- Sputnik Türkiye, 1920
Taliban kontrolünde Afganistan
Afganistan'da Taliban ülke yönetimini ele geçirirken ABD, 20 yıl önce işgal ederek istikrarsızlığını derinleştirdiği ülkeden kaçtı. Başkent Kabil dahil pek çok yeri çatışmasız kontrolüne geçiren Taliban sebebiyle, yüzbinlerce kişi ülkesini terk etmeye çalışıyor.

ABD Dışişleri: Kabil Büyükelçiliği personelinin tahliyesi tamamlandı

© REUTERSAfganistan-Hamid Karzai Havaalanı
Afganistan-Hamid Karzai Havaalanı - Sputnik Türkiye, 1920, 18.08.2021
Abone olTelegram
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Büyükelçilik personelinin tahliyesinin tamamladığını, kalan diplomatik personelin de Amerikan vatandaşları ve Afganların tahliyesine yardım edeceğini söyledi.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde, Kabil'den tahliyelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Kabil Büyükelçiliği personelinin tahliyesini tamamladıklarını bildiren Price, kalan diğer personelin de Amerikan vatandaşları ve Afganların tahliye işlemlerine yardım edeceğini ifade etti. Price, Türkiye'de görev yapan ABD'nin eski Afganistan Büyükelçisi John Bass'in ise tahliyelerin koordinasyonu için Kabil'e gideceği bilgisini paylaştı.

'Taliban'ın eylemlerine bakacağız'

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahit'in bugünkü basın toplantısında verdiği güvenceler sorulan Price, "Sözler önemli ama biz eylemlere bakacağız" dedi.
Price, ABD ve uluslararası toplumun Taliban'ı yakından izleyeceğini vurguladı. Sahadaki koşullar hızla geliştiği için "Ağırlık merkezi, Doha'dan Afganistan'a kayıyor" değerlendirmesinde bulunan Price, "Diyaloğun odağını da ona göre değiştirdik, bundan sonra da öyle yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Price, ABD'nin 31 Ağustos'ta tahliye işlemlerini tamamlamasının ardından Kabil'de kalıp kalmayacağı sorusuna 'güvenli olursa ve daha uzun süre kalmaları gerekirse bunu değerlendirebilecekleri' yanıtını verdi.
Kabil - Hamid Karzai Havaalanı - Sputnik Türkiye, 1920, 17.08.2021
Taliban kontrolünde Afganistan
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan: Taliban sivillerin güvenli geçişi konusunda güvence verdi
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала