Dünya haritası - Sputnik Türkiye, 1920
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Dünya Ermenileri ruhani lideri 2. Karekin’den Biden'a teşekkür

© DHADünya Ermenileri ruhani lideri 2. Karekin
Dünya Ermenileri ruhani lideri 2. Karekin - Sputnik Türkiye, 1920, 26.04.2021
Abone olTelegram
Dünya Ermenileri ruhani lideri 2. Karekin, ABD Başkanı Joe Biden'a 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlamasından ötürü bir teşekkür mektubu gönderdiğini duyurdu.

Dünya Ermenileri ruhani liderinin Facebook sayfasında yayınlanan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'e 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlamasından ötürü bir teşekkür mektubu gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, “ABD Başkanı Joseph Biden'e, bizim adımıza ve tüm Ermeni halkı adına 24 Nisan mesajındaki adil konumu için minnettar olduğumuzu ifade ettiğimiz bir mektup gönderdik” ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Joe Biden - Sputnik Türkiye, 1920, 24.04.2021
Biden, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıdığını duyurdu
Açıklamada ayrıca 106 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu döneminde meydana gelen olayların ABD tarafından ‘soykırım’ olarak tanınmasının ‘Dağlık Karabağ'daki son olaylar göz önüne alındığında bu zor tarihi dönemde’ özel bir önem taşıdığı vurgulandı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili olarak yaptığı açıklama sonrasında ABD Büyükelçisi David Satterfield’in bakanlığa çağrılarak kendisine söz konusu açıklamaya ilişkin güçlü tepkinin iletildiği belirtilmişti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

"Büyükelçi Satterfield’a, sözkonusu açıklamaya ilişkin güçlü tepkimiz iletilmiştir. Tarihi ve hukuki herhangi bir dayanaktan yoksun olan bu açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz, tümüyle reddettiğimiz ve en kuvvetli şekilde kınadığımız ifade edilmiştir."
Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала