İstanbul - Boğaz - Martı - tekne - köprü - Sputnik Türkiye, 1920
TÜRKİYE
Türkiye'de yaşanan önemli gelişmeler, son dakika haberleri ve güncel tartışmalar

Kadınlar, İstanbul ve Ankara'da ‘eşit ve özgür olacağız’ sloganıyla protestolar gerçekleştirdi

© Sputnik / Turan SalcıFKF'li Kadınlar 25 Kasım protestosu
FKF'li Kadınlar 25 Kasım protestosu - Sputnik Türkiye, 1920, 27.11.2021
Abone olTelegram
FKF’li Kadınlar, İlerici Kadınlar Derneği ve Kadın Meclisleri gibi birçok topluluğun çağrısıyla kadınlar şiddete karşı bugün bir kez daha Ankara'nın ardından, İstanbul'da da bir araya geldi.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü protestoları İstanbul ve Ankara’da devam etti. Birçok kadın örgütü ve topluluğunun çağrısıyla gerçekleştirilen protestolarda “Eşit, özgür olacağız. Şiddetsiz, sömürüsüz bir dünya kuracağız" pankartları taşındı.
İstanbul’daki protestonun adresi Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi oldu. Fikir Kulüpleri Federasyonu'na bağlı olan FKF’li Kadınlar, İlerici Kadınlar Derneği ve Kadın Meclisleri gibi birçok topluluğun çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık 2000 kişilik gruba karşı çevik kuvvet polisinin de yoğun önlemler aldığı görüldü.
Çankaya ilçesinin Sakarya Caddesi’nde FKF’li Kadınlar, İlerici Kadınlar Derneği ve Kadın Meclisleri çağrısıyla gerçekleştirilen protestoya yaklaşık 100 kişi katıldı. Yağmur altında gerçekleştirilen protestoda, çevik kuvvet polisi ekipleri de hazır bulunduruldu.

'Yoksulluk tırmanıyor, ekonomi batıyor, hıncı kadınlardan çıkıyor'

İstanbul'da bir araya gelen kadınlar, çocuk istismarının, şiddetin, tecavüzlerin, kadın cinayetlerinin artığını belirtirken, "Yoksulluk tırmanıyor, ekonomi batıyor, hıncı kadınlardan çıkıyor. Biz kadınlar sokaklarda, alanlarda ve meydanlarda, işyerlerinde sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz" dedi.

'Kadınlar pandemi döneminde evlerde failleriyle baş başa bırakıldı'

Ankara'da gerçekleştirilen basın açıklamalarında ise, “Dünya genelinde pandemi ve ekonomik krizin etkisiyle, kadınların maruz bırakıldığı eşitsizlikler ve haksızlıklar arttı. Kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından evlerinde öldürülürken, pandemide evlerde failleriyle baş başa bırakıldı. Kadın cinayetleri, şüpheli kadın ölümleri ve kadına yönelik şiddet arttı. Türlü bahanelerle işten çıkarılan, eğitim hayatından koparılan ilk kadınlar oldu" ifadelerine yer verildi.

Kadınlar neler talep ediyor?

Kadın cinayetlerini ve kadına yönelik her türlü şiddeti durdurmak, şüpheli kadın ölümlerindeki gerçekleri açığa çıkarmak için uğraş verdiklerini belirten grup, amaçlarını açıklamaya şu şekilde devam etti:
"Yeterli sayıda sığınakların ve cinsel şiddet krizi merkezlerinin kurulması; 6284 sayılı kanunun ve kazanılmış haklarımızın etkin uygulanmasını sağlamak; iş yerlerinde taciz, mobbing ve baskının son bulmasıyla sendikalaşma ve örgütlenme hakkına sahip çıkmak; gerici politikaların karşısında laik için ve daha birçok hakkımızı kazanmak için mücadeleye devam edeceğiz"

'Geçit yok, hürriyetimizi kendi mücadelemizle savunarak kazanacağız'

Ankara'da "Kadın cinayetlerine, çocuk istismarına, tacize ve tecavüze, yoksulluğa, eşitsizliğe ve sömürüye geçit yok" sloganlarının atıldığı protestolarda, kadınlara şiddete karşı ve kadın haklarına yönelik pankartlar da taşınırken, İstanbul'da ise "Biz haklarımızı kazanmak için ne Avrupa’dan ne de Amerika’dan medet ummuyoruz. Bizler hürriyetimizi kendi mücadelemizle savunarak kazanacağız" denildi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала