- Sputnik Türkiye, 1920
Taliban kontrolünde Afganistan
Afganistan'da Taliban ülke yönetimini ele geçirirken ABD, 20 yıl önce işgal ederek istikrarsızlığını derinleştirdiği ülkeden kaçtı. Başkent Kabil dahil pek çok yeri çatışmasız kontrolüne geçiren Taliban sebebiyle, yüzbinlerce kişi ülkesini terk etmeye çalışıyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Salih: Doha’daki görüşmeler, sonun başlangıcıydı

© AAAfganistan'da Taliban dönemi | Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih: Savaş henüz bitmedi
Afganistan'da Taliban dönemi | Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih: Savaş henüz bitmedi - Sputnik Türkiye, 1920, 29.08.2021
Abone olTelegram
Afganistan’da kendini Cumhurbaşkanı Vekili ilan eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emrullah Salih, Kabil ve Taliban arasındaki Doha görüşmelerinin ülkenin “sonunun başlangıcı” olduğunu belirtti.
Salih, Alman Spiegel gazetesine mektubunda, “Doha’daki süreç, ki aslında hiçbir zaman süreç olmadı, sonunun başlangıcıydı. En başından hataydı, yanıltıcı ve akıldışıydı” diyerek sürecin Taliban’a meşruiyet kazandırdığını kaydetti.
Taliban’ın hiçbir zaman siyasi çözüme inanmadığını, sadece Beyaz Saray’ın saflığı, yorgunluğu ve dar görüşlülüğünden yararlandıklarını yazan Salih, “Ülkede 2 bin 500 asker bırakmalıydılar, ama bunu yapmadılar ve şimdi bunun hesabını, uluslararası itibarlarıyla ödüyorlar” yorumunda bulundu.
Taliban’ın kontrolünde olmayan tek vilayet Pencşir’deki ulusal direniş yönetiminin meşruiyetini tanıma ve destekleme çağrısında bulunan Salih, “Taliban, çatışmamızı silah yoluyla çözmek isterse bu onların kararı olacak. Biz her türlü gelişmeye hazırız” ifadesini kullandı.
Mariya Zaharova - Sputnik Türkiye, 1920, 29.08.2021
DÜNYA
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Batı’nın Afganistan duruşunu Rus atasözüyle anlattı
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала