- Sputnik Türkiye, 1920
Taliban kontrolünde Afganistan
Afganistan'da Taliban ülke yönetimini ele geçirirken ABD, 20 yıl önce işgal ederek istikrarsızlığını derinleştirdiği ülkeden kaçtı. Başkent Kabil dahil pek çok yeri çatışmasız kontrolüne geçiren Taliban sebebiyle, yüzbinlerce kişi ülkesini terk etmeye çalışıyor.

Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Afganistan’da ABD döneminde haşhaş tarlalarının sayısı 100 kat arttı

© Sputnik / Павел Львов / Fotoğraf bankasına girSergey Şoygu
Sergey Şoygu - Sputnik Türkiye, 1920, 29.08.2021
Abone olTelegram
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Afganistan’da ABD’nin askeri varlığı döneminde, haşhaş tarlalarının sayısının yaklaşık 100 kat arttığını belirtti.
Şoygu, Rus medyasına açıklamasında, “Afganistan’da, ABD varlığı döneminde, haşhaş tarlalarının sayısı yaklaşık 100 kat arttı. Tüm bunların başta Avrupa olmak üzere dünya geneline yayılma yollarından bahsetmeyeceğim, Afganistan’dan kimlerin uçtuğunu herkesin iyi bildiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.
Günümüzde dünyadaki eroinin yüzde 93’ünün Afganistan’da üretildiğini kaydeden Rus bakan, ABD’nin bu ülkede iki yönde çalıştığını belirterek, “İlki, kendi güvenliğini sağlamak ve Afganların ülkeyi işgal eden düşmana destek veren işbirlikçiler olarak gösterdiği orduyu kurmak ve silahlandırmak. İkincisi de ciddi bir şekilde yer altı kaynaklarını keşfedip üretmekti” dedi.
Afyon - Sputnik Türkiye, 1920, 24.08.2021
Taliban kontrolünde Afganistan
Ülkesini terk eden Afganistan Merkez Bankası Başkanı: Afyon geliri yaklaşık 1 milyar dolar

‘Çok sayıda hassas silah bıraktılar’

“ABD, Afganistan’da çok miktarda silah bıraktı" diyen Şoygu, bunların başında hava savunma füze sistemleri ile tank savar güdümlü füzelerin olduğu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu dönemde, Ukrayna’ya onlarca Javelin teslim edildiğinden bahsediliyor. Oysa Afganistan’da bu silahtan yüzlercesi bırakılmış durumda. İkisi arasındaki fark, Ukrayna’ya kendileri tedarik ederlerken Afganistan’da bırakılıp el değiştirmesi”
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала