Manavgat yangın - Sputnik Türkiye, 1920
TÜRKİYE'NİN YANGINLARLA MÜCADELESİ
Türkiye 28 Temmuz'da başlayan ve 53 ile yayılan orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Son resmi verilere göre, 270 orman yangınının 267'si kontrol altına alındı.

Pakdemirli: Kanser gibi görünmeyen yerlerden çıkabilen, devam eden bir yangınla karşı karşıyayız

© AATarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli - Sputnik Türkiye, 1920, 10.08.2021
Abone olTelegram
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Milas yangınına ilişkin olarak, "Kanser gibi görünmeyen yerlerden, bir noktadan çıkabilen, devam eden bir yangınla karşı karşıyayız" dedi. Pakdemirli ayrıca, Yunanistan'a iki uçak gönderileceğini açıkladı.
Bakan Pakdemirli, Türkiye'deki orman yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Pakdemirli'nin açıklamaları şu şekilde:
- (Milas yangını) Kanser gibi görünmeyen yerlerden, bir noktadan çıkabilen, devam eden bir yangınla karşı karşıyayız.
- Muğla'da 3 noktada yangın sürüyor. 53 ilimizde çıkan 275 orman yangınının 272’sini kontrol altına aldık.
- Köyceğiz'deki yangından yerleşim yerlerine önemli bir tehdit yok, havadan ve karadan etkin mücadele ediyoruz.
-Milli parklar arıcıların konaklaması için açılacak. Arıcılık sektörüne destekler sürecek.
- Büyük yangınlar son günlerde Muğla'da yoğunlaştığından hava gücümüzü buraya kaydırdık. Muğla'ya kaydırılan uçaklardan Türkiye orman yangınlarından çok daha yangın bulunan Yunanistan'a kaydırılması planlanmaktadır. Bugün itibarıyla hem Muğla'da hem diğer bölgelerde yangınlar için görevlendirmediğimiz çok sayıda uçağımız ve hava aracımız var. Yani akut yangınları geçtiğimiz ve tek bir ilde yoğunlaştığı için şu an itibarıyla kapasite fazlamız var. Yunanistan'a gönderdiğimiz uçakların da 1 saat içinde geri çekilebileceğini unutmamamız lazım.
- Yunanistan'daki yangın ciddi boyutlara, yerleşim yerlerini tehdit eder hale gelmiş durumda. Yunanistan'a yardım için iki uçağın gönderilmesi planlanmaktadır. Kapasite fazlamız varsa komşularımıza göndermekten imtina etmemeliyiz diye düşünüyorum.
- İklim değişikliği orman yangınlarında önemli etkenlerden. Yüzde 30'a varan meyveli orman ağacı olacak. Tohum stokumuz var, meyveli orman ağaçları da tercih edilecek.
- Maalesef fazla bilgi kirliliği mevcut. 'Çam balı bitti, arılar öldü' gibi şeyler söyleniyor. Arıcılarımızın çoğu yaylada olduğu için aslında hasar çok az. Ama geriye nasıl döneceğiz ormanlık alanımız azaldığı için buradaki popülasyonu nasıl sağlıklı bir şekilde sürdüreceğiz gibi sorular var. Arıcılarımız endişe etmesin. Yangınlardan etkilenen arıcılara kovan desteğini yüzde yüz arttırarak ödeyeceğiz. Çam balı üreticilerimize de 30/ kg bal üretim desteği vereceğiz.
- Bugüne kadar uçak kiralama yöntemine gidildi. 2019'dan sonra ise envantere uçak alımı için çalışmaları başlatıldı. 10 jandarma helikopteri yangınlarla mücadelede kullanılmak üzere hazır hale geldi. Uçak alımı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İlk müdahale süremiz 12 dakikaya kadar düştü. Orman yangınlarıyla mücadelede bu durum önemli bir hale geldi. Yer araçlarının önemli bir kısmı orman teşkilatının envanterinde.
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала