- Sputnik Türkiye, 1920
Taliban kontrolünde Afganistan
Afganistan'da Taliban ülke yönetimini ele geçirirken ABD, 20 yıl önce işgal ederek istikrarsızlığını derinleştirdiği ülkeden kaçtı. Başkent Kabil dahil pek çok yeri çatışmasız kontrolüne geçiren Taliban sebebiyle, yüzbinlerce kişi ülkesini terk etmeye çalışıyor.

‘Taliban, ABD’den Afganistan’daki diplomatik varlığı korumayı istedi’

© AFP 2022 / WAKIL KOHSARTaliban'ın Afganistan'ın başkentini ele geçirmesinden sonra ABD’nin Kabil Büyükelçiliğinden tahliye
Taliban'ın Afganistan'ın başkentini ele geçirmesinden sonra ABD’nin Kabil Büyükelçiliğinden tahliye - Sputnik Türkiye, 1920, 28.08.2021
Abone olTelegram
Washington Post gazetesi, Taliban’ın ABD’den askerlerini tahliye ettikten sonra Afganistan’daki diplomatik varlığını korumasını istediğini belirtti.
Bu konudaki görüşmelerin gidişatını haberdar kaynaklara dayandırılan haberde, Taliban’ın ABD’den Afganistan’daki diplomatik varlığını 31 Ağustos’tan sonra da sürdürmesini istediği ifade edildi. Anlaşmaya varılması durumunda ABD, daha önce personelini tahliye etmesi nedeniyle kapattığı Kabil’deki büyükelçiliğini yeniden açmak zorunda kalacak.
Kaynaklardan biri, “ABD yönetimi, diplomatların kalma olasılığını değerlendiriyor, fakat bu konuda henüz nihai bir karar verilmedi” ifadesini kullandı.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала