- Sputnik Türkiye, 1920
Taliban kontrolünde Afganistan
Afganistan'da Taliban ülke yönetimini ele geçirirken ABD, 20 yıl önce işgal ederek istikrarsızlığını derinleştirdiği ülkeden kaçtı. Başkent Kabil dahil pek çok yeri çatışmasız kontrolüne geçiren Taliban sebebiyle, yüzbinlerce kişi ülkesini terk etmeye çalışıyor.

İngiliz bakandan Kabil Havaalanı yakınlarında 'intihar saldırısı' uyarısı

© REUTERS / StringerABD'den Afganistan'da geriye kalanlar
ABD'den Afganistan'da geriye kalanlar - Sputnik Türkiye, 1920, 26.08.2021
Abone olTelegram
İngiltere'nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, bir grup radikal İslamcı militanın Kabil Havaalanı yakınlarında yakın zamanda bir intihar saldırısı planladığını bildirerek uyarılarda bulundu.
BBC'ye demeç veren İngiliz bakan Heappey, özellikle eski IŞİD'li olduğunu belirttiği militanların saldırı hazırlığında olduğu konusunda havaalanı yakınlarındaki kişileri uyardı.
Heappey, çok güvenilir kaynaklardan IŞİD'in intihar saldırısı hazırlığında olduğu istihbaratını aldığını belirterek, "Orada bulunanları korumak için elimizden geleni yapacağız" dedi.
İngiliz Bakan, Dışişkeri Bakanlığı'nın çarşamba planını değiştirmesinin arkasında bu istihbaratın olduğunu söyledi.
Heappey, İngiliz hükümetinin şimdilik bölgedeki insanlara Kabil Havaalanı'na gelmemeleri talimatını verdiğini, bunun yerine 'güvenli bir yere taşınmaları ve daha fazla talimat beklemeleri' tavsiyesinde bulunduğunu kaydetti.
Bakan, Taliban rejiminden kaçmaya çalışanları anladığını, ancak Batılı hükümetlerin havaalanının dışında güvenliği temin etmesi konusunda Taliban'ın sözlerine itimat ettiğini belirtti.
Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid - Sputnik Türkiye, 1920, 26.08.2021
DÜNYA
NYT'ye konuşan Taliban Sözcüsü: Müzik yasak, erkeksiz kadın 2 günden uzun yolculuk yapamayacak
Çarşamba günü, RT International muhabiri Murad Gazdiev ve RT Arapça ekibi, için Kabil Havaalanın'da Taliban militanlarının kaçmak isteyenleri savuşturmak için havaya ateş açtığı görüntüleri kayda aldı.
Öte yandan Taliban, Afganların ülkeyi terk etmesine artık izin vermediğini ilan etmişti.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала