Dünya haritası - Sputnik Türkiye
DÜNYA
Rusya, ABD, Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından son dakika haberleri, analizler ve özel dosyalar.

Çinli uzman: Yeni mutasyonlara karşı etkili olabilecek Çin aşısı 2 ay içinde üretilebilir

© AFP 2022 / NOEL CELISÇin-koronavirüs-aşı
Çin-koronavirüs-aşı - Sputnik Türkiye
Abone olTelegram
Çin tarafından Kovid-19'un yeni mutasyonlarına karşı daha etkili bir aşı çalışması başlatıldı. Aşı uzmanı Shao Yimming ülkesinin bu aşıyı en geç iki ay içerisinde tasarlayabileceğini belirtti.

Çin'in aşı araştırma ve geliştirme danışmanı Shao Yiming, Global Times'a yaptığı verdiği röportajda, üzerinde çalışılan aşının Çin'e son zamanlarda denizaşırı ülkelerden gelen tüm koronavirüs mutasyonları için etkili olacağını söyledi. Çin'in daha geniş mutasyonlara hazır olduğunu ve iki ay gibi kısa bir sürede mutasyonlara karşı inaktif bir aşıyı yeniden tasarlayabileceğini belirtti.

Aynı zamanda Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nde uzman olan Shao, üretilen antikorların İngiltere ve Güney Afrika'da bulunan mevcut virüs türlerini etkisiz hale getirebildiğini ancak etkisinin zayıfladığını söyledi.

Çinli bilim insanları, mutasyonları incelemek için aşı üreticileriyle birlikte çalışıyor. Çin aşılarının olası etkilerini anlamak için ise laboratuvar çalışmaları sürüyor.

Çinli aşı üreticileri ve bilim insanları şimdi yeni mutasyonlara karşı aşıların yeniden tasarlanması gerekliliğini değerlendiriyorlar. Shao, en kötü senaryoda bile, inaktif aşıların yaklaşık iki ay içinde daha iyi bir uyum sağlayacak şekilde yeniden tasarlanıp değiştirilebileceğini belirtti.

"Ancak inaktif aşıların yeniden tasarlanması, kimyasal sentezle geliştirilen mRNA aşısına kıyasla bir ay daha uzun sürebilir" diyen Shao, inaktif aşının, değiştirilen hücrelerin üremesi için zaman alan biyolojik bir süreci izlediğini ifade etti.

Şu ana kadar Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 17 ülkenin Çin aşısını satın aldığı biliniyor. 10 milyon doz olan ikinci Sinovac aşısı sevkiyatının ilk bölümünü oluşturan 6.5 milyon doz aşı bu sabah saatlerinde uçakla İstanbul'a gelmişti.

Haber akışı
0
Tartışmaya katılmak için
giriş yapın ya da kayıt olun
loader
Sohbetler
Заголовок открываемого материала