- Sputnik Türkiye, 1920
Taliban kontrolünde Afganistan
Afganistan'da Taliban ülke yönetimini ele geçirirken ABD, 20 yıl önce işgal ederek istikrarsızlığını derinleştirdiği ülkeden kaçtı. Başkent Kabil dahil pek çok yeri çatışmasız kontrolüne geçiren Taliban sebebiyle, yüzbinlerce kişi ülkesini terk etmeye çalışıyor.

Afganistan Ulusal Direniş Cephesi lideri Mesud: Taliban’a direnmeye devam edeceğiz

© REUTERSAfganistan Ulusal Direniş Cephesi lideri Mesud: Taliban’a direnmeye devam edeceğiz
Afganistan Ulusal Direniş Cephesi lideri Mesud: Taliban’a direnmeye devam edeceğiz - Sputnik Türkiye, 1920, 25.08.2021
Abone olTelegram
Afganistan Ulusal Direniş Cephesi’nin lideri Ahmed Mesud, Taliban’a karşı direnişe son verme niyetinde olmadıklarını belirtti.
Taliban'a karşı verdiği mücadele ile tanınan ünlü komutan Ahmed Şah Mesud'un oğlu Ahmed Mesud, Paris March’a açıklamasında, “Mücadelemize son verme niyetinde değiliz. Burada, Pencşir’de henüz her şey yeni başlıyor. Teslim olmak söz konusu olamaz” diye açıkladı.
Taliban’ın, direniş savaşçılarını kuşattıkları yönündeki açıklamasının dezenformasyon olduğunu söyleyen Mesud, Taliban ile görüşme olasılığının olduğunu belirterek, “Tüm savaşlar sırasında görüşmeler yapılır. Ancak teslim olmak başka bir şey. Tekrar ediyorum, ben ve bana tabi komutanlar teslim olma niyetinde değiliz” ifadesini kullandı.
ABD’yi, silah talebini reddettiği eleştiren Mesud, “Sekiz gün önce silah istediğim kişilerin tarihi hatasını unutamıyorum. Ret cevabı aldım. Şimdi bu ABD yapımı silah, toplar, helikopterler, tanklar Taliban’ın elinde” diye kaydetti.
Taliban'ın Katar'daki Sözcüsü Süheyl Şahin - Sputnik Türkiye, 1920, 24.08.2021
Taliban kontrolünde Afganistan
Taliban: Rusya'nın etkisi Pençşir sorununun çözümüne yardımcı olacak
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала