Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Kosaçev: Dolar cinsinden ödemeler AEB ükelerinin ekonomilerine zarar veriyor

© Sputnik / Виталий Белоусов / Fotoğraf bankasına girRus Senatör Konstantin Kosaçev
Rus Senatör Konstantin Kosaçev - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rus senatör Kosaçev, Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin karşılıklı ödemelerde dolar yerine ulusal para birimlerini kullanmaları gerektiğini söyledi.

Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ülkelerinin karşılıklı ödeme işlemlerinde ulusal para birimlerini kullanmaları gerektiğini, dolar cinsinden yapılan ödemelerin ekonomilerine zarar verdiğini kaydetti.

Kosaçev, AEB’nin mali ve ekonomik egemenliği konulu yuvarlak masa toplantısında "AEB’nin kurulmasının amacı, birliğe üye ülkelerin ekonomilerinin rekabet gücünü artırmaktı" dedi.

Kosaçev, dolar ve euro cinsinden karşılıklı ödemelerin özel sektör ve devlet bütçelerinde kayıplara yol açtığını ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların reel veya potansiyel yaptırımlar nedeniyle riskler oluşturduğunu belirterek, bu risklere maruz kalmamak için, karşılıklı ödemelerin ulusal para birimlerinde yapılması veya tek bir ulusal para birimine bağlı kalınması gerektiğini vurguladı.

Senatör, rublenin Kazak tengesine çevrilmesi için Rus para biriminin önce dolara, sonra dolardan tengeye çevrilmesi gerektiğini örnek göstererek "Bu bağlamda, doğal olarak, üçüncü ülkelerin yargı yetkilerini atlayarak finansal akışlara hizmet için yasal ve teknolojik bir çerçeve oluşturma konusu ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Kosaçev, AEB’nin kendi finansal yapısını oluşturmak için ulusal para birimleri kurlarını dengelemesi ve ilgili süreçleri ayrı anlaşmalar yoluyla düzenlemesi gerektiğine vurgu yaparak, bunun için Avrasya Kalkınma Bankası veya BDT Devletlerarası Bankası'nın kullanılabileceğini kaydetti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала