Мигранты собираются на белорусско-польской границе в попытке пересечь ее на пограничном переходе Брузги-Кузница-Белостоцкая - Sputnik Türkiye, 1920, 15.11.2021
Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi
Ortadoğu ve Afrika'dan AB'ye gitmek isteyen göçmenlerin bekleyişi sürüyor. Varşova Minsk'i istikrarı bozmakla; Minsk ise AB'yi krizin asıl sorumlusu olmakla suçluyor.

Belarus, Polonya sınırında darbedilmiş Kürt sığınmacılar tespit edildiğini duyurdu

© REUTERSPolonya - Belarus sınırı
Polonya - Belarus sınırı - Sputnik Türkiye, 1920, 10.11.2021
Abone olTelegram
Belarus Devlet Sınır Muhafaza Komitesi, Polonya sınırında Polonyalı güvenlik güçleri tarafından darbedilmiş Kürt sığınmacılar tespit edildiğini duyurdu.
Komite'nin Telegram hesabından yapılan açıklamada, "10 Kasım gecesi, Belarus-Polonya sınırındaki bir sığınmacı kampında, Kürt uyruklu dört erkek bulundu. Hepsinde çeşitli yaralanmalar ve fiziksel şiddet belirtileri vardı" denildi.
Yaralıların anlattığına göre sığınmacıların yardım ve sığınmacı statüsü talep etmeye çalıştıkları Polonya topraklarında yakalandığını kaydeden komite, "Göçmenlerin vücudundaki çok sayıdaki yaralara bakılırsa, Polonya güvenlik güçleri, bu kişilere kötü muamelede bulundu ve onları güç kullanarak Belarus sınırındaki dikenli çitlerden dışarı çıkmaya zorladı" ifadelerini kullandı.
Komite, yaralılara gerekli tıbbi yardımın sunulduğunu da ekledi.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM), güvenlik güçlerinin Belarus'tan Polonya'ya geçmeye çalışan göçmenlere yönelik şiddetine tepki göstermişti.
Belarus devlet haber ajansı Belta'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko'nun dünkü telefon görüşmesine ilişkin haberine göre devlet başkanları, Belarus-Polonya sınırındaki durum ve Polonya tarafının sivillere yönelik sert eylemleri üstünde özel olarak durdu.
Taraflar, Polonya’nın düzenli ordu birimlerinin sınırda toplanmasının endişe verici olduğunu da vurguladı.
polonya belarus göçmen krizi - Sputnik Türkiye, 1920, 09.11.2021
Polonya-Belarus sınırında göçmen krizi
Rus Dışişleri: Polonya-Belarus sınırındaki durum genel fotoğrafın sadece bir parçası
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала