Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye, 1920
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

Gazprom: Moldova’nın sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmemesinden hayal kırıklığına uğradık

Gazprom - Sputnik Türkiye, 1920, 22.11.2021
Abone olTelegram
Rus doğalgaz devi Gazprom Sözcüsü Kupriyanov, Moldova’nın fiilen kendi şartlarına göre imzalanan gaz tedarik sözleşmesindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesinin şirketi çok büyük hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.
Rossiya 24 televizyonuna konuşan Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov, Moldova’nın fiilen kendi şartlarına göre imzalanan gaz tedarik sözleşmesindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesinin şirketi çok büyük hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.
Gazprom’un uzun süredir Moldova ile gaz tedariki ve buna ilişkin sözleşmenin imzalanması konusunda görüşmeler yürüttüğüne dikkat çeken Kupriyanov, şirketin gaz fiyatına ilişkin sözleşme tekliflerinin ‘kesinlikle piyasaya dayalı olduğunu ve gaz ile yapılan borsa işlemleri temelinde oluşturulduğunu’, Moldova tarafının ise kendisi için daha avantajlı fiyatlandırmada ısrar ettiğini ifade etti.
Gazprom yetkilisi, Moldova'nın ekonomik ve mali açıdan zor durumu ve Moldova'nın Gazprom'a olan borç yükümlülüklerini ödeme imkanlarının korunması arzusu dikkate alınarak, ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu yöndeki tutumuna istinaden şirketin ‘sözleşmeyi fiilen Moldova’nın şartlarına göre, ancak esaslı ve önemli olan ‘Moldova cari gaz ödemelerini yüzde 100 olarak zamanında gerçekleştirir’ maddesi eklenerek imzalamaya karar verdiğini’ anlattı.

Gazprom Kişinev’i 48 saat içinde ödeme yapılmadığı halde gaz tedarikini keseceği konusunda uyardı

Gazprom’un Moldova’nın cari gaz ödemelerini yüzde 100 olarak zamanında gerçekleştirmesi koşuluyla fiilen Moldova’nın şartlarına göre imzaladığını aktaran Kupriyanov, sıradaki ödeme yükümlülüğünün süresinin bugün dolduğunu ve bu nedenle şirketin Kişinev’e bugün yapılması gereken ödemenin gelmemesi durumunda 48 saat sonra gaz tedarikini keseceği konusunda uyardığını ifade etti.
“Moldova'nın ekonomik ve mali açıdan oldukça zor durumunu dikkate alarak, Moldova'nın Gazprom'a olan borç yükümlülüklerini ödeme imkanlarının korunması arzusuna göre hareket ederek, ayrıca Moldova tarafının yardım için defalarca başvurduğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu yöndeki tutumuna istinaden Gazprom, esaslı ve önemli olan ‘Moldova cari gaz ödemelerini yüzde 100 olarak zamanında gerçekleştirir’ maddesi ile sözleşmeyi fiilen Moldova’nın şartlarına göre imzalama kararı aldı” diyen Kupriyanov, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sıradaki cari ödeme tarihi bugün, 22 Kasım. Ödeme yok. Bununla ilgili olarak Gazprom, sözleşme hükümlerine uygun olarak Moldova tarafını, 48 saat sonra ülkeye yapılan gaz tedarikinin 48 saat sonra kesileceği konusunda uyardı.”
Gazprom ve Moldova’nın ulusal gaz şirketi MoldovaGaz, 29 Ekim tarihinde doğalgaz tedarik sözleşmesini 1 Kasım’dan itibaren 5 yıllığına uzatmıştı. Gazprom’dan yapılan açıklamada, tarafların gaz alanında mevcut sorunların çözümüne ilişkin protokol imzaladıkları, sözleşmeyi uzatma koşullarının ise karşılıklı yarara dayalı oldukları ifade edilmişti.
Moldovalı yetkililer ise yeni sözleşmede Moldova tarafının önerdiği formülün kullanılacağını, ayrıca 2022’de MoldovaGaz’ın Gazprom’a olan borcunun denetiminin yapılacağını, daha sonra bu meblağın cezalı olarak 5 yıl içinde kapatılacak şekilde yapılandırılmasının planlandığını açıklamıştı.

MoldovaGaz: Gazprom’a borcunu ödeme sorununu çözmek için çalışıyoruz

MoldovaGaz Başkanı Vadim Çeban ise Gazprom’un ilgili bildirisinin şirkete ulaştığını, yetkililerin tarifenin geç gözden geçirilmesi nedeniyle ortaya çıkan borcu kapatma sorununu çözmeye çalıştığını duyurdu.
Çeban, Newsmaker.md sitesine yaptığı açıklamada, “MoldovaGaz Gazprım’dan bildiri yazısı aldı, ekim ayında ve kasım ayının yarısında gerçekleşen tüketimin ödenmesi söz konusu. Olağandışı bir boşluk oluştu, zira ekim ayında tarifedeki alış fiyatı 150 dolardı, oysa biz 800 dolar üzerinden satın aldık, şimdi bu sorunun üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.
Şirketin basın dairesinden yapılan açıklamada da MoldovaGaz’ın Gazprom karşısındaki ödeme yükümlülüklerini yerine getirmek için çalıştığı ve bu sorunu Moldova yönetiminin yardımıyla en kısa zamanda çözmeyi umduğu belirtildi.
Şirketin Facebook sayfası üzerinden yayınlanan açıklamada, “MoldovaGaz, 22 Kasım 2021'de Gazprom'dan Ekim ve Kasım 2021 için mevcut gaz tedarikinin 48 saat içinde ödenmesi gerektiğine dair bir bildirimin alındığını teyit ediyor. Şu anda bu durumun çözümü için çalışmalar devam ediyor. Aynı zamanda Moldova devlet yetkililerinin de desteğiyle bu sorunun en kısa sürede çözüleceğine inancımız tam” denildi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала