Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rusya, tatbikatın yapılacağı Kırgızistan’a askerlerini gönderdi

Rusya ordu - Sputnik Türkiye, 1920, 24.08.2021
Abone olTelegram
Rusya Merkezi Askeri Bölge’nin Tuva Cumhuriyeti’nde yerleşen dağ birliği askerlerinin, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) düzenlediği askeri tatbikata ev sahipliği yapan Kırgızistan’a katılacağı belirtildi.
Rusya Merkezi Askeri Bölge Basın Servisi’nden bugün yapılan açıklamada, Kırgızistan’ın Edelveys askeri eğitim merkezinin poligonunda eylül ayı başında, KGAÖ Kolektif Acil Müdahale Güçleri’nin ‘Rubej-2021’ adlı tatbikatının yapılacağı ifade edildi.
Açıklamada, “Halihazırda Rus dağ birliği askerleri kombine yöntemle yola koyuldu. Kızıl’dan Abakan’a 400 kilometreden fazla mesafe Tigr ve Ural zırhlı araçları ile kat edildi. Ardından Abakan demiryolu istasyonundan trene yükleme yapıldı. Toplamda askerler yaklaşık 3 bin kilometre mesafe kat edecek” ifadesine yer verildi.
Tatbikatta, KGAÖ üyesi ülkeye giren yasadışı silah oluşumların engellenmesi ve yok edilmesi operasyonun işleneceği aktarılan açıklamada, “Rusya tarafından tatbikata 300 asker ve 60’tan fazla teçhizat katılacak” dendi.
Daha önce Rusya Merkezi Askeri Bölge Komutanı Aleksandr Lapin, yaz döneminde Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’da 9 ortak tatbikatın yapılacağını bildirmişti. Aralarından ana tatbikat olarak ‘Barışçıl misyon - 2021’ adlı terörle mücadele manevraları gösteriliyor.
Rusya bu ay içerisinde Afganistan sınırında, biri Özbekistan, diğeri Özbekistan ve Tacikistan ile birlikte olmak üzere 2 tatbikat gerçekleştirmişti. Tatbikatlara binlerce asker, savaş uçakları, top birlikleri ve zırhlı araçlar katılmıştı. Özbekistan’daki tatbikata Tu-22M3 stratejik bombardıman uçakları da gönderilmişti.
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Afganistan yönünden olası saldırı durumunda, KGAÖ sınırlarını koruma görevini Tacikistan ve Kırgızistan’daki Rus askeri üslerin üstleneceğini dile getirmişti.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала