Para - hesap makinesi  - Sputnik Türkiye, 1920
EKONOMİ
Türkiye ve dünyadan ekonomi alanındaki güncel gelişmeler, para piyasalarındaki son durum. Kredi kuruluşları değerlendirmesi ve diğer tüm gelişmeler.

Enerji Bakan Yardımcısı Bayraktar: Türkiye'ye gaz sevkiyatını artırmak için Gazprom'la görüşüyoruz

© AATürkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar
Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar - Sputnik Türkiye, 1920, 16.11.2021
Abone olTelegram
Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Ankara ve Gazprom'un eski gaz tedarik anlaşmalarının uzatılması ve yeni anlaşmalar imzalanması konusunda görüşmeler yaptığını, bunun için Türk Akım boru hattında 9.75 milyar metreküplük serbest kapasite bulunduğunu söyledi.
RİA Novosti'nin aktardığına göre Bayraktar, "Gazprom'la Türkiye'ye gaz tedarikinin artırılmasını istişare ediyoruz. Zira, TürkAkım'da serbest kapasite var" dedi.
Gazprom'la olan sözleşmelerin bir kısmının 2022 yılında sona ereceğini anımsatan Alparslan, "2022 yılında TürkAkım'da 9.75 milyar metreküp serbest kapasite oluşacak. Bunun için yeni anlaşmalar yapılacak ve mevcut anlaşmalar kısmen uzatılacak. Gazprom'la müzakere halindeyiz ancak şu anda daha fazla bir şey söyleyemem" ifadelerini kullandı.
Alparslan, Gazprom'un Türkiye'ye daha fazla gaz satmak isteyeceğini, Türk tüketicilerin de bu yakıta ihtiyacı olduğunu kaydederek "Bu nedenle, bunun ideal bir birliktelik olduğunu düşünüyorum. Türkiye, büyüyen bir pazar, gaza talep artıyor. Gazprom'un Türkiye'ye, Avrupa'ya gaz tedarik etme imkanları olduğunu düşünüyorum. Altyapımız var, yeterli sayıda gaz boru hattımız var, bu nedenle hiçbir sorun görmüyorum" diye ekledi.
Rusya'da Gazprom'a ait bir petrol tesisinde çalışan bir işçi - Sputnik Türkiye, 1920, 25.10.2021
EKONOMİ
Gazprom, Türkiye'ye ihraç edecekleri doğalgaz miktarını açıkladı
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала