
Rusya: Batı, Ukrayna'ya özel askeri şirketlerin sözleşmeli personelini göndermeyi artırdı
Rusya Savunma Bakanlığı, Batılı ülkelerin Ukrayna'da askeri faaliyetlerin yürütüldüğü bölgelere özel askeri şirketlerin sözleşmeli personelini göndermeyi artırdığını açıkladı.
Basın toplantısı düzenleyen Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "Ukrayna aşırı milliyetçilerinin ana gruplarının Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından kuşatılması ve imha edilmesi ışığında, Batılı ülkelerin özel askeri şirketlerin sözleşmeli personelini askeri faaliyet bölgelerine göndermeyi artırdığına dikkatinizi çekeriz" dedi.
Uluslararası hukuka göre Batılı paralı askerlerin hiçbirinin savaşçı sayılmadığını ve savaş esiri statüsüne hakkı bulunmadığını belirten Konaşenkov, Kiev'deki aşırı milliyetçi rejim için Ukrayna'ya gitmeyi planlayan yabancı ülke vatandaşlarına "Gitmeden önce 7 kez düşünün" tavsiyesinde bulundu.
'200 Hırvat paralı asker aşırı milliyetçi taburlardan birine katıldı'
"İngiltere, Danimarka, Letonya, Polonya ve Hırvatistan, vatandaşlarının Ukrayna topraklarındaki askeri faaliyetlere katılmasına yasal olarak izin verdi. Fransız Yabancı Lejyonu komutanlığı, Kiev rejimine yardım etmek için etnik Ukraynalı askerler göndermeyi planlıyor" diye devam eden Konaşenkov, bu hafta Hırvatistan'dan yaklaşık 200 paralı askerin Polonya üzerinden Ukrayna'ya geçerek ülkenin güneydoğusundaki aşırı milliyetçi taburlardan birine katıldığının altını çizdi.
'Hırvat askeri ataşe, Rusya Savunma Bakanlığı'na çağrıldı'
Konaşenkov, bu bağlamda Hırvistan'ın Moskova Büyükelçiliği'nin askeri ataşesinin bakanlığa çağrıldığını belirterek "Askeri ataşeye 2015'te Ukrayna'nın güneydoğusundaki askeri faaliyetlere katılan ve Ukrayna'ya göndermek üzere Hırvat paralı askeri grubu oluşturan Hırvat Denis Sheler'in hukuk dışı faaliyetleri bildirildi" ifadelerini kullandı.
'ABD askeri istihbaratı, paralı askerler için geniş çaplı kampanya başlattı'
ABD askeri istihbaratının Ukrayna'ya gönderilmek üzere özel askeri şirketlerin sözleşmeli personelinin alınması için geniş çaplı bir kampanya başlattığına dikkat çekerek öncelikle ABD'li Academy, Cubic ve Dean Corporation çalışanlarının işe alındığını söyledi.
'8 yerleşim birimi kontrol altına alındı'
Rusya ordusunun Donetsk Halk Cumhuriyeti güçleriyle birlikte hareket ederek taarruzuna devam ettiğini anlatan Konaşenkov, Blagoveşensk, Sinyaya Gora, Petrovskoye, Şevçenskoye, Sladkaya Balka, İlçenkovo, Oçerevataya ve Novoprokopovka yerleşimlerinin kontrol altına alındığını söyledi.
Konaşenkov, Lugansk Halk Cumhuriyeti güçlerinin de Yarovaya-Krasnıy Liman-Privolye karayolunda kontrolü sağladığını aktardı.
'Yabancı paralı askerler, Rus konvoylarına karşı Javelin, Stinger, NLAW kullanıyor'
Yabancı paralı askerlerin Rus konvoylarına yönelik sabotajlar ve saldırılar düzenlediğini kaydeden Konaşenkov, bu saldırılarda ABD yapımı Javelin ve Stinger füze kompleksleri ile İngiltere menşeli NLAW sistemlerinin kullanıldığını vurguladı.
16:51 03.03.2022
Rusya-AB - Sputnik Türkiye, 1920, 03.03.2022
GÖRÜŞ
Batılı devlet ve şirketlerin yaptırımları Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni nasıl ihlal ediyor?
16:51 03.03.2022
Mariya Zaharova - Sputnik Türkiye, 1920, 03.03.2022
Ukrayna krizi
Zaharova: Rusya, Batı'dan benzeri görülmemiş bir bilgi terörüyle karşı karşıya
16:51 03.03.2022
16:49 03.03.2022
RİA Novosti muhabiri, Ukrayna heyetinin, Rusya ile görüşmelerinin ikinci turunun gerçekleştirileceği yere vardığını aktardı.
16:42 03.03.2022
Rus uzman: Petrolün varil fiyatının 120 dolara çıkması küresel piyasaları çökertebilir
Rusya Plehanov Ekonomi Üniversitesi İstatistik Kürsüsü'nden Doç. Aleksandr Timofeyev, uzun vadeli küresel petrol fiyatının varil başına 120 dolara çıkmasının birçok sahanın üretime katılımını tetikleyeceğini, bunun da hammadde fazlalığına ve ardından piyasanın çöküşüne neden olacağını belirtti.
16:36 03.03.2022
Donetsk: Ukraynalı radikal milliyetçiler Harkov’da bir BM temsilcisini kaçırdı
Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Bölgesel Savunma Karargahı, Ukraynalı radikal milliyetçilerin Harkov’da bir Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisini kaçırdıklarını bildirdi. Karargahın Telegram kanalından yapılan açıklamada, “Ukraynalı radikal milliyetçiler Harkov kentinde bir BM temsilcisini kaçırdı ve bilinmeyen yöne götürdü” ifadelerine yer verildi.
Ukraynalı askerlerin Kramatorsk'ta BM temsilcilerinin bulunduğu tesise gelerek oradaki araçlara el koyduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Aşırı milliyetçilerin suç eylemleri, Rusya, DHC ve LHC silahlı kuvvetlerinin Ukrayna'yı silahlardan ve Nazilerden arındırmaya yönelik ortak operasyonunu itibarsızlaştırmak amacıyla işleniyor olabilir” vurgusu yapıldı.
16:36 03.03.2022
Ukrayna parlamentosu, ülkedeki Rus mülklerinin kamulaştırılmasına yönelik kanun tasarısını kabul etti
16:14 03.03.2022
Almanya Ekonomi Habeck: Rusya'ya karşı yaptırımların etkileri Almanya'da şimdiden hissedilmeye başladı
Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Ukrayna'ya dönük askeri harekat nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımların etkilerinin şimdiden Almanya'da kısmi olarak hissedildiğini söyledi.
Habeck, enerji fiyatlarının uzun vadede yüksek kalmayacağını ifade ederek, "Nükleer enerjiyi, Rus enerji kaynaklarına alternatif olarak görmedik" ifadelerini kullandı.
Bakan, "Ukrayna'nın savunma kabiliyetini güçlendirme kararı aldık, ihtilafın taraflarından biri olmadık" dedi.
16:05 03.03.2022
UEFA'dan Belarus kararı
UEFA, Belarus kulüpleri ve milli takımlarının iç saha maçlarını tarafsız sahada oynayacağını ve tarafsız sahada oynanacak karşılaşmalara Belaruslu taraftarların alınmayacağını duyurdu.
16:04 03.03.2022
15:59 03.03.2022
Rusya Kinoloji Federasyonu: Rusya’dan köpeklerin yurtdışındaki etkinliklere katılımı ile ilgili yasak yok
Rusya Kinoloji Federasyonu (RKF), Rusya’dan köpeklerin yurtdışındaki etkinliklere katılımı ile ilgili Uluslararası Kinoloji Federasyonu'ndan herhangi bir yasak getirilmediğini bildirdi.
Sputnik’e açıklama yapan RKF yetkilisi, ancak bazı ülkelerdeki ulusal örgütlerin kendi seviyelerinde Ruslara yönelik yaptırım uyguladıklarını, örneğin Fransa’daki sivil toplum kuruluşlarından birinin, Paris’te bu yıl düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na Rusya’dan hiçbir köpeğin katılmasına izin verilmeyeceğini duyurduğu bilgisini verdi.
15:57 03.03.2022
Hollanda’daki Ermitaj Müzesi, St. Petersburg’daki asıl Ermitaj Müzesi ile ilişkisini kesti
Hollanda’daki Ermitaj Müzesi, Rusya’nın St. Petersburg kentindeki asıl Ermitaj Müzesi ile ilişkisini kesme kararı aldı.
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Rus sanatı müzesi Ermitaj, St. Petersburg’daki meşhur Devlet Ermitaj Müzesi ile 30 yıldır sürdürdüğü işbirliğini sonlandırdı. Sahip olduğu Rus sanatı koleksiyonunu St. Petersburg’daki Ermitaj Müzesi ile işbirliği sayesinde bir araya getiren Amsterdam Ermitaj Müzesi’nin yetkilileri, ‘Rusya’da değişim olursa Rus müzesi ile yeniden ilişki kurmak isteyeceklerini’ belirtti.
15:55 03.03.2022
Putin'den Macron'a: Rusya, harekat sırasında aşırı milliyetçilerle tavizsiz mücadeleyi sürdürme niyetinde
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya'nın Donbass'ın korunmasına yönelik özel askeri harekat sırasında Ukrayna'daki aşırı milliyetçi oluşumların militanlarıyla tavizsiz mücadeleyi sürdürme niyetinde olduğunu vurguladı.
Kremlin'den Putin ve Macron arasındaki telefon konuşmasına ilişkin açıklama geldi. Açıklamaya göre taraflar 'Ukrayna'daki durumla ilgili açık görüş alışverişine devam ederken' Putin, Macron'un dünkü konuşmasında Rusya'nın Ukrayna'da Nazizmle mücadele ettiğinin yalan olduğunu söylemesi de dahil mevkidaşının birçok tezini kabul etmediğini belirtti.
Bu bağlamda neo-Nazilerin Kiev'in devlet politikasındaki ciddi rolüyle ilgili argümanlarını sunan Putin, "Rusya, Donbass'ın korunmasına yönelik özel askeri harekat sırasında, meskun mahallere askeri teçhizat konuşlandırarak ve sivil nüfusu canlı kalkan kullanarak savaş suçları işleyen Ukrayna'daki aşırı milliyetçi oluşumların militanlarıyla tavizsiz mücadeleyi sürdürme niyetinde" ifadelerini kullandı.
'Harekat plana göre ilerliyor, kentlere bombardıman yapılmıyor'
Putin, plana göre ilerlediğini söylediği özel harekat sırasında Rus askerlerin sivillerin canının korunması için mümkün olan her şeyi yaptığını, sadece askeri altyapının imha edilmesi için yüksek hassasiyetli silahlar kullanıldığını kaydetti: "Kiev'e ve Ukrayna'nın diğer kentlerine füze saldırıları ve bombardımanlar düzenlendiğine dair iddialar, gerçekle bağdaşmıyor ve Rusya karşıtı dezenformasyon kampanyasının unsurları olarak kullanılıyor."
'Kiev'in müzakereleri geciktirmesi, sadece Rusya'nın ek talepler sunmasına yol açıyor'
Rusya'nın Ukrayna'yla yapılan müzakerelere yönelik ilkesel yaklaşımlarını ve çabalarını mevkidaşına detaylı olarak anlatan Putin, Ukrayna topraklarından Rusya'ya hiçbir zaman tehdit yükselmemesi için öncelikle Ukrayna'nın silahsızlandırılması ve tarafsızlık statüsünün sağlanması üzerinde durduklarını vurguladı ve ekledi: "Özel harekatın görevleri her halükarda yerine getirilecek. Müzakereleri geciktirme yoluyla zaman kazanman girişimleri ise, sadece müzakere pozisyonumuzda Kiev'e yönelik ek talepler ortaya çıkmasına yol açıyor."
'Macron, Harkov'daki Hint öğrencilerin tahliyesi için destek sözü verdi'
Rusya'nın acil insani sorunların çözülmesi için yabancı partnerleriyle işbirliğine hazır olduğunu da söyleyen Putin, mevkidaşından Ukraynalı güçlerin fiiliyatta rehin aldığı Harkov'daki büyük Hint öğrenci grubunun ülke dışına tahliyesine yönelik çabalara dahil olmasını talep etti. Macron, bu konuda Ukrayna yönetimiyle gereken çalışmayı yapacağının sözünü verdi.
15:53 03.03.2022
Estonya'ya ait kargo gemisi, Ukrayna'nın Odessa kenti açıklarında patlamanın ardından battı
15:53 03.03.2022
Duma’ya vatandaşlara eylül ayı sonuna kadar kredi tatili sağlanması teklifi
Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’ya, yabancı devletlerin ve uluslararası kuruluşların dostane olmayan eylemleriyle bağlantılı olarak vatandaşlara 30 Eylül 2022'ye kadar kredi tatili sağlayan yasa tasarısı sunuldu.
Tasarı özellikle, sözleşmenin imzalandığı tarihte tüketici kredisinin toplam miktarının yıllık yüzde olarak tutarına ilişkin sınırlamanın geçerli olmadığı dönemleri belirliyor. Tasarıya göre hükümet, kredi tatillerinin süresini 30 Eylül'den sonra da uzatabilecek.
Tasarı ayrıca, devlet kurumları ve belediyelerin ihtiyaçlarını karşılamak için mal, iş, hizmet alımını düzenleyen Rusya Federasyonu mevzuatı tarafından belirlenen izin ve lisanslama prosedürlerinin kolaylaştırılması da dahil olmak üzere, ekonomi sektörünü destekleme mekanizmalarını ve Rusya'da sigorta faaliyetleri alanındaki yasal ilişkilerin düzenlenmesinin özelliklerini de tanımlıyor.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала