BM Güvenlik Konseyi (BMGK) - Sputnik Türkiye, 1920
POLİTİKA
Türkiye ve dünya politikasından en güncel haberler, açıklamalar

İçişleri Bakanı Soylu: Türkiye’nin tamamında toplam terörist sayısı 180’in altına düşmüştür

© DHA TBMM'de bütçe görüşmesinde 'gülme' gerginliği
 TBMM'de bütçe görüşmesinde 'gülme' gerginliği  - Sputnik Türkiye, 1920, 22.11.2021
Abone olTelegram
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye’nin tamamında toplam terörist sayısı 180’in altına düşmüştür. 2014'te 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne bugün 48 katılım vardır" dedi. Öte yandan, Soylu ile CHP'li Özkoç arasında tartışma yaşandı.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2022 yılı bütçe tasarısı sunumunda konuşan Soylu, Türkiye’nin tamamında toplam terörist sayısının 180’in altına düştüğünü söyledi.
Soylu, "2014'te 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne bugün 48 katılım vardır. PKK, kilitlenmiştir. Bu yıl 5 tanesi de yurtdışından 48 kişiyi örgüte katmışken, son beş yılda 1.043’ü ikna olmak üzere, 2.072 örgüt mensubu teslim olmuştur" dedi.

Süleyman Soylu, "Belediyelerin kaynaklarını terör örgütüne aktaran, hem fiziki ve lojistik destek sağlayan, hem eleman temin eden, hem de şehirlerde örgüt lehine bir baskı unsuru olan belediyelere, görevlendirme yaptık. Görevden aldığımız belediye başkanlarının ilk derece mahkemelerinden aldıkları cezalar 694 yıl 988 ay 338 gündür. Bu belediyeleri vatandaşına hizmet üretir hale getirdik" dedi.
Soylu, terörle mücadeleyle ilgili, "Terör örgütü eskiden sadece Tunceli kırsalında, 2000-2500 kişiyle kamp yaparken, bugün Türkiye’nin tamamında, toplam terörist sayısı 180’in altına düşmüştür." diye konuştu.
İçişleri Bakanı, "Bugün Bitlis Sarpkayaşar’da Eren 7 operasyonunu 680 kahramanımızla başlattı" diye konuştu.
Bu arada Soylu ile CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç arasında tartışma yaşandı. CHP'lilere 'gevrek gevrek güldüklerini' söyleyen Soylu, "Ben gülmüyorum beyefendi... Ben terörle mücadele yapıyorum. Sürekli oradan gülmeyin. El sallama, parmak sallama. Orada biz şehit veriyoruz. Orada evlatlarımız şehit veriyor sen gevrek gevrek gülüyorsun. PKK'ya her evden bir oy istediniz Unuttuğumuzu mu sanıyorsunuz. Her evden bir oy istediniz! Sizin genel başkanınız istedi" ifadelerini kulandı.
Özkoç ise Soylu'ya "Senin yalanlarını dinlemek zorunda mıyım?" diye karşılık verdi.

'10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim'

Muhalefet, Bakan Soylu’ya, “Sen önce Sedat Peker’in iddialarına yanıt ver” dedi. Süleyman Soylu, tartışmanın ilerleyen dakikalarında "Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim ama siz de başka şeyler söylemek zorunda kalırsınız” dedi.

Uyuşturucu operasyonlardan bahsedilirken muhalefet sıralarından yine sesler yükseldi. Bakan Soylu, “Şimdi size kimin uyuşturucu kullandığını söylerim” ifadesini kullandı. Muhalefet Komisyon Başkanı Yılmaz’a, taraf tuttuğunu söylendi.
Tartışmalı başlayan komisyonda soru cevap bölümüne geçildi. Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Süleyman Soylu’ya, “Sedat Peker’in 10 bin dolar verdiği siyasetçi Metin Külünk müdür?” sorusu yöneltti. Şık, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle ayrıca şu soruları sordu:

-Talimatınızla Balat’da kalaşnikof silah dağıtıldığı iddiaları var. Partinizin iki yöneticisinin de adı geçiyor. Bu iddia doğru mu? Silahlar kime kimlerin talimatı ile dağıtıldı?
-Bir mafya liderinin koruma kararının uzatımına neden onay verdiniz? Koruma kararı çıkartıldığı ve uzatıldığı dönemlerde Peker adına yürütülen herhangi bir soruşturma var mıydı?
-9 Haziran 2020’de Kolombiya’dan Türkiye’ye gönderilmek üzere yakalanan yaklaşık 5 ton kokainle ilgili açılan bir soruşturma var mı? Kolombiya makamlarına verdiğiniz konteyner numaraları neden yanlıştır?
-15 Temmuz gecesi TRT binasında yanınızda bulunan Sadık Soylu’nun cep telefonuyla uyuşturucu ticareti ve organize suç örgütü faaliyetlerinden haklarında polis kaydı bulunan mafya mensupları Ayhan Boran Kaplan, İsmail Altınok ve Levent Çiçek ile görüştünüz mü? Polisin teknik takibinde olan bu kişilerle yaptığınız telefon konuşmasının kaydı Ankara Adliyesi’nin adli emanet bölümünde dururken neden herhangi bir soruşturma açılmamaktadır?

Sera Kadıgil, Bakan Soylu'ya kitap hediye etti


4 milletvekiliyle Komisyon’da hazır bulunan Türkiye İşçi Partisi, Bakan Soylu’ya Ahmet Şık, Timur Soykan, Hakkı Özdal, Bahadır Özgür ve Ertuğrul Mavioğlu tarafından yazılan, Sedat Peker’in açıklamaları ile ilgili olarak hazırladığı araştırma raporu niteliğindeki Duvar kitabını sundu.
Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Soylu’ya kitabı verirken “Sayın Bakan malum diğer partiler gibi uzun uzun söz hakkı verilmiyor bize. Biz de tüm iddiaları yazılı olarak derlediğimiz 'Duvar' size de hediye ediyoruz. Belki bu vesileyle bir soruşturma açılır” ifadelerini kullandı. Soylu’nun tebessüm ederek kitabı aldığı görüldü.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала