Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

AB, AstraZeneca ile aşı sözleşmesini paylaştı, ücreti gizli tuttu

Abone olTelegram
AB ile AstraZeneca firması arasındaki koronavirüs aşısı tedariki tartışmasında yeni bir gelişme yaşandı. AB, aşı tedariki konusunda verdiği sözleri tutmadığını kanıtlama umuduyla, AstraZeneca ile imzaladığı sözleşmenin metnini paylaştı. Paylaşılan metinde aşıya ne kadar ödendiğine dair kısımlar ise gizli tutuldu.

AB ile yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının AB ülkelerine tedarikinde ciddi miktarda kesinti yapacağını açıklayan ilaç firmaları arasındaki gerilim sürerken Brüksel, AstraZeneca ile imzaladığı anlaşmayı yayımladı.

​Avrupa Komisyonu, firmayla istişareler sonrası anlaşma metnini paylaşsa da aşının fiyatına dair kısımlar yayınlanan bölümden çıkarıldı. AB Sözcüsü Eric Mamer, sözleşme metninin paylaşılmasının, firmanın gereklilikleri yerine getirmesini ve  aşı tedariki gecikmelerinin önüne geçmesini umduklarını söyledi.

​AB ile AstraZeneca arasında patlak veren tedarik ihtilafı henüz çözülemedi. AstraZeneca ile Oxford Üniversitesi'nin geliştirdiği Kovid-19 aşısının bu hafta beklenen AB onayı sonrasında AB ülkelerine dağıtımının başlaması bekleniyordu.

AstraZeneca - koronavirüs aşısı - Sputnik Türkiye
KORONAVİRÜS
AB ile AstraZeneca görüşmesinden anlaşma çıkmadı
Ancak AstraZeneca'nın hafta başında AB'ye yılın ilk çeyreği için tedariki yüzde 60 eksik yapacağı açıklandı. AB tarafı ise kesintinin daha fazla olacağını belirtiyor. AB'nin 100 milyon doz beklerken bunun dörtte birini alabileceği ifade ediliyor.

AB, İngiliz-İsveç şirketi AstraZeneca'nın eksik teslimatına tepki göstererek yükümlülüklerine uymasını istiyor. Şirket ise tedarik konusunda sözleşmede 'en üst seviyede çaba gösterilmesi' yönünde bir madde bulunduğunu ve tedarik için en üst çabayı gösterdiğini savunuyor.

Milagros Garcia - Pfizer-BioNTech  aşısı - koronavirüs - Kovid-19 - aşı - İspanya - Lleida - Sputnik Türkiye
Madrid'de Kovid-19 aşılaması iki haftalığına durduruldu
AstraZeneca'nın AB içindeki fabrikalarda üretimin az olması nedeniyle birlik ülkelerine beklenenden az aşı dozu göndereceği haberleri üzerine AB yetkilileri, İngiltere'de bulunan ve üretimin fazla olduğu AstraZeneca fabrikalarından aşı gönderilmesini talep ediyor.

AstraZeneca ile AB arasında 400 milyon doz aşı için sözleşme geçen yaz imzalanmıştı. Aşının geliştirme sürecini hızlandırmak amacıyla AB'nin 336 milyon euro ön finansman sağladığı açıklanmıştı.

Independent: AB, İngiltere'ye aşı ihracatını durdurabilir

Öte yandan AB'nin, AstraZeneca aşısının tedariki konusunda verdiği taahhütleri yerine getirmeyen İngiltere'ye aşı ihracatını bloke etmek için tüm yasal yollara başvurabileceği belirtildi. Independent'in ele geçirdiği Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel imzalı mektuba göre Brüksel, AB ülkelerindeki nüfus için etkili aşı üretimini ve tedarikini sağlamaya dönük acil önlemler üzerinde çalışıyor.

Boris Johnson - Sputnik Türkiye
Boris Johnson'dan İngiltere'deki yüksek koronavirüs ölümlerine ilişkin açıklama: Bunun kolay bir cevabı yok
AstraZeneca Üst Yöneticisi (CEO) Pascal Soriot, AB'yle yapılan Kovid-19 aşısı sözleşmesindeki taahhütleri ihlal etmediklerini ve AB ülkelerinin aşılarını başkalarına satmadıklarını belirtirken Michel, Avusturya, Çekya, Danimarka ve Yunanistan liderlerine gönderdiği mektubunda İngiltere'nin sipariş ettiği 40 milyon doz Pfizer/BionTech aşısı da dahil bu ülkeye aşı ihracatını durdurmaya acil önlemler alacaklarını vurguladı.

Michel, "Bu, AB'ye ve üye ülkelere uygun acil önlemleri uygulayarak etkili aşı üretimi ve nüfusumuz için tedariki sağlamaya dönük yasal yollar sunacak" dedi. Michel, bu öneriyi Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e de sunduğunu ve bu durumu çok yakın zamanda istişare edebileceklerini ifade etti.

AstraZeneca'yla diyalog ve müzakere yoluyla çözüm bulma çabalarının sürdürüleceğini de kaydeden Michel, tatmin edici bir çözüm bulunamaması halinde tüm yasal yolları ve anlaşmalar kapsamındaki zorunlu tedbirleri uygulamaları gerektiğine inandığının altını çizdi.

Çinli Sinopharm'ın aşısını onaylayan ilk AB ülkesi Macaristan

Bu arada Macaristan, Çinli Sinopharm şirketinin geliştirdiği Kovid-19 aşısını onaylayan ilk AB ülkesi oldu. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Cecilia Muller, onayın yetkili kurum tarafından bugün verildiğini duyurdu. 

Macaristan aynı zamanda Rusya'nın Sputnik V aşısını tescil eden ilk AB ülkesi de olmuştu. 

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала