Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Tuvalu Dışişleri Bakanı, dizlerine yükselen denizin içinden iklim zirvesine imdat mesajı gönderdi

© REUTERS / Tuvalu Foreign MinistryTuvalu Adalet, İletişim, Dışişleri Bakanı Simon Kofe'nin yükselen suların içinden iklim zirvesi COP26'ya video mesajı
Tuvalu Adalet, İletişim, Dışişleri Bakanı Simon Kofe'nin yükselen suların içinden iklim zirvesi COP26'ya video mesajı - Sputnik Türkiye, 1920, 08.11.2021
Abone olTelegram
Gezegenin geleceğini kurtarmak için sera gazı salımlarının azaltılması konusunda bağlayıcı kararlar alınması gereken iklim zirvesi devam ederken, Güney Pasifik ada ülkesi Tuvalu, küresel ısınmanın böyle devam etmesi halinde sular altında kalacağını dışişleri bakanı düzeyinde gösterdi.
Glasgow'un evsahipliğindeki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) için video mesaj çeken Tuvalu Dışişleri Bakanı Simon Kofe, dizlerine kadar suya batmış halde konuşarak alçak ada ülkesinin iklim değişikliğinin en ön cephesinde yer aldığına dikkat çekti.

'Tuvalu'yu görün, gerçeklerle yüzleşin'

Tuvalu Dışişleri Bakanı Kofe'nin denizin içine kurulan kürsüde takım elbise giyip kravat takmış, ancak pantolon paçalarını sıvayarak dizlerine kadar suya gömülmüş hali, sosyal medyada yoğun ilgi gördü.
Kofe, COP26'ya video mesajında, 'Tuvalu'da iklim değişikliği ve deniz suyu düzeyinin yükselmesiyle yaşanan gerçek hayat durumuyla yüzleşilmesi, Tuvalu'nun iklim değişikliği altında insan hareketliliğinin çok acil sorunlarını ele almaya çalıştığının görülmesi gerektiği' vurgusu yaptı.
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih - Sputnik Türkiye, 1920, 03.11.2021
DÜNYA
Irak Cumhurbaşkanı Salih: 7 milyon Iraklı kuraklık ve iklim değişikliğinden etkilendi
Konferansta yarın yayımlanacak video, devlet yayın organı TVBC tarafından başkent Funafuti'nin ana adası olan Fongafale'nin en ucunda çekildi.

Alçak ada ülkelerinin hayatta kalması için acil eylem

Çevreyi en çok kirleten ülkelerin çoğu, zirvede, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefiyle gelecek on yıllarda karbon kesintilerini yoğunlaştırma sözü verdi. Ancak Pasifik liderleri, alçak ada ülkelerinin hayatta kalmasının tehlikede olduğuna dikkat çekerek acil eylem talep etti.
İrakliy Garibaşvili - Sputnik Türkiye, 1920, 01.11.2021
DÜNYA
Gürcistan Başbakanı Garibaşvili: Kafkaslar buzulların yüzde 40'ını kaybetti
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала