Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Putin ablukanın kaldırılmasının yıldönümünde Moskova’daki Leningrad anıtına çiçek bıraktı

© Sputnik / Mikhail Klimentiev / Fotoğraf bankasına girPutin Moskova’daki Leningrad anıtına çiçek bıraktı
Putin Moskova’daki Leningrad anıtına çiçek bıraktı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Rusya lideri Vladimir Putin, 77 yıl önce Leningrad ablukasının kaldırılmasının yıldönümünde Kremlin Sarayı'nın yanındaki Aleksandr Bahçesi'nde bulunan Leningrad anıtına çiçek bıraktı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 77 yıl önce Leningrad ablukasının kaldırılmasının yıldönümünde Kremlin Sarayı'nın yanındaki Aleksandr Bahçesi'nde bulunan kahraman şehir Leningrad anıtına çiçek bıraktı.

​Rus lider, daha sonra başkentteki Zafer Müzesi'ni ziyaret etmek ve Büyük Zaferin 75. yıldönümü anısına açılan ‘Halkın Kahramanlığı’ sergisini incelemek üzere oradan ayrıldı.

Yaklaşık 7 bin değerli parça, 22 rekonstrüksiyon filmi ve birkaç benzersiz üç boyutlu panorama içeren interaktif proje, savaş döneminin tarihsel gerçekliğinin yeniden yaratılmasına ve Sovyet halkının Nazilere karşı zafere sunduğu katkının görülmesine imkan tanıyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, 8 Eylül 1941'de başlayan ve modern tarihin en uzun süreli ve en yıkıcı kent kuşatmalarından biri olan Leningrad kuşatması 77 yıl önce bugün, 27 Ocak 1944’te tam olarak kaldırıldı.

Leningrad kuşatması 8 Eylül 1941'den 27 Ocak 1944'e kadar sürmüştü. Şehrin kuruluşundan beri geçirdiği en trajik dönem olarak tarihe geçen bu 29 aylık süre boyunca, yaklaşık 3 milyon olan şehir nüfusunun, kimi hesaplamalara göre bir milyonu, kimi hesaplamalara göre ise bir buçuk milyonu, bombardıman, hastalıklar ve açlık nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала