Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Taliban: Yabancı tahliyesi 31 Ağustos'ta tamamlanacak, Kabil Havaalanı'nı Afganlara kapattık

© REUTERS / STRINGERTaliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil'de basın toplantısı düzenlerken (Ağustos 2021)
Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil'de basın toplantısı düzenlerken (Ağustos 2021) - Sputnik Türkiye, 1920, 24.08.2021
Abone olTelegram
Afganistan'dan tahliyelerin tamamlanması için 31 Ağustos mühletinin uzatılmasına yönelik ABD Başkanı Joe Biden'a uluslararası baskı artarken, Taliban'dan bir ret açıklaması daha geldi. Taliban Sözcüsü, bundan sonra sadece yabancı uyruklu kişilerin havalimanına seyahat etmesine izin verileceğini de duyurdu.
Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid bugün Kabil'de düzenlediği basın toplantısında şu mesajları verdi:
* Afganları, özellikle sağlık, eğitim ve trafik düzenlemesi alanlarında çalışanları, işlerine geri dönmeye çağırıyoruz.

Kadınlar yeni kurallar açıklanana dek çalışmayacak

* Kendileri için bir dizi kural yayınlamayı planladığımız kadınlar hariç... Kadınların işe dönebilmesi için bir prosedür oluşturmaya çalışıyoruz. Çalışmalarını istiyoruz ama güvenliğin doğru sağlanmasını istiyoruz.
Medya yeniden çalışmaya başladı ve medya özgürlükleri her geçen gün daha iyiye gidiyor.
Kabil Havaalanı'nda bekleşen kalabalık eve gidebilir, onların güvenliğini garanti ediyoruz.
(Taliban'ın henüz giremediği ve direnişin örgütlendiği Pençşir vilayetindeki durum) Diyalogla çözülmesini istiyoruz.
Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için.
Geçici bir süreliğine evde tutulacak kadınların işlerinden çıkarılmayacak ve maaşlarında kesinti yapılmayacak.

Meslek sahibi Afganların ülkeyi terk etmesine itiraz

* Yabancı büyükelçiliklerin kapanmasını veya çalışmayı durdurmasını istemiyoruz, onlara güvenlik garantisi verdik.
* Amerikalılar doktor, mühendis gibi mesleklerden Afgan uzmanları ülke dışına çıkarıyor. Bu sürecin durmasını istiyoruz. ABD'yi Afganları vatanlarını terk etmeye teşvik etmemeye çağırıyoruz.
* Misilleme için hedef alınacaklar listesi oluşturmadık, geçmişte olan her şeyi unuttuk. NATO için çalışmış çevirmenlere zarar verilmeyecek.
* Tahliye mühletinin uzatılmasını kabul etmedik. Tüm yabancı tahliyelerinin 31 Ağustos'ta tamamlamasını istiyoruz.
* Taliban güçleri, yabancı olmayanların Kabil Havaalanı'na gidiş yollarını kapattı, bundan sonra sadece yabancı uyruklu kişilerin havalimanına seyahat etmesine izin verilecek.

'Türk askeri istemiyoruz'

* Kabil Havaalanı'nda Türk askerine ihtiyaç yok, orayı kendimiz koruyacağız, Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, fakat askerlerini burada istemiyoruz.
* (The Washington Post gazetesinin CIA Direktörü William J. Burns'ün pazartesi günü Kabil'de Taliban'ın fiili lideri Abdülgani Birader'le gizlice görüştüğü haberi) Molla Birader'in CIA Başkanı'yla görüşüp görüşmediğine dair bilgim yok.

Pentagon: Tahliyeler 31 Ağustos'ta tamamlanacak

Taliban Sözcüsü'nün basın toplantısının ardından Pentagon Sözcüsü John Kirby'den şu açıklamalar geldi:
* Afganistan'dan tahliyeleri 31 Ağustos'ta tamamlama planında şimdilik değişiklik yok.
* Afganistan'ı terk etmek isteyen tüm Amerikalıları ay sonuna kadar çıkarma kabiliyetimiz olduğuna inanıyoruz.
* ABD ordusu, son birkaç gündeki hızını koruyabilmesi halinde hafta sonuna kadar yaklaşık 100 bin kişiyi Afganistan'dan tahliye edebilir. Plan kesinlikle budur.
* Sonuç, hava durumu da dahil olmak üzere birçok etkene bağlı; ancak Savunma Bakanlığı bu hızı olabildiğince agresif şekilde sürdürmeyi planlıyor.
* Afganistan'dan tahliye edilenlerin barınması için ilave üslere ihtiyaç olabilir.

'Biden, Pentagon'un tavsiyesini kabul etti'

Ardından Reuters'e konuşan ABD yönetiminden bir yetkili, Başkan Joe Biden'ın Pentagon'un 31 Ağustos Afganistan'dan çekilme mühletine sadık kalma tavsiyesini kabul ettiğini söyledi.
Biden'ın ayrıca gerekli olması halinde daha uzun süre kalmaya yönelik acil durum planları talep ettiğini aktaran ABD'li yetkili, Washington'ın, Taliban'a, 31 Ağustos mühletinin örgütün tahliyeleri kolaylaştırmak için yapacağı işbirliğine bağlı olduğunu ilettiğini sözlerine ekledi.
AP'ye konuşan ABD yönetiminden bir yetkili de Biden'ın kararını ulusal güvenlik ekibine danıştıktan sonra verdiğini, 31 Ağustos mühleti sonrası askeri güçleri Afganistan'da tutmanın risklerini tartan Başkan'ın misyonu gelecek salı günü tamamlamayı tercih ettiğini söyledi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала