Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Sırbistan’daki aşılama kampanyasında en güvenli aşı Sputnik V oldu

© Sputnik / Владимир Живойинович / Fotoğraf bankasına girSputnik V - koronavirüs aşısı - Sırbistan
Sputnik V - koronavirüs aşısı - Sırbistan - Sputnik Türkiye, 1920, 29.05.2021
Abone olTelegram
Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Sırbistan’daki son resmi aşılama verilerinin Rus Sputnik V aşısınının ülkedeki en güvenli aşı olduğunu doğruladığını açıkladı.

RDIF’in açıklamasına göre, uygulanmasının ardından hiçbir ciddi yan etkinin kaydedilmediği Sputnik V aşısı ülkedeki en güvenli aşı profiline sahip. Sputnik V aşısının uygulanmasının ardından hiçbir ölüm, kan pıhtılaşması vakası bildirilmedi.

Sputnik V - koronavirüs aşısı - Sputnik Türkiye, 1920, 16.05.2021
Sırp siyasetçi, ‘Putin tişörtüyle’ Sputnik V aşısı oldu
‘Sırbistan Sputnik V sayesinde aşılama oranı bakımından Avrupa’da lider konumda’

Sputnik V aşısı Sırbistan’ın koronavirüse karşı aşılamada Avrupa’da lider konumuna ulaşmasını sağladı. Şimdiye kadar Sırbistan nüfusunun dörtte biri (yüzde 28’i) ülkedeki mevcut aşılarla tam olarak aşılandı. Bu oran Avrupa’daki ortalama aşılama oranının iki katı.

Sırbistan İnovasyon Bakanı Nenad Popovic, “Sputnik V de dahil, alınan aşılar sayesinde Sırbistan’da aşılanan yetişkin nüfusu oranı yüze 28’in üzerinde. Sırbistan aşılama bakımından Avrupa’da lider konumda” ifadelerini kullandı. Popovic’e göre, başarılı aşılama kampanyası Sırbistan’da virüsün bulaştığı günlük ortalama kişi sayısının mart-nisan dönemine kıyasla 12 kat azaltılmasını sağladı. Etkili aşılama kampanyası ayrıca günlük can kaybı sayısını nisandakine kıyasla neredeyse dört kat azalttı.

Rusya’ya teşekkür: Sputnik V’yi üretmeye başlayacak ilk Avrupa ülkesi olacağız

Popovic, “Sırbistan aşı seçiminde bağımsızdı ve siyasi önyargılardan uzak bir karar verdi. Rus partnerlerimize aşı sevkiyatı konusunda gösterdikleri destekten ve yakında Sputnik V aşısının Sırbistan’da üretimine başlama imkanı verilmesinden dolayı minnettarlığımı iletmek isterim. Rus aşısının Sırbistan’da üretiminin başlatılması iki ülkenin liderleri arasındaki anlaşmanın bir neticesi” dedi.

Popovic’e göre Sırbistan Sputnik v aşısını üretmeye başlayacak ilk Avrupa ülkesi olacak.

Öte yandan RDIF Başkanı Krill Dmitriyev, “Sputnik V aşısının yüksek güvenlik düzeyi bir kez daha teyit edildi. Aşının kullanımı Sırbistan’ın Avrupa’da aşılama konusunda liderliğe ulaşmasını sağladı” diye konuştu.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала