Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Taliban, Uruzgan ve Zabul vilayetlerinin merkezlerinde kontrolü ele geçirdi

© AATaliban, Uruzgan ve Zabul vilayetlerinin merkezlerinde kontrolü ele geçirdi
Taliban, Uruzgan ve Zabul vilayetlerinin merkezlerinde kontrolü ele geçirdi - Sputnik Türkiye, 1920, 13.08.2021
Abone olTelegram
Afganistan'da ilerleyişini sürdüren Taliban'ın Uruzgan vilayetinin merkezi Tarin Kot ile Zabul vilayetinin merkezi Kalat'ta kontrolü ele geçirmesiyle, Afgan hükümet güçlerinin kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı 18'e yükseldi.
ABD birliklerinin Mayıs ayında Afganistan'dan geri çekilme sürecinin başlamasıyla Taliban, hakimiyet alanını genişletmeye devam ediyor.
Afganistan'ın Uruzgan vilayetinde Milletvekili Bismillah Jan Mohammad ve Qudratullah Rahimi, yaptıkları ortak açıklamada, Uruzgan vilayetinin merkezi Tarin Kot'ta yetkililerin Taliban güçlerine teslim olduğunu ve Taliban'ın Tarin Kot'ta kontrolü ele geçirdiğini ifade etti.
Afganistan'ın Zabul vilayeti Meclis Başkanı Atta Jan Haqbayan ise yaptığı açıklamada, Taliban güçlerinin Zabul vilayetinin merkezi Kalat'ta kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. Taliban güçlerinin, Tarin Kot ile Kalat'ta kontrolü ele geçirmesiyle, Afgan hükümet güçlerinin son 8 günde kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı ise 18'e yükseldi.
Taliban’ın kuzeydeki hakimiyeti genişledi: Bölge sakinleri Kabil’e kaçtı - Sputnik Türkiye, 1920, 12.08.2021
DÜNYA
'Taliban, 12-45 yaş arası kız çocuklarıyla kadınları seks kölesi yapmak için topluyor' iddiası

Afganistan'ın 34 vilayet merkezinden 18'i Taliban'ın kontrolünde

Toplamda 34 vilayete sahip Afganistan'da Taliban, ilk olarak 6 Ağustos'ta Nimroz vilayetinin merkezi Zaranc'ı, 7 Ağustos'ta Jawzjan vilayetinin merkezi Sheberghan'ı ele geçirmişti.
Taliban güçleri, 8 Ağustos'ta ise Sar-i Pul vilayetinin merkezini, Kunduz vilayetinin merkezini, Tahar vilayetinin merkezi Talukan'ı, 9 Ağustos'ta Samangan vilayetinin merkezi Aybak'ı, 10 Ağustos'ta Baghlan vilayetinin merkezi Pul-e-Khumri'yi, 11 Ağustos'ta Bedahşan vilayetinin merkezi Feyzabad’ı, 12 Ağustos'ta ise Gazne vilayetinin merkezini, Ghor vilayetinin merkezi Firuz Koh'u ele geçirmişti.
Son olarak bugün ise Taliban, Badgis vilayetinin merkezi Qala-e-Naw'de, Kandahar vilayetinin merkezinde, Helmand vilayetinin merkezi Leşkergah'ta, Herat vilayetinin merkezinde, Ferah vilayetinin merkezinde, Logar vilayetinin merkezi Puli Alem'de, Uruzgan vilayetinin merkezi Tarin Kot'ta ve Zabul vilayetinin merkezi Kalat'ta kontrolü ele aldı.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала