BM Güvenlik Konseyi (BMGK) - Sputnik Türkiye, 1920
POLİTİKA
Türkiye ve dünya politikasından en güncel haberler, açıklamalar

Rus Dışişleri: Rusya’yı bir tehdit olarak nitelendirmek Batı için en kolayı

© Sputnik / Grigoriy SisoevAleksandr Gruşko
Aleksandr Gruşko - Sputnik Türkiye, 1920, 17.08.2021
Abone olTelegram
ABD ve Avrupa’nın, Moskova’nın Afganistan’daki rolü hakkındaki endişeleriyle ilgili konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Batı için yapılabilecek en kolay şeyin Rusya’yı bir tehdit olarak nitelendirmek olduğunu söyledi.
Sputnik’e konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, ABD ve Avrupa’nın Afganistan’da yaşananlar konusundaki tepkisi ve Moskova’nın rolü hakkındaki endişeleriyle ilgili konuştu.
Gruşko, “En temel noktaya dönüp Rusya’yı bir tehdit olarak addetmekten daha kolay başka bir şey yok. Her şey daha iyi olsun istediler, ama sonuç her zamanki gibi oldu: ‘Yeni bir sayfa açmamız lazım, ama Çin bizi endişelendiriyor…’ Tüm hikaye böyle ilerliyor” ifadelerini kullandı.
Gruşko, “ABD ve Avrupa’nın gündeminde savaş artık rağbet görmüyor, Afganların barış içinde yaşamasını istemiyorlar. Tabutlar geliyor. Bir trilyon yok yere harcandı” dedi.
Taliban - Sputnik Türkiye, 1920, 15.08.2021
Taliban kontrolünde Afganistan
Rusya: Henüz Taliban’ı Afganistan yönetimi olarak görmüyoruz

'Daha farklı bir sonuç beklenemezdi'

Gruşko, Afganistan’da yaşananların ABD ve NATO’nun güçlerini çekmesinin mantıklı bir sonucu olduğunu belirtti.
Gruşko, “Yugoslavya’da, Libya’da böyle oldu, şimdi de Afganistan’da. Olanlardan daha farklı bir sonuç beklenebilir miydi?” dedi.
Gruşko’ya göre, NATO 20 yıldır ‘transatlantik bağının’ ne kadar güçlü olduğundan ve her üyenin fikrinin alındığından bahsediyordu, ancak durum farklı gelişti.
Gruşko, “ABD ‘Yeter’ dedi ve transatlantik birlik tüm ihtişamıyla kendi gösterdi” ifadesini kullandı.
Gruşko’ya göre ayrıca Rusya daha önce kriz durumlarındaki tahliye görevleri için Afganistan konusunda bir etkileşim mekanizması kurmayı teklif etti, ancak NATO ne bu teklifle ne de Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ile diyalogla ilgilendi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала