Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Rus - Türk Ortak Merkezi faaliyete başladı

© AARusya Türk Ortak Merkezi
Rusya Türk Ortak Merkezi - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Dağlık Karabağ'da ateşkesi takip edecek olan Rus - Türk Ortak Merkezi bugün faaliyetlerine başladı.

Dağlık Karabağ'da sağlanan ateşkesi gözetlemek için Rusya ve Türkiye savunma bakanlarının 11 Kasım 2020’de imzaladığı mutabakat çerçevesinde kurulan Rus - Türk ateşkesi izleme merkezi bugün faaliyete geçti. Ortak merkezle bölgede ateşkesin sürekliliği ile barış ve istikrarın sağlanmasına katkı sağlanacak.

Ağdam'ın Merzili köyü yakınlarında kurulan, Türk ve Rus askerlerinin görev yapacağı merkezin açılışına Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Türkiye Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin ve diğer yetkililer katıldı. 

​Azerbaycan ve Rusya milli marşları ile İstiklal Marşı'nın okunduğu törende konuşan Zakir Hasanov, merkezde görev yapacak Türk ve Rus askerlere başarılar diledi.

© AAHasanov, merkezde Türk ve Rus askerler arasında dostluk ilişkilerinin oluşacağından emin olduğunu belirtti.
Rus - Türk Ortak Merkezi faaliyete başladı - Sputnik Türkiye
Hasanov, merkezde Türk ve Rus askerler arasında dostluk ilişkilerinin oluşacağından emin olduğunu belirtti.

Türkiye Milli Savunma Bakan Yardımcısı Karaosmanoğlu, bölgedeki barış ve istikrarın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in çabaları ve kararlı iradeleri sayesinde sağlandığını kaydetti.

© AAKaraosmanoğlu, ortak merkezin, ateşkesin kontrolünü gerçekleştirmek, ihlalleri kayda geçirmek, tarafların şikayet ve sorunlarını incelemek ve ihlalleri engellemeye yönelik tedbirler almak maksadıyla faaliyet yürüteceğini bildirdi.
Rus - Türk Ortak Merkezi faaliyete başladı - Sputnik Türkiye
Karaosmanoğlu, ortak merkezin, ateşkesin kontrolünü gerçekleştirmek, ihlalleri kayda geçirmek, tarafların şikayet ve sorunlarını incelemek ve ihlalleri engellemeye yönelik tedbirler almak maksadıyla faaliyet yürüteceğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin de ortak merkezin bölgede barış ve huzura hizmet edeceğini belirterek, görevli askerlere başarı dileklerinde bulundu. 

Fomin, Azerbaycan tarafının doğrudan Cumhurbaşkanı’nın liderliğinde merkezin kurulması ve donatılması için muazzam bir çalışma yaptığını vurguladı.

İlk baştan beri Türkiye Savunma Bakanlığı ile sıkı bir etkileşim tesis edildiğinin altını çizen Fomin, bunun sayesinde ortak merkezin işlevlerini yerine getirmesi için organizasyon bağlamında gerekli belgelerin kısa sürede hazırlandığını ve imzalandığını sözlerine ekledi.

Rusya: Karabağ’da ateşkes İHA’larla denetlenecek

Rusya Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da kurulan Rus-Türk ortak ateşkesi izleme merkezinin izleme çalışmalarında insansız hava araçları (İHA) kullanacağını belirtti.

Bakanlıktan basın mensuplarına yapılan açıklamada, “Merkez, ateşkese uyulup uyulmadığı konusunda, ayrıca tarafların vardığı anlaşmaları ihlal eden eylemler hakkında bilgileri toplayacak, derleyecek ve denetleyecek. Denetim, insansız hava araçları kullanılarak ve diğer kaynaklardan elde edilen verileri değerlendirme yoluyla gerçekleştirilecek” ifadelerine yer verildi.

Ortak merkezde 65 modüler tipli yaşam ve hizmet alanı yer alıyor

Ağdam'ın Merzili köyü yakınlarında 4 hektar alana kurulu ortak merkezde 65 modüler tipli yaşam ve hizmet alanı yer alıyor. Ortak  merkezde insansız hava aracı (İHA) personeli de dahil 60 Türk, 60 da Rus askeri görev yapacak.  Mescit ve kiliseye de yer verilen ortak merkezin güvenliğini ise Azerbaycan askerleri sağlayacak.

Törenin ardından merkezde incelemelerde bulunan heyet başkanları, ağaç diktiler.

Aliyev'den tebrik telefonu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, merkezin açılışı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak tebrik etti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала