- Sputnik Türkiye, 1920
Taliban kontrolünde Afganistan
Afganistan'da Taliban ülke yönetimini ele geçirirken ABD, 20 yıl önce işgal ederek istikrarsızlığını derinleştirdiği ülkeden kaçtı. Başkent Kabil dahil pek çok yeri çatışmasız kontrolüne geçiren Taliban sebebiyle, yüzbinlerce kişi ülkesini terk etmeye çalışıyor.

Özbekistan Dışişleri: Sınırdaki durum sakin

© Sputnik / Fotoğraf bankasına girTacikistan- Özbekistan- Rusya
Tacikistan- Özbekistan- Rusya - Sputnik Türkiye, 1920, 15.08.2021
Abone olTelegram
Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Afganistan tarafından gelen sığınmacıların daha önce toplandığı Tirmiz-Hayraton sınır köprüsündeki durumun düzeldiğini bildirdi.
Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’nın Telegram kanalından yapılan açıklamada, Afganistan ile Özbekistan’ı bağlayan Tirmiz-Hayraton sınır köprüsündeki durumun düzeldiği, daha önce köprünün Afganistan kısmında toplanan çok sayıdaki sığınmacının büyük kısmının daha sonra oradan ayrıldıkları belirtildi.
Açıklamada, “Özellikle de köprünün Afganistan kısmında biriken vatandaşların büyük bir kısmı, köprüyü ve bitişik bölgeyi kendiliğinden terk etti” ifadelerine yer verildi.
Özbekistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yusup Kabuljanov, Sputnik’e demecinde Özbekistan’ın Kabil Büyükelçiliği’nin ve Mezar-ı Şerif'teki konsolosluğun olağan düzende çalıştıklarını, diplomatların tahliye edilmediklerini açıkladı.
Kabuljanov ayrıca yetkililerin, Taliban ve Afgan hükümeti ile sığınmacıların akıbetini ele aldıklarını sözlerine ekledi.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала