Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

'Güney Kıbrıs, Tatar ile bakanların Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarını iptal etti' iddiası

© AARecep Tayyip Erdoğan - Ersin Tatar
Recep Tayyip Erdoğan - Ersin Tatar - Sputnik Türkiye, 1920, 23.08.2021
Abone olTelegram
Uluslararası toplum tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanınan ve AB üyesi olan Güney Kıbrıs'ta Bakanlar Kurulu'nun 'Kuzey Kıbrıs hükümeti üyeleriyle Maraş kararlarında etkin olan isimlere yönelik Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarının iptali ve yenilenmemesi' kararı aldığı öğrenildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen ayki Kuzey Kıbrıs ziyaretinde Kapalı Maraş'ın statüsünde değişiklik açıklaması yapmasının ardından Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın da dahil olduğu isimlere yönelik yaptırım tehdidinin hayata geçirildiği belirtildi.
Uluslararası toplum tarafından Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanınan ve AB üyesi olan Güney Kıbrıs'ta Bakanlar Kurulu'nun 'Kuzey Kıbrıs hükümeti üyeleriyle Maraş kararlarında etkin olan isimlere yönelik Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlarının iptali ve yenilenmemesi' kararı aldığı kaydedildi.

'Sahte hükümet üyeleriyle Maraş kararında imzası olanlar'

Kuzey Kıbrıs'ın Yeni Düzen gazetesinin haberine göre, Kuzey Kıbrıs hükümetini 'sahte hükümet' diye niteleyen Güney Kıbrıs Bakanlar Kurulu'ndan 'sahte hükümet üyeleri ve Maraş kararında imzası olanların Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu alamayacağı' kararı çıktı.

'İki istisna hariç hepsinin pasaportu var'

Haberde "Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar’ın da bu liste içinde olduğu öğrenildi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Bakanlar Kurulu'nda görev yapan Erhan Arıklı ve Dursun Oğuz dışındaki tüm isimlerin Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ve pasaportuna da sahip oldukları biliniyor" denildi.

Askeri bölge statüsünden çıkarıldı

Ankara'nın desteğiyle 47 yıldır kapalı durumdaki Maraş'ı 'KKTC toprağı' diye tanımlayarak açmaya başlayan Tatar, 22 Ağustos'taki açıklamasında, 'Kapalı Maraş açılımının ilk aşamasını 2020'nin başında gündeme getirirken insan haklarına ve uluslararası hukuka uygun şekilde ilk adımda kamuya ait bazı bölgeler ve sahil şeridinin açıldığını' söyleyerek şöyle devam etmişti:
"Geçtiğimiz temmuz ayında Kapalı Maraş açılımının ikinci aşaması da yine insan haklarına ve uluslararası hukuka uygun şekilde uygulamaya konulmuş, yüzde 3.5'lik bölge askeri bölge statüsünden çıkarılmış ve mal sahiplerinin Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden müracaatlarını yapmalarına olanak sağlanmıştır."
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала