Мигранты собираются на белорусско-польской границе в попытке пересечь ее на пограничном переходе Брузги-Кузница-Белостоцкая - Sputnik Türkiye, 1920, 15.11.2021
Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi
Ortadoğu ve Afrika'dan AB'ye gitmek isteyen göçmenlerin bekleyişi sürüyor. Varşova Minsk'i istikrarı bozmakla; Minsk ise AB'yi krizin asıl sorumlusu olmakla suçluyor.

Belarus Dışişleri: AB, göçmen krizi konusunda Minsk ile diyalog kurmaya istekli değil

© AFP 2022 / LEONID SHCHEGLOVPolonya-Belarus göçmen krizi
Polonya-Belarus göçmen krizi - Sputnik Türkiye, 1920, 13.11.2021
Abone olTelegram
Belarus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Aleynik, Avrupa Birliği (AB) tarafından göçmen krizinin çözümü konusunda Minsk ile diyalog kurmaya yönelik ciddi bir çaba görmediğini, Belarus'un ise tek taraflı çözümü olmadığını söyledi.
Belarus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Aleynik, AB tarafından göçmen krizinin çözümü konusunda Minsk ile diyalog kurmaya yönelik ciddi bir çaba görmediklerini, Belarus'un ise bu konuda tek taraflı çözümü olmadığını ifade etti.
YouTube üzerinden yayınlanan bir programa konuk olan Aleynik, "Nisan ayından bu yana göç konularında en azından bir iletişim, diyalog kanalı kurmaya ve istişarelerde bulunmaya yönelik ısrarlı girişimlerimiz yanıtsız kaldı, daha doğrusu resmi bir yanıt aldık, olumsuz oldu. Dolayısıyla bugün Avrupa Birliği'nin bu sorunları çözmeye yönelik herhangi bir çabasını görmüyoruz" diye konuştu.
Belarus makamlarının her aşamada önkoşulsuz ve eşit esaslarda diyaloğa hazır olduklarını beyan etmesine rağmen, AB'nin Minsk ile temasa geçme konusunda ciddi bir girişimde bulunduğunu görmediklerin vurgulayan Aleynik, "Bu sorun birlikte çözülmeli. Bugün elimizde çözüm için tek taraflı reçete yok" vurgusunu yaptı.
Aynı zamanda Birleşmiş Milletler (BM) çevreleri, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Uluslararası Göç Örgütü, UNICEF, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ayrıca Kızılhaç ile Belarus ve AB sınırındaki göçmenlere yardım konusunda etkileşim halinde olunduğuna dikkat çeken Aleynik, göçmenler için ek fonlar toplamaya yönelik çalışmaları yoğunlaştırdıklarını’ ifade etti.
Belaruslu diplomat, "Bugün Avrupalı ortaklarımız tarafından (işbirliği için) böyle bir hazırlık görmüyoruz. Böyle bir diyaloğu başlatmaya bir parça ilgi olduğuna dair bazı sinyaller olmasına rağmen, şu ana kadar somut herhangi bir şey olmadı" ifadelerini kullandı.
Durumdan dolayı endişeli olduğunu ifade eden AB Dış İlişkiler Servisi’nin bir bürokratı ile telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Aleynik, "Ona tutumumuzu ilettik, diyaloga hazır olduğumuzu, soruna birlikte çözüm aramamız gerektiğini beyan ettik. Bakalım nasıl bir sonuç alacağız" diye konuştu.

'ABD, göçmenler ile ilgili tek taraflı tutum sergiliyor'

ABD Başkanı Joe Biden’ın Minsk ve Moskova’ya Belarus-Polonya sınırındaki göçmen durumu ile ilgili endişelerini dile getirmesine değinen Aleynik, söz konusu açıklamanın çifte standart tezahürü olduğunu vurguladı.
Belaruslu diplomat, "Bir kez daha ABD’den gelen olayların tek taraflı ve seçici bir değerlendirmeyle karşı karşıyayız. Bu, çifte standartların başka bir tezahürü ve Belarus-Polonya sınırındaki göçmen durumuna ‘ateşe körükle gitme’ girişimidir" diye konuştu.
Göç süreçlerinin küresel olduğunu ve bunun herkes için açık olduğunu ifade eden Aleynik, "Dünya genelindeki göç akışlarının büyümesi, sığınmacı göçmenlerin asıl hareket ettikleri bölge ve ülkelerdeki felaket durumunu yansıtıyor. Belarus hiçbir zaman göç akışlarının kaynağı ya da nedeni olmayıp, göçmenlerin AB'ye giden yol üzerindeki çok sayıda transit ülkeden sadece biri" vurgusunu yaptı.
Biden’ın dile getirdiği ‘endişelerin’ Brüksel, Varşova, Vilnius ve diğer AB başkentlerini de doğrudan ilgilendirmesi gerektiğine dikkat çeken Aleynik, ‘endişelerin’ AB ve bu ülkelerin temsilcilerinin sığınmacılar durumu ile ilgili eylemsizliği, göçmenlerle ilgili uluslararası yükümlülüklerin ihlali ve mevcut durumu çözmeye yönelik gerçek çaba eksikliği konusunda dile getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Aleynik, "Komşularımız bu konularda yapıcı işbirliğinin tüm biçimlerinden vazgeçti" diye konuştu.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova - Sputnik Türkiye, 1920, 13.11.2021
Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi
Rus Dışişleri: Batı'nın göçmen krizine karşı tutumu kabul edilemez
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала